Wiadomości

Garmin Iron Triathlon 2024 startuje w weekend. Pierwsza z 11 imprez w Żyrardowie

Prezentujemy pełen kalendarz Garmin Iron Triathlon. W trzynastym roku cyklu nie zabraknie nowości. Największą z nich niewątpliwie jest impreza w Gdańsku, gdzie zakończy się tegoroczna edycja GIT.

Łącznie zaplanowano 11 zawodów pod szyldem Garmin Iron Triathlon w sezonie 2024. Zawodnicy będą mieli okazję przy okazji tych imprez startować w zupełnie nowych lokalizacjach, w tym pierwszy raz w historii cyklu – na Pomorzu.

W ramach zawodów z cyklu GIT triathloniści będą mieli do wybory trzy dystanse: 1/2 IM, 1/4 IM oraz 1/8 IM w startach indywidualnych i w sztafecie

Żyrardowskie rozpoczęcie sezonu

Inauguracja 13 edycji cyklu Garmin Iron Triathlon odbędzie się 12 maja 2024 w Żyrardowie.  Etap pływacki odbędzie się w Zalewie Żyrardowskim, który jest jednym z największych zbiorników wodnych w regionie. Start odbędzie się w formule rolling start.

Trasa kolarska poprowadzona jest w całości po terenach powiatu żyrardowskiego. Charakteryzuje się doskonałej jakości asfaltem, niewielkimi wzniesieniami i małą ilością zakrętów. Na zakończenie zawodnicy będą mieli do pokonania pętlę biegową w okolicach Zalewu.

Oprócz triathlonu, odbędą się także zawody biegowe dla dzieci i młodzieży – Garmin Junior, które cieszą się ogromną popularnością. Dystanse dla małych sportowców będą wynosić: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

Rywalizacja w perle Mazowsza

Drugim przystankiem cyklu GIT będzie Płock (19 maja). Trasa tych zawodów rozpocznie się etapem pływackim na Zalewie Sobótka. Następnie będą czekać na zawodników legendarne schody prowadzące do strefy zmian T1, znajdującej się na zjawiskowym Starym Rynku w Płocku. Warto zaznaczyć, że Płock jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie po pływaniu, będzie można skorzystać ze strefy T0. Po zakończeniu pierwszej części triathlonu rozpocznie się etap kolarski, którego trasa prowadzić będzie drogą wojewódzką nr 562 w kierunku miejscowości Biskupice. Zawodnicy będą mieli okazję podziwiać piękne krajobrazy i zmierzyć się z różnymi wyzwaniami na tej trasie. Etap biegowy odbędzie się na malowniczych uliczkach Starego Rynku w Płocku. Zawodnicy będą mieli okazję przebiec obok takich miejsc jak Bazylika Katedralna czy Starokatolicki Kościół Mariawitów, dodając wyjątkowemu charakteru temu etapowi rywalizacji.

Trasa biegu prowadzi również promenadą, skąd rozpościera się zachwycający widok na Wisłę – idealne miejsce do robienia epickich zdjęć. Zawodnicy będą finiszować w centralnym punkcie Starego Rynku.

Imprezą towarzyszącą triathlonowi będzie rywalizacja biegowa dla najmłodszych – Garmin Junior. Starty dzieci i młodzieży cieszą się ogromną popularnością. Zawody dla dzieci odbędą się na trzech dystansach. Dla najmłodszych do lat 7 dystans wynosi 200 metrów. Dla starszej grupy wiekowej, czyli dzieci w wieku od 8 do 11 lat, dystans wynosi 500 metrów, a dla najstarszych uczestników, w przedziale wiekowym 12-15 lat, będzie dwukrotnie dłuższy.

Najstarszy punkt cyklu

Zawody Garmin Iron Triathlon w Ślesinie są rozgrywane nieprzerwalnie od 2013 roku. Tym razem są zaplanowane na 2 czerwca Ta impreza jest jedyną, w której etap pływacki został poprowadzony przez dwa zbiorniki wodne: Jezioro Ślesińskie i Jezioro Mikorzyńskie! Dodatkowo woda w obu jeziorach jest niezwykle czysta. 

