Wiadomości

#polskieHAWAJE. Najdłuższa lista startowa Polaków. Prezentujemy naszych

Takich mistrzostw świata Ironman w Kona w historii polskiego triathlonu nie było. 90 naszych reprezentantów, w tym 18 zawodniczek, na liście startowej. Jest także Robert Wilkowiecki, jako zawodnik PRO.  

Święty Graal triathlonisty to start w IRONMAN Hawaje. Wielu rozpoczynając przygodę, pytanych o marzenie odpowiada, że chciałby zmierzyć się z innymi (a także ze sobą) podczas legendarnego wyścigu w Kona. Do tej pory na Wielkiej Wyspie startowało w jednej imprezie po kilku, maksymalnie kilkunastu amatorów z Polski.

W tym roku sytuacja wygląda inaczej. Aż 90 zawodniczki i zawodników wywalczyło slota na Hawaje. A liczba ta mogłaby być większa, ale z różnych względów, niektórzy nie zdecydowali się wziąć slota, tak jak na przykład Rafał Wąsowski, o czym mówi w rozmowie z Truathlonlife.pl.

Oczywiście przyczyniła się do tego pandemia i odwołana impreza w 2019 roku, a co za tym idzie przeniesienie slotów na późniejsze lata. Pomógł także IRONMAN Gdynia, gdzie sloty na rok 2022 można było wywalczyć w ubiegłym i tym roku. I super. Bo dzięki temu mamy liczną biało-czerwoną reprezentację na Hawajach.

IRONMAN Hawaje odbędzie się na początku października 2022 roku. Pierwsze do rywalizacji staną, bo już 6 października, kobiety plus panowie w kategoriach 50+. Dwa dni później na linii startu staną pozostali mężczyźni. Dla nas mistrzostwa będę arcyciekawe nie tylko ze względu na start 81 rodaków, ale także Roberta Wilkowieckiego w kategorii PRO.

Codziennie, aż do mistrzostw IRONMAN teksty w cyklu #polskieHAWAJE

Do IRONMAN Hawaje na łamach Triathlonlife.pl będziemy prezentować rozmowy z zawodniczkami i zawodnikami, którzy staną na starcie w Kona. Przypomnimy także te wywiady, które przeprowadziliśmy w czteroletniej historii portalu z hawajskimi bohaterami.

Poniżej prezentujemy listę 90 zawodników w kolejności alfabetycznej. Prezentujemy najświeższe rozmowy oraz starsze. Dzięki tym materiałom będziecie mogli lepiej poznać ich historie. Ich samych, a co za tym idzie wiedzieć komu kibicować na Hawajach. Warto dodać, że większość historii bohaterów cyklu #polskieHAWAJE stanowi niezwykłą inspirację dla każdego z nas.

Od początku istnienia portalu zależało nam, aby pokazywać historie ludzi, którzy wyszli ze strefy komfortu i zmienili życie na lepsze. Życie pełne pasji. Przyświeca nam cel, aby zaprezentować jak największą grupę amatorów.

PRZED NAMI NIKT TEGO NIE ZROBIŁ! Do tej pory przeprowadziliśmy ponad 1300 !!! rozmów, większość z amatorami, którzy uprawiają triathlon w Polsce. Jeśli do tego dodamy ponad 2000 informacji, w których także dużo miejsca poświęciliśmy AG, to zobaczymy jakim jesteśmy źródłem informacji o “zwykłych” ludziach, którzy żyją z pasją.

W jednym miejscu spis wszystkich rozmów

Zapraszamy do lektury. W tym miejscu znajdziecie wszystkie teksty, które zostaną opublikowane na stronie w najbliższych dniach, aż do zawodów IRONMAN Hawaje, a nawet kilka dni po imprezie. Bo będzie także czas na podsumowanie polskich startów. Z tego miejsca też bez problemu przejdziecie do tych tekstów.

Marcin Dybuk

Zdjęcie główne, to fotografia Polaków zrobiona po paradzie narodów na Hawajach w 2019 roku.

