Wiadomości

SUB8. Robert Wilkowiecki czeka na kolejnych Polaków

Wyczyn Roberta Wilkowieckiego podczas Ironman Cozumel 2021 otworzył polskie SUB8 na pełnym dystansie. Do tej pory doczekaliśmy się dwóch wyników poniżej ośmiu godzin na pełnym dystansie.

Autorem obu rezultatów jest Robert Wilkowiecki, obecny rekordzista Polski na Ironmanie oraz pierwszy Polak od czasów Marka Jaskółki (2014 rok), który wystartuje w mistrzostwach świata Ironman na Hawajach.

Historyczny wyczyn w Meksyku

Pod koniec sezonu 2021 Robert Wilkowiecki stanął na starcie w ramach Ironman Cozumel. Ten start zapamięta na długo, bo dzięki fantastycznemu wynikowi – 7:42:02, zapisał się w historii polskiego triathlonu jako pierwszy zawodnik, który złamał granicę ośmiu godzin. Zajął czwarte miejsce.

Już wcześniej złamał 8h

Ciekawostką jest fakt, że Robert Wilkowiecki ma już na koncie wynik na pełnym dystansie poniżej ośmiu godzin. Dokonał tego w warunkach domowych w 2020 roku. Wówczas zainspirował go Jan Frodeno, który też zmierzył się z Ironmanem w takich okolicznościach.

Ostatecznie udało się Robertowi Wilkowieckiemu „wykręcić” niesamowity wynik. Osiągnął czas 7:35:14 w domowych warunkach, co było najlepszym wynikiem na świecie. Potem głośno podkreślał, że kolejnym celem jest złamanie ośmiu godzin w normalnych okolicznościach, na zawodach. Dokonał tego w Meksyku.

Złamał 8h i zdobył slota

Robert Wilkowiecki walczył we Frankfurcie w ramach mistrzostw Europy na długim dystansie. Po dobrym i mądrym wyścigu wywalczył srebrny medal, wbiegając na metę, z czasem 7:56:32.

– To był wyjątkowo trudny i nieprzewidywalny wyścig. Od samego początku trzeba było mocno walczyć i nonstop utrzymywać koncentrację – tempo wysokie, trasa trudna, a konkurenci naprawdę silni. Jesteśmy bardzo zadowoleni, srebrny medal to wielki sukces. Wszystko idzie w dobrym kierunku, rozpędzamy się i jestem przekonany, że będzie jeszcze lepiej – mówił Robert Wilkowiecki.

To niesamowity sukces i kawał historii, który udało się nam wspólnie napisać. Jesteśmy niesamowicie zadowoleni, Robert to pierwszy polski triathlonista w historii, który założył taki medal na szyję. A mogę dodać, że nie powiedzieliśmy ostatniego słowa – dodawał Filip Szołowski, trener Roberta Wilkowieckiego.

Dzięki temu wynikowi Wilku wywalczył slota na Hawaje i tym samym został pierwszym Polakiem od czasu Marka Jaskółki (2014 rok), który wystartuje w mistrzostwach świata Ironman na Hawajach jako PRO.

W rozmowie z Triathlonlife.pl Robert Wilkowiecki podkreślał, że cieszy się, że poziom polskiego triathlonu poszedł do przodu, a on sam pokazał, że możemy walczyć z najlepszymi na świecie. Liczy, że niebawem kolejni biało-czerwoni dołączą do niego i złamią osiem godzin na dystansie długim.

Wyniki SUB8

7:42:02       

Robert Wilkowiecki                                  

Ironman Cozumel 2021

7:56:32

Robert Wilkowiecki

Ironman Frankfurt 2022

Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. Gratulacje! Tak przy okazji, to jakoś słabo nagłośniony jest ten wyczyn. Niestety bardziej medialny jest pewien elblążanin z partnerką celebrytką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X