Wiadomości

Lotto Duathlon Energy Rumia. Mocna obsada

Rumia w niedzielę stanie się areną zmagań AG, elity oraz młodzieży w ramach mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie sprintu.

Przed nami szósta edycja mistrzostw Polski w duathlonie w Rumi. O wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym tej imprezy świadczy fakt, że zawody zostały wyróżnione jako Sportowe Wydarzenie Roku 2021 w Rumi podczas Rumskiej Gali Sportu.

– Takie wyróżnienia zawsze motywują do jeszcze cięższej pracy, aby kolejna edycja zawodów była jeszcze lepsza – mówił Adam Greczyło z Energy Events.

Tegoroczna edycja zawodów w Rumi zapowiada się ciekawie. Na listach startowych nie brakuje mocnych nazwisk.

Faworytem Sobczyk. Mocna konkurencja

Pierwsi do rywalizacji o MP w duathlonie na dystansie sprinterskim staną zawodnicy AG. Jednym z głównych faworytów jest Sergiusz Sobczyk, który w zeszłym roku był najszybszym amatorem podczas zawodów w Rumi. Ten sezon jest wyjątkowy dla podopiecznego Tomka Kowalskiego, ponieważ zdradził, kiedy planuje przejść do PRO.

– Przed Rumią czuję się dobrze. Naprawdę solidnie trenuję od początku przygotowań do tego sezonu. Czuję, że razem z regeneracją, na którą bardzo postawiłem w tym sezonie, to działa. Pierwsze multisportowe zawody w sezonie to zawsze lekka niewiadoma ze względu na rower, który w ostatnim okresie trenowałem w 99% na trenażerze. Po Portugalii, czyli od końca lutego, byłem tylko raz na dworze i było to przedwczoraj, żeby przećwiczyć sobie strefy zmian. Tak czy inaczej, jadę do Rumi z bojowym nastawieniem. Cieszę się na rywalizację, która zapowiada się na naprawdę wysokim poziomie – mówi Sergiusz Sobczyk.

Warto też zwrócić uwagę na takich zawodników jak: Marcin Konieczny, powracający po dwuletniej przerwie – Jacek Krawczyk, Tomasz Spaleniak, Jan Popławski, Paweł Młodzikowski, czy Paweł Ochal.

– Start w Rumi będzie jednym z dwóch duathlonów zaplanowanych na ten sezon. Cieszę się na te zawody. Tutaj można się pościgać w mocnej stawce. Startuję już czwarty raz. Byłem – drugi, trzeci, teraz czas na najwyższy stopień podium – mówi Jan Popławski.

– Jak zwykle dam z siebie wszystko co jest w mojej możliwości, a co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Dzień przed startem spędzimy wraz z rodziną w Międzyrzeczu. Olga startuje tam wieczorem w Mistrzostwach Polski na 10000m. Więc mam nadzieję,  że zdążę na rano do Rumi. Zakończenie imprezy planują około 20, a to odległość blisko 500 kilometrów. Mimo wszystko nastawiam się na mocny bieg od początku. Widzę na listach kilku dobrych Agegruperów. Na pewno będzie świetna rywalizacja i dobra zabawa. Zapraszam do kibicowania – zapowiada Paweł Ochal.

Silna obsada kobiet AG

Z pewnością nie zabraknie emocji w rywalizacji zawodniczek AG. Na pewno można zaliczyć do grona faworytek Karolinę Jahnz, która wygrała duathlon w Pile oraz Magdalenę Lenz.

– Chcę zrealizować założenia startowe najlepiej, jak potrafię i powalczyć o dobry wynik. Zawody w Rumi traktuję też jako sprawdzian i “przetarcie” przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski w Czempiniu – przyznała Magdalena Lenz.

Nie można zapomnieć o innej zawodniczce, która wie co to znaczy wygrywanie w Rumi. Katarzyna Kaczkowska przed rokiem wyprzedziła Magdę Lenz oraz Karolinę Jahnz. Z pewnością w niedzielę spróbuje powtórzyć ten wyczyn.

Walka młodzieży

Następnie do rywalizacji staną zawodnicy w kategorii Młodzik i Młodziczka (13-14 lat). Będą mieli do pokonania 1,25 km biegu / 5,6 km jazdy na rowerze / 0,5 km biegu.

Na dwa razy dłuższym dystansie powalczą też zawodnicy w Juniorach i Juniorkach Młodszych. Tutaj na liście startowej znajduje się m.in.: Kacper Serwiński, który w zeszłym roku był najszybszy wśród młodzików. Choć w tej kategorii będzie miał silną konkurencję m.in.: Macieja Nettera, czy Łukasza Waniewskiego.

Wisienka na torcie

Kulminacyjnym punktem rywalizacji o MP w duathlonie w Rumi będzie start juniorów / młodzieżowców oraz PRO. Jak co roku, nie brakuje mocnych nazwisk. Na liście startowej widnieją tacy zawodnicy jak: Kacper Stępniak (PRO), Piotr Ławicki (PRO), Przemysław Szymanowski (PRO), Łukasz Kalaszczyński (PRO), Bartosz Banach (PRO), Robert Czysz (PRO).

– Moje nastawienie jest jak zawsze bardzo dobre. Lubię starty w Rumi i tę miejscowość. Kiedyś sporo czasu tu trenowałem i mam zawsze sentyment do tego miejsca. Do tego będzie jak zawsze dobra rywalizacja, więc fajnie będzie znów stanąć na linii startu – mówi Przemysław Szymanowski.

Niestety, zabraknie jednego z zawodników, który należał do faworytów zawodów – Pawła Najmowicza. Powodem są ostatnie problemy zdrowotne. Sam triathlonista przewiduje, że przerwa od startów może potrwać do połowy maja.

Rywalizacja wśród Pań też będzie emocjonująca. Na liście startowej znajdują się takie zawodniczki jak: Marta Łagownik, Julia Sanecka, czy Maja Wąsik.

– Szykuję się na grubą walkę. Co prawda ostatnio trafiła się mała choroba i treningów nie było tyle, co powinno, ale w Rumi nie zamierzam tanio sprzedać skóry – zapewnia Maja Wąsik.

Harmonogram Lotto Duathlon Energy Rumia

Przemek Schenk
foto: Przemek Schenk, Energy Events

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X