Lista Polaków Hawaje 2022    

1.Robert Wilkowiecki PRO

Robert Wilkowiecki obecnie najszybszy Polak na dystansie długim. W meksykańskim Cozumel pokonał trasę w czasie 7:42:02. W ten sposób przeszedł do historii triathlonu, jako pierwszy Polak, który złamał magiczną granicę ośmiu godzin na dystansie długim. Wicemistrz Europy z Frankfurtu, gdzie wywalczył slota na Hawaje. 

O Robercie Wilkowieckim Triathlonlife.pl pisał wielokrotnie. Przeprowadziliśmy z zawodnikiem liczne rozmowy, nagraliśmy podcast. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich. Więcej znajdziecie wpisując w wyszukiwarce imię i nazwisko triathlonisty. 

Historyczne osiągnięcia Roberta Wilkowieckiego 

Robert Wilkowiecki wygrywa Ironman 70.3 Warszawa

Wilku gotowy do złamania 8 h – PODCAST 

Jadę na Hawaje z bojowym nastawieniem

  • wilkowiecki

2. Błażowski Paweł 

3. Borowik Sebastian  

Sebastian i Joanna Borowik, to polskie małżeństwo mieszkające w Stanach Zjednoczonych. Ich trenerem jest Paweł Janiak, z którym poznali się jeszcze kiedy mieszkali w kraju. Współpraca przynosi efekty. Podczas ostatnich mistrzostw świata w Utah, na dystansie długim Sebastian zajął wysokie, czwarte miejsce. Joanna, na metę wbiegła na 24 pozycji, ale jeśli uświadomimy sobie, że już od pierwszych metrów pływania walczyła z atakiem astmy, to na jej start popatrzymy całkiem inaczej. Tym bardziej, że zawodniczka często staje na podium w kategorii wiekowej na dystansie średnim i długim. Oboje na Hawajach na pewno będą walczyć o wysokie lokaty, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Kona tym razem będzie ich trener, który będzie służył informacjami z trasy, to może się okazać, że Sebastian nie popełni tego błędu co w Utah i przyspieszy na ostatnich kilometrach, aby odrobić sekundowe straty do rywala na medalowej pozycji.

Warunki w Kona były trudniejsze niż w zeszłym roku

Sebastian Borowik wywalczył slota mimo pecha

4. Borowik Joanna 

  • Sebastian Borowik triathlon

5. Borycki Marcin

6. Ciemielewski Piotr 

Zadebiutuje na kultowych zawodach, na Hawajach, po wywalczeniu slota w Estonii, w zeszłym roku. Piotr Ciemielewski obecnie skupia się na przygotowaniach do tego startu.

7. Czajka Krystian  

8. Czarnecki Hieronim

9. Czerwiec Artur

W kategorii wiekowej w Europie nie ma sobie równych. Zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym stanął na podium. W 2021 na najwyższym, w tym stopień niżej. Człowiek instytucja. Łączy funkcję trenera, zawodnika oraz organizatora zawodów Iron Dragon Triathlon. Przyznaje, że nie zawsze jest łatwo, ale wyciąga odpowiednie wnioski i walczy dalej.

Zrozumiałem, że trzeba mieć własną wizję

IronDragon Triathlon: Triathloniści dla triathlonistów

10. Dąbrowski Dariusz 

Po raz kolejny wywalczył slota na Hawaje. Wprawdzie kilka dni temu w mediach społecznościowych zapowiedział, że nie wystartuje w tym roku w Kona, to jednak pozostawiliśmy go na liście, bo Dariusz potrafi zmieniać zdanie w ostatniej chwili. Choć w tym przypadku nie da się z marszu pojechać na Wielką Wyspę i wystartować. Planuje start w 2023 roku, pod warunkiem, że porządnie do tego niego się przygotuje. Ostatecznie Darek podjął decyzję i na Hawaje nie pojedzie. Decyzję tłumaczył w rozmowie z Triathlonlife.pl

