Rozmowa

Mobilizacja kolarzy przeciwko agresji na drogach

Grupa kolarzy przejedzie niemal 500 kilometrów w ramach akcji #StrongRittaandKate. Oprócz zbiórki kasy dla dwóch walczących o życie kobiet chodzi także o promocję bezpieczeństwa. Rozmawiamy z organizatorem przejazdu Jakubem Krzyżakiem.

Co było impulsem do zorganizowania całej akcji #StrongRittaandKate?
1 czerwca Rita i Kasia, jadąc na lokalnej bocznej drodze, zostały dosłownie zmiecione z drogi,  przez jadącą z naprzeciwka kobietę, która z niewiadomych przyczyn zjechała na przeciwny pas centralnie na dziewczyny. Zdjęcia rowerów i auta były przerażające!

Na jakim etapie przygotowań obecnie jest cały przejazd?
Nie sądziliśmy, że akcja tak szybko nabierze takiego tempa. Dołączają co chwila nowi sponsorzy, chcący wesprzeć bardzo kosztowne leczenie dziewczyn. Przyłączają się do nas kolarze zawodowi z całej Europy, w tym nasi emerytowani mistrzowie. Każdy większy portal i prasa kolarska obejmuje patronat nad akcją. Zasięg tej imprezy mamy nadzieję, będzie bardzo duży!

Na czym polega dokładnie akcja?
Do przejechania w jeden dzień jest odcinek z Fabryki Rowerów w Częstochowie do Dre Rowery w Gdańsku. Start planowany jest na piątą rano. Zakładamy, że peleton będzie w Gdańsku około 21:00 – 22:00. Dystans wynosi niemal 500 kilometrów. Akcja polega na tym, że różni ludzi i firmy wpłacają fundusze na leczenie dziewczyn za przejechanie określonej liczby kilometrów.

Jaki jest dodatkowy cel przejazdu oprócz zbiórki pieniędzy dla dziewczyn?
Uświadomienie kierowcom, że lokalne drogi nie są tylko dla samochodów. Niestety to, co się dzieje w tym sezonie na drogach, jest dosłownie jakimś dramatem. Poziom agresji wśród kierowców osiągnął niewyobrażalny poziom. To często nic innego, jak celowe usiłowanie zabójstwa, kiedy kierujący próbuje poprzez spychanie, wymuszanie, czy zajeżdżanie dać „lekcję” dużo słabszemu na rowerze. Chcemy promocji bezpieczeństwa na szosie na skalę ogólnokrajową, bo jesteśmy w tej kwestii daleko za resztą Europy.

Znamy miejsce startu i mety. Jak przebiega planowana trasa całego objazdu?
Trasa jest jeszcze poddawana kosmetycznym zmianom, ale będziemy się poruszać możliwie najkrótszym wariantem po drogach lokalnych i krajowych, zgodnie z obowiązującym kodeksem i w grupie nie większej niż 15 osób. Grupa będzie zabezpieczana przez oznakowany pojazd.

Zobacz też:

Kolejny wypadek z udziałem rowerzysty. Kolarze mówią dość i organizują akcję

Jak będzie wyglądać zabezpieczenie całego peletonu na trasie?
Będą dwa busy do obsługi ekipy i zabezpieczenia peletonu z tyłu. Będzie sprzęt serwisowy, jedzenie picie oraz wsparcie medyczne.

Patrząc na natężenie wypadków z udziałem rowerzystów w ostatnim czasie, macie jakieś obawy związane z tym objazdem?
Nie mamy w tym wypadku takich obaw. To będzie widoczna na szosie oznakowana ekipa,  więc kierowcy będą do tego inaczej podchodzić – przede wszystkim z zachowaniem dystansu. Będziemy taką szybko przemieszczającą się mini-pielgrzymką tylko w odwrotnym kierunku (śmiech).

Kto zapowiedział udział w tej akcji?
Przemek Niemiec, Tomek Marczyński, Zenek Jaskóła, Czarek Zamana, Darek Baranowski, Kasia Solus-Miśkowicz, Michał Bogdziewicz, Łukasz Derheld, Ministra Kolarstwa i sporo innych kolarskich osobistości! Mamy wsparcie wszystkich najważniejszych jednostek związanych z kolarstwem w Polsce i dołączają do akcji ekipy z zagranicy.

Czy istnieje możliwość dołączenia chętnych osób do peletonu już na samej trasie?
Niestety nie będzie takiej możliwości. Wówczas zebrałby się olbrzymi peleton, co oczywiście byłoby niezgodne z przepisami, których będziemy podczas całej drogi bezwzględnie przestrzegać.

Więc w jaki sposób można uczestniczyć w akcji?
Każdy pośrednio może uczestniczyć w akcji poprzez wsparcie finansowe na portalu https://pomagam.pl/kasia_rita oraz promowanie właściwych zachowań na linii kierowcy – kolarze. Edukowanie osób, które nie mają pojęcia, jak to jest, kiedy przejeżdża obok Ciebie auto na centymetry z dużą prędkością.

Czy jest możliwość kupienia tych kilometrów?
Oczywiście każdy może symbolicznie „kupić kilometry”, wspierając akcję jakąkolwiek dowolną kwotą na portalu pomagam.pl https://pomagam.pl/kasia_rita.

W jaki sposób będzie można śledzić relację z tego wydarzenia?
Oczywiście relacja na żywo będzie prowadzona z busa w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie Fabrykarowerow.com oraz @fabrykarowerow_com oraz na profilach ambasadorów @xtrainer_ @drerowery @ministra_kolarstwa i kilku innych.

Jakim zainteresowaniem cieszy się ta akcja?
Akcja nabiera tempa z każdym dniem. Czekamy na materiały od kilku znanych kolarzy z peletonu światowego, którzy nas wspierają. Dołączają nowi sponsorzy kilometrów, media i prasa. To będzie największa tego typu kolarska akcja promująca bezpieczeństwo w kraju.

Czy planujecie w niedalekiej przyszłości podobne akcje?
Na razie skupiamy siły na tym evencie i przecieramy szlak.

Czy już na miejscu są planowane jakieś atrakcje dla uczestników oraz zebranych ludzi?
Ta część występów jest w fazie przygotowań, ale na bank będzie MAKARON!

Co chciałbyś przekazać wszystkim kolarzom oraz miłośnikom rowerów w Polsce?
Chciałbym wszystkim kolarzom życzyć samych bezpiecznych powrotów do domu z przejażdżki, a każdego kierowcę posadzić, chociaż na jeden dzień na rower szosowy i zrobić rundę po okolicy. Inaczej nikt nie zrozumie, o co się rozchodzi.

Rozmawiał: Przemysław Schenk
foto: materiały prywatne

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. …piękna ale i smutna akcja. Sam jeżdżę rowerem od dobrych kilkunastu lat. Widzę co dzieje się na drogach, bo głównie jeżdżę po szkołach.Kilkanaście razy nieomal
    zostałem potrącony przez nieodpowiedzialnych kierowcach.
    Współczuję tym Paniom, i życzę by jak najszybciej wróciły do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close