Wiadomości

Spokojna aklimatyzacja Wilka. Inni Polacy też na miejscu

#polskieHAWAJE Od kilku dni na Hawajach zjawiają się już zawodnicy, którzy niedługo powalczą w ramach mistrzostw świata Ironman. W tym gronie znajduje się m.in.: Robert Wilkowiecki.

Tegoroczne mistrzostwa świata Ironman na Hawajach są wyjątkowe ze względu na rekordową liczbę polskich AG (94 na liście startowej, choć kilkoro z nich nie zjawi się na starcie) oraz obecność pierwszego prosa z Polski – Roberta Wilkowieckiego po ośmiu latach przerwy.

Aklimatyzacja Wilka

Z tego względu już pierwsi zawodnicy meldują się na miejscu i rozpoczynają proces aklimatyzacji. Jednym z nich jest Robert Wilkowiecki, który na Hawajach przebywa już od 11 dni.

Obecnie minęło 11 dni od naszego przylotu. Hawaje są wyspą amerykańską, sklepy i produkty są dokładnie takie jak i na lądowej części USA. Można zatem powiedzieć, że nic za specjalnie nas nie zaskoczyło. Spodziewaliśmy się również dość zróżnicowanego terenu ze względu na to, że jest to wyspa wulkaniczna. Na pewno podoba nam się klimat, jest bardzo ciepło, wilgotno i słonecznie. Z racji tego, że słońce “wstaje” dość wcześnie i koło godziny 18:20 zachodzi, idealnie to wpasowuje się w plan dnia Roberta, ponieważ nawet będąc w Polsce, pierwszą jednostkę treningową wykonuje najczęściej o 6 rano – relacjonuje partnerka Roberta, Karolina Lemparty, specjalnie dla TriathlonLife.pl.

Ekipa Wilkowieckiego i rodzinne wsparcie

Na miejscu z zawodnikiem są już niektórzy członkowie jego ekipy. Jak przyznaje Karolina Lemparty, kolejni są w drodze. Robert Wilkowiecki podczas wyścigu będzie mógł liczyć też na wsparcie rodziny.

Wraz z Robertem jest z nami fizjoterapeutka Anita (fizjosportmed), człowiek wielu talentów, czyli mechanik rowerowy, performance engineer, Krystian. Ja jestem odpowiedzialna za obsługę medialną. W takim składzie wyruszyliśmy 17 września. Natomiast już niedługo (bo jeszcze w tym tygodniu) poszerzy się on o menadżera Roberta Piotra Barana, Karola Kaczmarka oraz trenera Filipa Szołowskiego. Robert jest w stałym kontakcie ze swoim psychologiem sportowym, z którym pracuje regularnie tak samo jak podczas okresu przygotowawczego w Polsce. Również nie obejdzie się bez wsparcia rodziny, ponieważ na tydzień przed zawodami przylatuje na Hawaje siostra Julia wraz z chłopakiem i tata, Grande Wilku, czyli Robert Wilkowiecki senior – dodaje Karolina Lemparty.

Pierwsze treningi MKONA

Od kilku dni na wyspie znajduje się też Marcin Konieczny, który jest w trakcie aklimatyzacji oraz ma za sobą pierwsze treningi.

Kolejny trening, kolejne doświadczenia i kolejne przyzwyczajanie lokalsów do moich patentów. Dzisiaj w planie był WB2 na RPE max 7. Jetlag trzyma (dzisiaj pobudka o 1 w nocy. Więc rozgrzewkę robiłem jeszcze po ciemku, choć część właściwą robiłem i tak już przy 26st i wilgotności 75%. Na trening wziąłem 4 żele iso oraz bidon z żelem competition by Enervit Polska. Plan był taki, żeby biegać na 3km wahadle i po nawrocie brać żel, a w środku odcinka popijać z bidonu. Napisałem jedną karteczkę, że running workout in progress, a drugą, żeby nie ruszać. Wszyscy, którzy przebiegali obok bidonu nucili: “I like to move it, move it, I like to move it, move it…” Przeżyłem, poza RPE 7 nie wyszedłem. I wyglądam jak ścierka, mimo, że trening skończyłem bez roweru i o 7.30 rano – relacjonował Marcin Konieczny, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Spokojna aklimatyzacja, ale problemy ze sprzętem

Kolejnymi zawodnikami, którzy już się pojawili na Hawajach, są Dariusz Drapella, Michał Twarowski oraz Marcin Borycki, którzy razem zamieszkali na czas zawodów. Choć sama podróż była dosyć wymagająca, jak podkreślają zawodnicy.

Po prawie 30h w podróży dotarłem do celu (podróży) na razie…. Przejechać się Ali Drive i odtworzyć wspomnienia sprzed 4 lat bezcenne – a kumple Michał i Marcin (z którymi w Gdańsku wsiadaliśmy do tego samego samolotu do Frankfurtu i zamieszkamy razem) jeszcze mają etap z Hilo do Kona. Byle szybko i skutecznie odespać i się zaaklimatyzować …(właśnie mi przesłali wiadomość, że dotrą za 1,5 h ale bez rowerów (zostały póki co w Los Angeles – ja leciałem przez San Francisco). Dobrze, że do startu jeszcze sporo czasu ale jest kłopot – dzielił się przemyśleniami Dariusz Drapella, za pośrednictwem mediów społecznościowych trzy dni temu.

W ramach zadanego treningu przebiegłem kolejny raz kultową Ali Dr – mam sporo krótkich filmików jak tam jest – zamieścić ? Frajda z widoczków i spotykanych sportowców duża, a im bliżej startu tym gęściej będzie od Triathlonistów w tym na pewno też prosów (4 lata temu podziwiałem technikę biegową Lucy Charles) Coraz lepiej aklimatyzuję się do tutejszych warunków – czuję, że 6.10 nie będzie źle – napisał Dariusz Drapella kilka godzin temu.

