Rozmowa

Patrick Lange dla TriathlonLife.pl: To kontuzja, która mogła zakończyć moją karierę

Należy do faworytów mistrzostw świata Ironman na Hawajach. Patrick Lange w rozmowie z TriathlonLife.pl zdradza m.in.: jak poważne miał problemy zdrowotne, które mogły zaważyć na jego karierze. Mówi czym jest dla niego start w Kona, a także zdradza na co warto zwrócić uwagę na wyspie.  

Pozostało kilkanaście dni do mistrzostw świata Ironman na Hawajach. Jak idą przygotowania do startu?
Przygotowania idą dobrze. Obecnie trenuję w The Woodlands i mieszkam z moją ulubioną grupą gości. Warunki tutaj są po prostu niesamowite.

Jak się czujesz przed powrotem na Hawaje po dwóch latach przerwy?
Mistrzostwa świata Ironman na Hawajach nie mogły się odbyć z powodu pandemii, a teraz kiedy wracamy do Kona, to jestem wdzięczny, że będziemy mogli się ścigać w miejscu tak ważnym i istotnym dla historii triathlonu. Obiecuję, że jak tylko broń wystrzeli i wystartujemy, to dam z siebie wszystko.

Miałeś duże problemy zdrowotne. Jak obecnie się czujesz?
Miałem wypadek rowerowy podczas zgrupowania w lutym tego roku, w wyniku czego doznałem poważnej kontuzji barku. Mogła to być kontuzją kończącą karierę, ale na szczęście miałem zespół ekspertów, którzy się mną opiekowali. Więc proces rehabilitacji przebiegł znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy. Czasami nadal odczuwam ból w ramieniu, zwłaszcza podczas wyścigów lub intensywnych treningów. Ale to jest coś, z czym będę musiał żyć od teraz i przyzwyczaić się do faktu, że rehabilitacja stanie się podstawą mojego programu treningowego.

Czy koncentrujesz się na konkretnym wyniku na Hawajach?
Nie, nigdy nie jeżdżę na Hawaje z myślą o konkretnym wyniku. Ten wyścig jest tak wyjątkowy, że nie da się tak naprawdę go zaplanować. Na pewno wiem jedno. Dam z siebie wszystko.

Ile czasu planujesz poświęcić na aklimatyzację przed startem?
Przed wyjazdem na Hawaje zawsze robię trzy tygodnie aklimatyzacji.

Jakie znaczenie ma właściwa aklimatyzacja przed wyścigiem?
W przypadku tych zawodów bardzo ważna jest aklimatyzacja. Przyzwyczajenie organizmu do występów w gorących i wilgotnych warunkach przed dniem wyścigu jest czymś, czego wiele osób nie docenia, co skutkuje słabym startem. Dlatego każdy, kto może sobie pozwolić na aklimatyzację przed tą imprezą, powinien poświęcić na to czas.

Co jest trudniejsze, jeśli chodzi o przygotowanie się do tego konkretnego startu?
Mieszanka upału, wilgoci i silnych wiatrów zdecydowanie sprawia, że ​​ten wyścig jest naprawdę wyjątkowy, i do którego należy się sumiennie przygotować.

W kim widzisz największą rywali do walki o zwycięstwo?
Każdy, kto ściga się w Kona, jest w najlepszej formie. Więc wszyscy potencjalnie pretendują do zwycięstwa. Nie odważyłbym się nie docenić żadnego z tych facetów.

W tym roku wielu polskich debiutantów w AG wystartuje na Hawajach. Jaką radę dałbyś im przed tym wyścigiem?
Cieszcie się wyścigiem i wyjątkową atmosferą tej pięknej wyspy!

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: Patrick Lange Instagram

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X