Trasa kolarska, po ubiegłorocznych zmianach, jest płaska i szybka i doskonale nadaje się do bicia życiówek. Na koniec zawodnicy pobiegną uliczkami Ślesina oraz przepiękną promenadą wzdłuż jeziora.

W ramach cyklu GIT odbędą się też zawody biegowe dla dzieci i młodzieży – Garmin Junior. Rywalizacja dla dzieci rozegra się na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

Dodatkową atrakcją tych zawodów będzie impreza towarzysząca – Aqua Speed Open Water Series, która odbędzie się w sobotę, 1 czerwca. Rywalizacja jest zaplanowana na dystansach:  ok. 3,8 km, ok. 1,9 km, ok. 0,95 km, ok. 0,475 km.

Mocny punkt GIT

Kolejnym przystankiem będzie Garmin Iron Triathlon Skierniewice. Ta impreza jest zaplanowana na 30 czerwca. Etap pływacki odbędzie się w przepięknym Zalewie Zadębie. Trasa kolarska charakteryzuje się płaskim terenem i dobrej jakościowo asfaltem. To umożliwia szybkie ściganie. Trasa biegowa, która poprowadzona została dookoła Zalewu, idealnie nadaje się do rozegrania ostatniego etapu zawodów. Dodatkowo bardzo krótkie dobiegi do stref zmian T1 i T2 dają szansę na ustanowienie nowych rekordów życiowych.

Imprezą towarzyszącą będą zawody biegowe dla najmłodszych – Garmin Junior, które od wielu lat cieszą się wyjątkową popularnością podczas zawodów. Zawody dla dzieci odbędą się tradycyjnie na trzech dystansach dostosowanych do wieku uczestników: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) i 1000 m (12-15 lat).

Wyścig w centrum miasta i nagroda

Zawody w centrum miasta, atrakcyjna nagroda dla najlepszego zawodnika, atrakcyjna trasa – takie atrakcje czekają na triathlonistów przy okazji GIT Elbląg 7 lipca.

Miasteczko zawodów, strefa zmian, start i meta Garmin Iron Triathlon Elbląg będą znajdować się w przepięknym centrum elbląskiego Starego Miasta. Etap pływacki odbędzie się w rzece Elbląg, a rozpocznie się efektownym skokiem ze specjalnie przygotowanej platformy. Podczas etapu kolarskiego zawodnicy pojadą ul. Orlą, ul. Nowodworską oraz starodrożem drogi krajowej nr 7 na odcinku Kazimierzowo – Solnica. Bardzo dobrze utrzymana nawierzchnia, poszerzone pasy ruchu i kilkukilometrowe proste oznaczają możliwość uzyskania na rowerze dużych prędkości. Trasa zostanie poprowadzona przez tereny Żuław Wiślanych.

Etap biegowy przebiegnie ulicami Starego Miasta, m.in. ul. Ofiar Sprawy Elbląskiej oraz ul. Radomską. Od pięciu lat podczas Garmin Iron Triathlon w Elblągu odbywa się dodatkowa rywalizacja nazwana #breaking1h50’ w przypadku mężczyzn i #breaking2h wśród kobiet rywalizujących na dystansie 1/4 IM. Pierwszy zawodnik, który złamie magiczną barierę czasu, wyjedzie z Elbląga bogatszy o 10.000 zł.

Malownicza trasa w Sycowie

Stałym punktem Garmin Iron Triathlon jest Syców. Ta impreza co roku bije rekordy frekwencji, a w sezonie 2024 triathloniści powalczą tam 14 lipca. Zawody rozpoczną się od etapu pływackiego w Zalewie Stradomia. Po pływaniu na zawodników będzie czekać szybka trasa kolarska ze świetną nawierzchnią, która jest zdecydowanie największym atutem tej lokalizacji. Tradycyjnie na zakończenie triathloniści będą mieli do pokonania etap biegowy, który poprowadzony zostanie ulicami Stradomii Wierzchniej w otoczeniu pięknej przyrody.

W ramach cyklu Garmin Iron Triathlon rozegrane zostaną również zawody biegowe dla dzieci i młodzieży pod nazwą Garmin Junior. W zależności od wieku, najmłodsi będą mogli wziąć udział na jednym z trzech dystansów: 200 m, 500 m i 1000 m.

