Rozmowa

Paweł Młodzikowski: Triathlon antidotum na monotonię

#dlaczegotriathlon Amator triathlonista z biegową przeszłością. Paweł Młodzikowski odnalazł w triathlonie rozwiązanie na monotonię, której doświadczał w samym bieganiu.

Ideą akcji #dlaczegotriathlon jest zachęcenie innych do spróbowania sił w pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. Publikując filmiki z wypowiedziami zawodników, przede wszystkim amatorów, chcemy Was zachęcić do udostępniania ich w mediach społecznościowych, tak aby jak najwięcej osób usłyszało jak ciekawe jest życie z triathlonem. “Razem możemy więcej! Zapraszam do działania” – Marcin Dybuk.

Paweł dlaczego uprawiasz triathlon?
Bardzo lubię rywalizację. Trenowałem bieganie przez dziewięć lat. Codzienne klepanie kilometrów stało się nudne. Triathlon był rozwiązaniem tego problemu, bo łączy trzy dyscypliny. Z tego względu nie jest monotonny. Codziennie można robić coś innego. 

Co Ci się najbardziej podoba w triathlonie?
Brak monotonności i robienia ciągle tego samego.

Jakie widzisz korzyści w życiu dzięki temu, że uprawiasz triathlon?
Ogromnym plusem w triathlonie są kategorie wiekowe, co pięć lat. Mając 70 lat lub więcej, można walczyć o przepustkę na MŚ we własnej kategorii wiekowej. To sprawia, że triathlon staje się pasją na długie lata. Drugą korzyścią z uprawiania triathlonu jest poprawa kondycji fizycznej i zdrowia. To jest dyscyplina wytrzymałościowa. Znacznie poprawia możliwości fizyczne. Zdrowie jest lepsze. Ponadto triathloniści potrafią znakomicie układać dzień. Połączenie wszystkiego jest nie lada wyzwaniem. Jeżeli ktoś uprawia triathlon i to jest jego pasją, to umie wszystko pogodzić. Potem to przekłada się na życie oraz obowiązki.

Jakbyś zachęcił innych, aby spróbowali sił w triathlonie?
Radzę na początek zapisać się na jakieś zawody, aby była motywacja do dalszych treningów. Najlepiej wybrać jakąś lokalną imprezę i jak najkrótszy dystans np. 1/8IM. Warto zwrócić uwagę, aby był rolling start, żeby na początku nie przestraszyć się „pralki” w wodzie, gdzie startuje dużo ludzi. Taka formuła startu pozwala tego uniknąć. Jest odpowiednia dla debiutantów. Po zapisaniu się na zawody polecam rozpocząć treningi. Większość ludzi myśli, że to muszą być heroiczne dystanse. Żeby ukończyć najkrótsze dystansie w triathlonie, wystarczą systematyczne trzy treningi w tygodniu (po jednym na każdą płaszczyznę triathlonu). Polecam. To jest fajna zabawa.  


Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X