Rozmowa

Andreas Dreitz: Chcę wykorzystać otrzymaną szansę

Miał poważne problemy zdrowotne, ale z powodzeniem powrócił do rywalizacji i otrzymał dziką kartę na MŚ Hawaje. Andreas Dreitz w rozmowie z TriathlonLife.pl zapewnia, że da z siebie wszystko podczas rywalizacji.

Jak przebiegają ostatnie przygotowania do mistrzostw świata Ironman na Hawajach?
Właśnie wróciłem z mojego ostatniego obozu treningowego na Gran Canarii. Miałem kilka bardzo dobrych sesji treningowych – szczególnie biegowych.

Dostałeś się na listę startową z dziką kartą. Jak się czułeś, gdy dostałeś taką szansę po powrocie do zawodów po kontuzji?
Wspaniale będzie stanąć na linii startu z najlepszymi sportowcami i ścigać się w największym wyścigu roku! Chcę wykorzystać tę szansę, jaką otrzymałem.

Jaki jest twój stosunek do MŚ Ironman na Hawajach?
Mój pierwszy wyścig w 2018 roku nadal jest najlepszy, bo zająłem 13 miejsce. Rok później byłem silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, ale miałem wypadek podczas 70.3 Mistrzostwach Świata w Nicei pięć tygodni wcześniej. Chciałem ścigać się na Hawajach, ale doznałem zbyt wielu kontuzji. Przez to nie byłem w stanie rywalizować.

Czy nastawiasz się na konkretny wyniku na tych zawodach?
Chcę być najlepszą wersją siebie. Mój styl ścigania wymaga mocnego roweru. To zależy, czy uda mi się uciec, czy nie. Kiedy zobaczę szansę, to ją wykorzystam.

Czy dotychczas zdobyte doświadczenie na Hawajach może być pomocne w tym roku?
Nie mam dużego doświadczenia.  Jednak analizując listę startową tegorocznej edycji, widzę, że jest więcej „żółtodziobów” niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego postaram się mądrze rozegrać ten wyścig.

Ile czasu planujesz poświęcić na aklimatyzację przed startem?
Po tym, jak już trochę się zaaklimatyzowałem z Gran Canarii, wyląduję na Hawajach 10 dni przed wyścigiem.

Jakie znaczenie ma właściwa aklimatyzacja przed wyścigiem?
Starty w takich ekstremalnych warunkach wymagają adaptacji. Ciało potrzebuje kilku dni, aby się nauczyć lepiej radzić sobie w gorących i wilgotnych warunkach. Odżywianie i nawodnienie jest inne. Wyścig trwa przynajmniej osiem godzin i doprowadzi ciało do granic możliwości. Brak aklimatyzacji może wcześniej wprowadzić organizm w rodzaj trybu bezpieczeństwa. Organizm zwolni, gdy doświadczy tych ekstremalnych warunków jako zagrożenia dla zdrowia.

Jakie są najczęstsze błędy, jeśli chodzi o aklimatyzację przed zawodami?
Próbowanie wykraczania poza plan treningowy i kręcenie zbyt długo w upale. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu i nawadnianiu organizmu. Jak decydujemy się na trening na miejscu, to zrealizujcie go wcześnie rano, kiedy jeszcze upał tak mocno nie doskwiera. Kluczem do sukcesu jest posiadanie odpowiedniego planu aklimatyzacji i podczas wyścigu, a także trzymanie się tych założeń. 

W tym roku wielu polskich debiutantów w AG wystartuje na Hawajach. Jaką radę dałbyś im przed tym wyścigiem?
Sprawdźcie trasę przed zawodami, zadbajcie o nawodnienie i odżywianie. Do tego nie spędzajcie dużo czasu na słońcu przed zawodami. Sprawdźcie też dokładnie sprzęt przed startem. Dotarcie na metę tych zawodów już oznacza zwycięstwo. Sam udział w tej imprezie jest nagrodą Waszej ciężkiej pracy na treningach w ostatnich miesiącach. Nie zapomnijcie, aby dobrze się bawić tym startem.

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: Andreas Dreitz Instagram

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X