Dariusz Dąbrowski na Hawajach po raz trzeci

Liczbowo to był słaby start

11. Domino Krystian  

12. Drapella Dariusz 

Dariusz Drapella nie poddaje się przeciwnościom. Tego nauczył się na morzu, na którym spędził niemal całe życie jako kapitan. Mimo wieku, startuje w kategorii 65-69 kondycji i zdrowia pozazdrościłby mu nie jeden młodzieniec. Mąż, brat, ojciec i dziadek coraz liczniejszej gromadki wnuków. Podczas tegorocznych mistrzostw świata w Utah zajął czwarte miejsce. Zanim jednak stanął na stracie zawodów musiał się zmierzyć z licznymi problemami m.in. rower nie przyleciał tym samym samolotem do USA. Kiedy już wydawało się, że jest po zawodach, Darek pojechał na lotnisko szukać swojego rumaka. Wypatrzył na lotnisku pracownika, który ciągnął jakiś karton. Okazało się, że to był jego rower. Na szczęście nie było poważnych uszkodzeń. A to nie były jedyne przygody, które go spotkały. O innych przeczytacie w poniższej rozmowie: Uprawiając triathlon czuję, że żyję. Gdyby chcieć określić jednym zdaniem Darka, to można by powiedzieć o nim, że jest to wulkan pełen energii, no i kocha towarzystwo, każde, ale najbardziej kobiet. Lubi się z nimi fotografować.

Uprawiając triathlon czuję, że żyję

Dobre humory Polaków po mistrzostwach świata

13. Fast Magdalena

Tytuł: Po wywalczeniu slota na Hawaje zmieniła życie, o Magdzie mówi bardzo dużo. Resztę dopowiada rozmowa z nią, którą znajdziecie poniżej.

14. Glinkowski Zbigniew  

15. Głuchowski Przemysław 

16. Graban Emilia  

17. Grabarski Paweł

18. Gryber Piotr

19. Grzelec Jarosław

20. Grzanecki Rafał

21. Helak Paweł 

Jest w triathlonie od siedmiu lat i w Gdyni udało mu się wywalczyć slota na Hawaje. Dla Pawła Helaka to będzie debiut na tych kultowych zawodach.

22. Jegliński Łukasz

23. Kieda Aleksandra

Ten rok jest dla Oli trudny. Zawirowania w życiu prywatnym i zawodowym w pierwszym półroczu złamałyby nie jedną osobę. Ona jednak wychodziła na treningi i podczas nich szukała w głowie odpowiedzi na piętrzące się pytania. Druga połowa roku przyniosła wyraźną zmianę m.in. slota na Hawaje.

24. Kimbrel Kinga 

25. Kmuk Tomasz  

26. Klatka Mariusz 

Mariusz Klatka slota na Hawaje wywalczył w Barcelonie. Start w niedzielę w Gdyni, to jak określa, długa zakładka przed Koną. Pytany o marzenia, przyznaje, że spełnia je od lat. Doświadczeniem życiowym i startowym mógłby obdzielić nie jedną osobę. I do tego mądrze gada.

27. Konieczny Marcin MKON

Marcin Konieczny to mistrz świata z Hawajów z 2017 roku. Dystans Ironmana pokonał w czasie 9:18:43 i tym samym zwyciężył w kategorii wiekowej 45-49 lat wyprzedzając swój plan o kilka lat. „Mkon” miał apetyt na tytuł, ale w kategorii wiekowej M50-54! Mimo, że pięć lat temu został mistrzem świata z planu, aby zostać najszybszym 50-latkiem na świecie nie zrezygnował. Slota wywalczył w ubiegłym roku i rozpoczął przygotowania do, jak mówi, ostatniego startu w triathlonie. Podczas tych przygotowań zawodnik trenowany przez Tomasza Kowalskiego został m.in. mistrzem świata w kategorii wiekowej w duathlonie.

Zawody w październiku mają być pożegnaniem z dyscypliną. Czy tak się stanie? Trudno powiedzieć. Nawet jego żona nie wie do końca czy tak będzie, czy może jeszcze kiedyś nie zapragnie rywalizacji na najwyższym, triathlonowym poziomie. Choć z naszych informacji wynika, że Marcin nie ma zamiaru zaprzestać uprawiania sportu, tylko za namową Przyjaciela, będzie chciał się rozprawić z biegowym rekordem świata 50-latków.