Dziewiąta odsłona w Gołdapi

Kolejnym przystankiem Garmin Iron Triathlon będzie Gołdap. W tym uzdrowiskowym mieście 21 lipca 2024 triathloniści przystąpią do rywalizacji, która rozpocznie się od pływania w Jeziorze Gołdap. Strefa zmian zostanie usytuowana tuż przy gołdapskich tężniach. Etap kolarski nie należy do najłatwiejszych ze względu na pofałdowanie trasy, ale wymagające fragmenty rekompensują wspaniałe widoki. Podczas etapu biegowego do pokonania będą urokliwe ścieżki mazurskiego uzdrowiska. Wisienką na torcie jest finisz i meta zawodów usytuowana pomiędzy tężniami.

Imprezą towarzyszącą triathlonowi będą zawody biegowe dla najmłodszych z cyklu Garmin Junior, które od wielu lat cieszą się wyjątkową popularnością. Zawody dla dzieci odbędą się na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) i 1000 m (12-15 lat).

Po raz trzeci w Rawie

Rawa Mazowiecka już trzeci raz stanie się częścią Garmin Iron Triathlon. Tym razem zawodnicy będą ścigać się w okolicy Zalewu Tatar w otoczeniu leśnych alejek 28 lipca.

Imprezą towarzyszącą triathlonowi będą zawody biegowe dla dzieci i młodzieży, czyli Garmin Junior. Rywalizacja najmłodszych cieszy się dużą popularnością. Zawody dla dzieci odbędą się na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

Strefa zmian obok ratusza

Największy cykl imprez triathlonowych w Polsce zawita też do Serocka (4 sierpnia). Już lokalizacja strefy zmian wokół miejscowego ratusza wyróżnia te zawody na tle innych. Do tego etap pływacki w rzece Narew. Dobrej jakości asfalt pozwala przeprowadzić komfortowy etap kolarski, a duża ilość ścieżek pieszo-rowerowych umożliwia poprowadzenie ciekawej trasy biegowej.

Imprezą towarzyszącą triathlonowi będą tradycyjnie zawody biegowe dla najmłodszych – Garmin Junior, które od wielu lat cieszą się wyjątkową popularnością podczas zawodów. Zawody dla dzieci odbędą się na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

Druga Stężyca

W cyklu GIT zadebiutuje Stężyca w województwie lubelskim już 25 sierpnia. Zawodnicy będą mogli rywalizować na jednym z trzech dystansów: 1/2IM, 1/4IM oraz 1/8IM.

Imprezą towarzyszącą triathlonowi będą tradycyjnie zawody biegowe dla najmłodszych – Garmin Junior, które od wielu lat cieszą się wyjątkową popularnością podczas zawodów. Zawody dla dzieci odbędą się na trzech dystansach, które zostały dostosowane do wieku i możliwości zawodników: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

Gdański finał cyklu

Gospodarzem finału przyszłorocznej edycji Garmin Iron Triathlon będzie Gdańsk, który z przytupem pojawia się na mapie GIT. Tym samym zawody odbędą się 31 sierpnia.

Etap pływacki odbędzie się w wodach Zatoki Gdańskiej, w okolicach Plaży Brzeźno. To pierwszy raz, gdy triathloniści startujący w cyklu GIT będą pływać w Morzu Bałtyckim. Start odbędzie się w formule rolling start. Etap kolarski poprowadzi ulicami Gdańska, które zagwarantują dobrą nawierzchnię i duży komfort rywalizacji. Podczas etapu biegowego zawodnicy rywalizować będą alejkami prowadzącymi leśnym pasem nadmorskim.

Oprócz triathlonu, odbędą się także zawody biegowe dla dzieci i młodzieży – Garmin Junior, które cieszą się ogromną popularnością. Dystanse dla małych sportowców będą wynosić: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat).

W Gdańsku odbędzie się też ceremonia medalowa podsumowująca cały cykl. Podczas niej wyłonieni zostaną najlepsi w rywalizacji – „Battle of the sexes”. „Bitwa Płci” to połączona klasyfikacja kobiet i mężczyzn na dystansie 1/4 IM (0,95 km – 45 km – 10,5 km), w której do wygrania będą bardzo wartościowe nagrody finansowe i rzeczowe.

Przemek Schenk
źródło: Garmin Iron Triathlon
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X