TOPWiadomości

TOP 5 wydarzeń polskiego triathlonu w 2019 roku

Totalnie subiektywnie. Pięć wydarzeń roku 2019, które naszym zdaniem zapisały się w historii polskiego triathlonu. Kolejność nie ma znaczenia, bo trudno zestawiać mistrzostwo Alicji Ulatowskiej z wyczynem Piotra Młynarczyka.

Ten sezon obfitował w nowe rekordy Polski na różnych dystansach. Nie zabrakło także ultra wyczynów godnych uwagi.

Piotr Młynarczyk ukończył 10-krotnego IM

Ten ultra triathlonista może bez wątpienia zaliczyć sezon 2019 do udanych. Jest na co dzień informatykiem, ale udaje to mu się łączyć z treningami, które przygotowują go do tak wyczerpujących startów. Podczas Deca Ultra Tri Leon Piotr Młynarczyk zajął trzecie miejsce. Pokonał trasę w czasie 254:52:25. Jest pierwszym Polakiem, który ukończył dystans 10-krotnego IM. Jednak Piotr Młynarczyk nie zwalnia tempa. Myśli już o kolejnych wyzwaniach m.in.: o próbie pokonania 20-krotnego IM.

Piotr Młynarczyk

Rekord Roberta Karasia

W tym sezonie dręczyły go kontuzje oraz pech. Uległ wypadkowi w Hiszpanii. To mu uniemożliwiło stanięcie do walki o slota na Hawaje.  Postanowił postawić sobie inne cele. Jednym z nich były Mistrzostwa Świata na Litwie na podwójnym Ironmanie. Zawody Robert Karaś może zaliczyć do udanych. Ustanowił nowy rekord świata. Pokonał trasę w czasie 18:44:38. Tym samym pobił poprzedni rekord o prawie godzinę.

Robert Karaś

Robert Wilkowiecki z rekordem Polskim na pełnym IM

Tegoroczna odsłona zawodów Iironman Hiszpania była niezwykle udana w wykonaniu polskich zawodników. Trzech z nich złamało barierę dziewięciu godzin, a Robert Wilkowiecki ustanowił nowy rekord Polski. Zawodnik GVT BMC Team zaczynał karierę w triathlonie stosunkowo niedawno, bo cztery lata temu. Już udało mu się ukończyć zawody w Hiszpanii w czasie 08:06:45. Też trzeba wspomnieć o równie udanym starcie Sebastiana Najmowicza, który pokonał trasę z wynikiem 08:10:54.

Robert Wilkowiecki

Alicja Ulatowska podwójną mistrzynią świata

Rok temu postawiła wszystko na jedną kartę i wyjechała do Hiszpanii, aby tam rozwijać się sportowo. Już ten sezon pokazał, że widać ogromny postęp. Alicja Ulatowska w sumie wystartowała 25 razy. Wiele z tych zawodów może zaliczyć do udanych. Jednym z nich są Mistrzostwa Świata w aquathlonie w Pontevedrze. Przekroczyła linię mety z czasem 33:10. To jej dało zwycięstwo w kategorii U23 oraz seniorek. Tym samym została podwójną mistrzynią. Z niecierpliwością czekamy, co przyniesie kolejny rok tej utalentowanej zawodniczce.

Alicja Ulatowska triathlon

Trzech Polaków ukończyło 5-krotnego IM

Zawody Ultra Triathlon Quintuple przeszły do historii polskiego ultra triathlonu. Aż trzech reprezentantów Polski ukończyło dystans pięciokrotnego Ironmana. Rekord Polski ustanowił Damian Lewandowski (97:45:56). Pierwszym chronologicznie na mecie był jednak Piotr Młynarczyk z czasem 110:58:05. Ostatnim Polakiem, który ukończył ten dystans jest Mateusz Pietruliński. Dokonał tego w 116:52:53. Tym samym trzech polskich zawodników na jednych zawodach przeszli do historii naszego rodzimego triathlonu.

Mateusz Pietruliński

A  Wy wyróżnilibyście jeszcze któryś wynik polskich triathlonistów w sezonie 2019?