Profesor MKON radzi debiutantom

Zaglądamy do domu MKON-ów

Ania Lechowicz i Marcin Konieczny mistrzowski duet – podcast

Sobczak i Konieczny na mecie Ironmana. To ten filmik VIDEO

  • konieczny

28. Kowalska Olga

To były moje najbardziej udane zawody na dystansie Ironman, właśnie z racji miejsca w stawce. Choć sam wynik – 9:31 – też jest satysfakcjonujący, bo to mój najszybciej pokonany dystans Ironman. Wiem i czuję, że jestem w życiowej formie. Jestem bardzo zadowolona z każdego etapu wyścigu. Nie oznacza to, że to był idealny start. Na tym dystansie zawsze są jakieś trudności, mniejsze lub większe – mówiła w rozmowie z Triathlonlife.pl Olga Kowalska po starcie w Ironman Kalmar. Czy to jest dobry prognostyk przed Hawajami? Zapraszamy do rozmowy z Olgą.

Olga Kowalska: Od AG do PRO. Gdzie było lepiej?

Olga Kowalska mówi dość

29. Kosno Piotr 

30. Kozioł Leszek

31. Latańska Iwona

32. Lechowicz Anna 

Anna Lechowicz jest naszą nadzieją na medal w AG w Kona. Od dłuższego czasu zawodniczka, na co dzień mieszkająca i pracująca w Niemczech, podkreśla że chce wywalczyć, najlepiej mistrzostwo świata na Hawajach. Ma już za sobą starty na Wielkiej Wyspie, a zdobyte doświadczenie może tylko pomóc w walce o najwyższe cele. Lechowicz w dorobku ma już złoto spod znaku M, ale w mistrzostwach Europy. Czy nadszedł czas na mistrzostwo świata? Trzymamy kciuki i zapraszamy do lektury rozmowy z triathlonistką w cyklu #polskieHAWAJE. Zaglądając do innych rozmów – poniżej linki – także dowiecie się dużo ciekawych rzeczy o Annie.

Przeżyłam horror (video)

Wygrana Lechowicz w AG na Lanzarote

Lechowicz wygrała w Ironman Frankfurt

Ania Lechowicz samotna wojowniczka

Powalczę o dwa złote medale na mistrzostwach świata

Ania Lechowicz i Marcin Konieczny mistrzowski duet – podcast

Ania Lechowicz najszybszą Polką na Hawajach

33. Leki Krzysztof

34. Lenz Magda

Kolejne stwierdzenie zawodniczki, które dużo mówi o niej samej. No bo jeśli nie chce jechać na Hawaje na wycieczkę, to po co? Oczywiście po dobry wynik. W przypadku Magdy to może być miejsce w TOP5, a może i lepiej. Zapraszamy do rozmowy, która odpowie na kilka pytań, które mogą się rodzić w naszych głowach, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, ale na co stać Magdalenę Lenz.

Znakomity debiut Magdaleny Lenz w debiucie

Magdalena Lenz lubi nazywać się królową duathlonu

To był bardzo udany sezon

Celem są medale mistrzostw świata i Europy

35. Lis Łukasz

36. Liszka Krzysztof

37. Łukasiewicz Michał

Michał Łukasiewicz założyciel i prezes międzynarodowej firmy Bright Inventions. Ale także triathlonista. Z nim i Bartoszem Banachem, zawodnikiem PRO rozmawialiśmy o tym, jak się zaszczepia triathlon pracownikom sektora IT.

38. Ługiewicz Przemysław

39. Mawlichanów Maciej

40. Marciniak Jacek Krystian

Jest autorem bloga endutrition.pl i w październiku będzie miał okazję opisać przeżycia z wymarzonego startu, jakim są mistrzostwa świata Ironman na Hawajach. Jacek Marciniak nie ukrywa, że jedzie tam, aby przeżyć przygodę życia.

41. Marianek (Sienicka) Aleksandra 

Do triathlonu zainspirował ją ojciec. Jest ambitną amatorką, która potrafiła nawet pracodawcę przekonać do tego, że musi startować w zawodach. Potrafi dużo poświęcić, aby osiągnąć cel. W ostatnich miesiącach wiele dzieje się w jej życiu prywatnym. Między innymi wyszła za mąż. Na Hawaje jedzie walczyć, a na ile to wystarczy? Przekonamy się 4 października.

