Wiadomości

Już 11 lipca przejazd kolarzy! Akcję popierają mistrzowie świata

W sobotę o piątej rano z Częstochowy do Gdańska wyruszy peleton kolarzy promując bezpieczeństwo na drogach. Akcję popierają gwiazdy kolarstwa m.in. aktualny mistrz świata Mads Pedersen, czy wybitny sprinter Peter Sagan.

Peleton ma do przejechania 500 kilometrów z Częstochowy do Trójmiasta. Cała akcja cieszy się wielkim zainteresowaniem w środowisku kolarskim nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

Cel przejazdu

– Do przejechania w jeden dzień jest odcinek z Fabryki Rowerów w Częstochowie do Dre Rowery w Gdańsku. Start planowany jest na piątą rano. Zakładamy, że peleton będzie w Gdańsku około godziny 21-22. Dystans wynosi niemal 500 kilometrów. Cała trasa dostępna jest już pod linkiem – mówił organizator Jakub Krzyżak w rozmowie z TriathlonLife.pl. – Akcja polega na tym, że różni ludzi i firmy wpłacają fundusze na leczenie dziewczyn za przejechanie określonej liczby kilometrów. Do tego chcemy uświadomić kierowcom, że lokalne drogi nie są tylko dla samochodów. Niestety to, co się dzieje w tym sezonie na drogach, jest dosłownie jakimś dramatem. Agresja wśród kierowców osiągnęła niewyobrażalny poziom. To często nic innego, jak celowe usiłowanie zabójstwa, kiedy kierujący próbuje poprzez spychanie, wymuszanie, czy zajeżdżanie dać „lekcję” dużo słabszemu na rowerze. Chcemy promocji bezpieczeństwa na szosie na skalę ogólnokrajową, bo jesteśmy w tej kwestii daleko za resztą Europy – dodaje Krzyżak.

Dowodem na to, że akcja cieszy się sporym zainteresowaniem, jest zapowiedziany udział wielu szanowanych osobistości w polskim kolarstwie.

Mocne towarzystwo

– Potwierdzili udział Przemek Niemiec, Tomek Marczyński, Zenek Jaskóła, Czarek Zamana, Darek Baranowski, Kasia Solus-Miśkowicz, Michał Bogdziewicz, Łukasz Derheld, Ministra Kolarstwa i sporo innych kolarskich osobistości! Mamy wsparcie wszystkich najważniejszych jednostek związanych z kolarstwem w Polsce i dołączają do akcji ekipy z zagranicy. Wsparcie mamy od aktualnego mistrza świata Madsa Pedersena, wybitnego sprintera i klasyka Petera Sagana, mistrzyni świata Jolandy Neff. Odsyłam wszystkich na profil @fabrykarowerow_com, gdzie Wojtek Kluk na bieżąco wrzuca wszystkie materiały – dodaje Krzyżak.

Zobacz też:

Kierowca zepchnął z drogi trenujących na “szosie” przewodników

Wiele osób pyta o możliwość dołączenia do peletonu na trasie. Czy będzie taka możliwość? Organizator rozwiewa wątpliwości.

Nie ma takiej opcji

– Było sporo tych pytań o możliwość dołączenia do peletonu. Niestety z wielkim żalem musieliśmy odmawiać, bo inaczej zebrałby się peleton ponad 100 osób. Natomiast co nas bardzo cieszy, to fakt, że równoległe kilka ekip będzie organizowało własne przejazdy w tym samym celu w innych rejonach Polski – tłumaczy Jakub Krzyżak.

W jaki sposób można wspomóc akcję? Organizatorzy zapewniają, że każdy chętny może dołożyć cegiełkę, nawet nie ruszając się z domu.

„Kupno kilometrów” i nie tylko

– Każdy pośrednio może uczestniczyć w akcji poprzez wsparcie finansowe oraz promowanie właściwych zachowań na linii kierowca – kolarz/rowerzysta. Edukowanie osób, które nie mają pojęcia, jak to jest, kiedy przejeżdża obok Ciebie auto na tzw. centymetry z dużą prędkością – tłumaczył Jakub Krzyżak. – Każdy może też symbolicznie „kupić kilometry”, wspierając akcję jakąkolwiek dowolną kwotą na portalu https://pomagam.pl/kasia_rita – mówił Krzyżak.

Gdzie można śledzić akcję?

– Relacja na żywo będzie prowadzona z busa w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie Fabrykarowerow.com oraz @fabrykarowerow_com oraz na profilach ambasadorów @xtrainer_ @drerowery @ministra_kolarstwa i kilku innych – zdradzał Krzyżak.

Bohaterowie przejazdu z Częstochowy do Gdańska 500 km

 1. Ministra Kolarstwa – Ewa Kołodziej, ambasadorka marki Trek
 2. Kasia Solus Miskiewicz – polska olimpijka mtb, ambasadorka marki Trek
 3. Michał Gołaś – Team Ineos, organizator obiadu i postoju wyprawy w mieście Toruń
 4. Team Fabrykarowerów.com Trek w składzie:
  – Piotr Barczyk
  – Marcin Gembicz
  – Rafał Klama
  – Mateusz Komar
  – Tomasz Jaworski
  – Cezary Muller
  – Michał Nabiałek
  – Michał Bareła
  – Paweł Szczerba
  – Michał Barczyński
  – Dominik Patrzykowski
 5. Przemysław Niemiec były kolarz zawodowy, ambasador marki Trek & Bontrager
 6. Jakub Krzyzak – X-Trainer, ambasador marki Trek & Bontrager
 7. Łukasz Derheld – właściciel Dre Rowery, organizator mety w Gdańsku
 8. Adam Giza – dziennikarz telewizyjny TVP
 9. Michał Bogdziewicz – Trener kolarski, trener Rity Malinkiewicz
 10. Cały Team Zawodowej Grupy Kolarskiej Dariusza Banaszka Mazowsze Serce Polski.
  W samochodzie technicznym pod dowództwem Wojciecha Kluka, właściciela Fabrykarowerów.com jadą:
  – Zenon Jaskuła – ikona polskiego kolarstwa
  – Irek Bieleninik Show Men, prezenter telewizyjny
  – Miłosz Kędracki redaktor czasopisma BikeBoard
  – Łukasz Kot zastępca przewodniczącego Miasta Częstochowy, Społeczny konsultant do spraw komunikacji rowerowej

Patronat nad akcją objął także TriathlonLife.pl

Przemysław Schenk
foto: materiały prywatne

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close