Wrażeniami z pierwszych dni aklimatyzacji podzielił się też z Nami Michał Twarowski. Przyznał, że miał problem z zaginiona walizką z rowerami, ale udało się zapanować nad sytuacją.

Na Big Island wylądowałem w piątek 23.09 na lotnisku Hilo, to jest po drugiej stronie wyspy niż Kona. Mieliśmy tam mieszkać, ale zwolniło się miejsce w apartamencie blisko Ali’i Drive i znajomi nas przygarnęli. Niestety dolecieliśmy bez walizek z rowerami, ale na szczęście już kolejnego dnia dojechały. Dziś mogliśmy się przejechać częściowo trasą IM. Potem popływaliśmy w Oceanie również po trasie zawodów, no i na koniec zrobiliśmy lekkie rozbieganie. Miejsce i ludzie wokół są cudowni,  bardzo mili, zawsze uśmiechnięci, otwarci i wszystkim życzą powodzenia na starcie. Choć pogoda jest kapryśna, bo czasem wieje, czasem patelnia, a za kilka chwil potrafi znowu się zmienić i obficie popadać. Czyli zawody to zawsze spora niespodzianka, ale warto być tu wcześniej by takie warunki odczuć i potrenować. Na razie jestem z Marcinem Boryckim i Darkiem Drapellą. Za chwilę dojedzie Weronika i Paweł Młodzikowscy. Potem jeszcze dołączy do naszej grupy Paweł Ługiewicz. Aloha – mówił Michał Twarowski, specjalnie dla TriathlonLife.pl prosto z Big Island.

Ania Lechowicz też dotarła

Kolejną zawodniczką, która już pojawiła się na Hawajach, jest Ania Lechowicz. Jak przyznała, od tego momentu rozpoczęła się misja Kona.

Przybyliśmy! Wylądowałam! Wróciłam na wyspę marzeń wszystkich triathlonistów. Loty sprawdziły się świetnie, transfer bez incydentu, cały nasz bagaż poleciał z nami. Teraz ruszamy do Waikoloa, do naszej siedziby. Misja Kona rozpoczęta – poinformowała Ania Lechowicz, za pośrednictwem mediów społecznościowych kilkanaście godzin temu.

Lista Polaków na Hawaje 2022   

1. Robert Wilkowiecki PRO

 1. Błażowski Paweł
 2. Borowik Sebastian
 3. Borowik Joanna
 4. Borycki Marcin
 5. Chojnacki Marcin
 6. Ciemielewski Piotr
 7. Czajka Krystian
 8. Czarnecki Hieronim
 9. Czerwiec Artur
 10. Dąbrowski Dariusz
 11. Domino Krystian
 12. Drapella Dariusz
 13. Drożdż Marta
 14. Fast Magdalena
 15. Godlewski Krzysztof
 16. Górniak Jacek
 17. Glinkowski Zbigniew
 18. Głuchowski Przemysław
 19. Graban Emilia
 20. Grabarski Paweł
 21. Gryber Piotr
 22. Grzelec Jarosław
 23. Grzanecki Rafał
 24. Helak Paweł
 25. Jegliński Łukasz
 26. Kieda Aleksandra
 27. Kimbrel Kinga
 28. Kmuk Tomasz
 29. Klatka Mariusz
 30. Konieczny Marcin
 31. Kowalska Olga
 32. Kosno Piotr
 33. Kozioł Leszek
 34. Kukliński Adam
 35. Latańska Iwona
 36. Lechowicz Anna
 37. Leki Krzysztof
 38. Lenz Magda
 39. Lis Łukasz
 40. Liszka Krzysztof
 41. Łukasiewicz Michał
 42. Ługiewicz Przemysław
 43. Mawlichanów Maciej
 44. Marciniak Jacek Krystian
 45. Marianek (Sienicka) Aleksandra
 46. Mateja Janusz Michał
 47. Mateja Bożena
 48. Mazur Jakub
 49. Medak Alicja
 50. Michalewicz Marcin
 51. Mika Tomasz
 52. Młodzikowski Paweł
 53. Mucha Janusz
 54. Piotr Myślak
 55. Nowak Sławomir
 56. Orzech Wojciech
 57. Osmond Glen
 58. Paszek Przemysław
 59. Pietruczuk Christopher
 60. Pirek Mariusz
 61. Podoba Jacek
 62. Podziewski Arkadiusz
 63. Potapczuk Łukasz
 64. Proń Adam
 65. Reszke Paweł
 66. Rudnik Tomasz
 67. Sawicki Rafał
 68. Siekierski Mateusz
 69. Sikora Julita
 70. Siwirski Robert
 71. Sobolewski Jakub
 72. Socha Tomasz
 73. Stradomski Jacek
 74. Sroka Marta
 75. Sroka Michał
 76. Susmarska Ewa
 77. Szcześniak Piotr
 78. Szmidt Maria
 79. Szpot Ireneusz
 80. Szuder Przemyslaw
 81. Szurlej Jaromir
 82. Szyp Wojciech
 83. Targoni Paweł
 84. Twarowski Michał
 85. Trzebiński Bartłomiej
 86. Trzeciak Łukasz
 87. Urban Krzysztof
 88. Wagemann Łukasz
 89. Walkowiak Dariusz
 90. Warzybok Magda
 91. Wójcik Ewa
 92. Wolski Maciej
 93. Zelewski Marcin

Przemek Schenk
foto: materiały prywatne, Ania Lechowicz FB, Dariusz Drapella FB

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X