Chcę wystartować w Ironmanie na każdym kontynentach

Wirus nie zmienił mojego podejścia

Ola w górach wybiła bark, który sama nastawiła

Ola Marianek: Stać mnie na więcej

42. Mateja Bożena 

43. Mateja Janusz Michał    

44. Mazur Jakub 

45. Medak Alicja 

Alicja Medak po raz 11 wystartuje na Hawajach. Nikt w Polsce nie może się pochwalić takim wynikiem. Poniżej prezentujemy rozmowę, którą przeprowadziliśmy w 2019 roku. To w niej opowiada o tym jak się zdobywa sloty od 2011 roku, który start na Hawajach zapamięta najlepiej. Na pytanie dlaczego tak często startuje w Kona odpowiada, że te wyspy mają w sobie dużo energii, tak jak ona z mężem – Rafałem Medakiem. Może to taka siła przyciągania – zastanawia się triathlonistka.

46. Michalewicz Marcin

47. Mika Tomasz 

48. Młodzikowski Paweł 

Na co dzień jest żołnierzem. Mimo licznych obowiązków znajduje czas na pasję, jaką jest triathlon. Osiąga, też dobre wyniki. Paweł Młodzikowski w rozmowie z TriathlonLife.pl opowiada m.in.: ostatnich zawodach, marzeniach i obowiązkach pozasportowych. W ubiegłym roku wcielił się w kolejną rolę, organizatora imprezy Triathlon w Zimnej Wodzie.

Triathlon antidotum na monotonię

Triathlon w Zimnej Wodzie nowym projektem

Paweł Młodzikowski ambitny amator z marzeniami o Hawajach

49. Myślak Piotr

50. Nowak Sławomir

51. Orzech Wojciech 

52. Osmond Glen 

53. Paszek Przemysław

54. Pietruczuk Christopher

55. Pirek Mariusz 

56. Podoba Jacek 

57. Podziewski Arkadiusz

58. Potapczuk Łukasz 

59. Proń Adam

60. Reszke Paweł

61. Rudnik Tomasz

62. Sawicki Rafał

63. Siekierski Mateusz

64. Sikora Julita 

Sezon 2021 był najbardziej wymagający

Organizacja MŚ Hawaje perfekcyjna

Julita Sikora chciałaby zakochać się w Hawajach

Julita Sikora: W życiu wszystko jest możliwe

65. Siwirski Robert 

66. Sobolewski Jakub 

Wywalczył slota na Hawaje podczas zawodów na Tajwanie, w 2019 roku. Przez ten czas pech nie omijał Jakuba Sobolewskiego, który nie ukrywa, że Kona ma być ukoronowaniem jego dotychczasowej przygody z tri.

67. Socha Tomasz

W tym roku mija 10 lat od debiutu Tomka Sochy w triathlonie. Już za kilkanaście dni wystartuje na Hawajach. To będzie dla niego drugi start w tych zawodach, a trzynasty na dystansie długim. Dzieci mówią, że jest typem “pieniacza”, które wszystkiego się obawia. Dla Tomka najlepiej, aby wszystko było dopracowane do ostatniego szczegóły. Ale jak w życiu, co zrobić jak się nie da?

68. Stradomski Jacek

69. Susmarska Ewa

70. Szcześniak Piotr

71. Szmidt Maria 

72. Szpot Ireneusz  

73. Szuder Przemyslaw

74. Szyp Wojciech

75. Targoni Paweł

To będzie jego drugi start na Hawajach. Paweł Targoni jest bogatszy o doświadczenie z 2019 roku i w tym sezonie będzie chciał to wykorzystać.

https://triathlonlife.pl/pawel-targoni-mam-bojowe-nastawienie-ale-nie-pompuje-balonika-przed-hawajami/

76. Twarowski Michał 

77. Trzebiński Bartłomiej

78. Trzeciak Łukasz

79. Urban Krzysztof

80. Wagemann Łukasz

81. Walkowiak Dariusz

82. Warzybok Magda  

83. Wójcik Ewa

84. Wolski Maciej

Opracował Marcin Dybuk, cdn.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X