Rozmowa

SolidTeam PRO. Nowa triathlonowa siła

Bogumił Głuszkowski ogłosił powstanie nowej grupy triathlonowej. Na razie należy do niej trzech zawodników: Maciej Bruździak, Robert Czysz i Mateusz Głuszkowski. TriathlonLife.pl Głuszkowski opowiada o powodach powstania SolidTeam PRO, kadrze trenerskiej oraz celach jakie sobie stawiają.

Jesteś założycielem nowej grupy triathlonowej SolidTeam PRO. Skąd wziął się pomysł?
W zasadzie od 10 lat zajmowania się projektem BE 3 BE FREE tworzymy podstawy do zbudowania profesjonalnej grupy. Ktoś kto trafia do nas „późno” (AG), jest dojrzałą postacią, która stara się dowiedzieć czegoś więcej o sobie przez triathlon. Jednak ma troszkę mniej czasu ze względu na pracę zawodową i rodzinę. Dla Nich nauczyliśmy się budować treningi tak, aby stawali się bardziej efektywni jako mężowie/żony, rodzice, pracownicy czy pracodawcy. Każdy AG uczy nas wrażliwości i współodczuwania oraz ogromnego szacunku dla chwil, które poświęcają nam. 18 lat pracy całego zespołu z wieloma zawodnikami profesjonalnymi w charakterze ich trenerów przygotowania motorycznego i mentalnego oraz osteopatii dało kolejne doświadczenie.

Z jakich dyscyplin?
Najrozmaitszych dyscyplin (medale olimpijskie w grupach prowadzonych przez Tomasza Kryka – kajaki, Marcina Witkowskiego – wiosła, Pawła Kowalskiego – windsurfing, czy  Pawła Kantorskiego – floret. Do tego udział w igrzyskach dał nam też inną perspektywę patrzenia na pracę, którą wykonują. Do tego dochodzi presja, z którą przychodzi im funkcjonować. Oni umocnili w nas szacunek do talentu i większej pracy, której wymaga jego kształtowanie oraz całkowitego oddania siebie.

SolidTeam PRO

Zobacz też:

Bruździak: Obecnie priorytetami są triathlon i nauka ROZMOWA


W jaki spos
ó
b chcecie wykorzystać to doświadczenie?
Wykorzystując te doświadczenia, chcemy tylko dać szansę młodym zawodnikom na odpowiednią ilość świadomych powtórzeń dla zbudowania trwałych nawyków. One dopiero są podstawą spokoju w trakcie dowolnych zawodów. Dla nas zawodowiec to tylko ktoś, kto tak pokochał triathlon, że chce i może (o to dbamy my, również za sprawą firmy Solid Logistic) oddać mu 100, a nie 99,9 procent siebie.

Co musiałeś zrobić, aby ten projekt powstał?
Jako człowiek i trener musiałem się uwiarygodnić przed samym sobą, jakim byłem zawodnikiem, mężem, ojcem trenerem, biznesmenem. Kim jestem teraz, aby zaproponować inwestorom i zawodnikom taki projekt.

Czy trudno było namówić już należących do teamu zawodników do dołączenia do nowej grupy?
Mieliśmy bardzo dokładny plan i ideę realizacji. Wszystko złożyliśmy przed czterema zawodnikami. Dla trójki byłem wraz z innymi trenerami jako zespół dostatecznie wiarygodny, wiarygodni.

Jak rodziła się idea powołania grupy?
Od kiedy pamiętam, zawsze mnie bolało słuchanie opinii „prezesów”, „specjalistów” najpierw, że jestem słabym zawodnikiem. Zresztą trudno się z tym nie zgodzić. Byłem tylko dziewięć  razy indywidualnym mistrzem Polski, a nie Europy lub świata. Później słuchałem, że mamy dramatycznych trenerów. Ostatnio, że dzieciaki są coraz słabsze genetycznie i nie mają podstaw.

Przeczytaj też:

Trenażer zło koniecznie, czy aby na pewno?


Wi
ęc co zdecydowało?
Jeden po czterdziestce kupuje sobie czerwone porshe, inny sprawdza. Na drodze spotkałem cudownych trenerów i za ich sprawą miałem okazję dotknąć igrzysk.  Sprawdzę, czy jestem w stanie taki być jako główny trener, a nie jako superwizor. Moje dzieci są fajne! Spotykam coraz więcej rodziców, którzy wychowują je podobnie do mnie… Podstawy sportowe budujemy sami. Innymi słowy, to projekt „SPRAWDZAM”, czy da się zrobić dobry TEAM na bazie „słabych, bo polskich trenerów i słabych bo polskich zawodników”. Do tego chcemy się przekonać, czy uda się pokazać granicę między wynikami PRO i amatorów, tym samym przywrócić rozwojową równowagę naszej dyscyplinie. No i fajnie byłoby zobaczyć znowu polskiego triatlonistę w konfrontacji z najlepszymi zawodnikami Europy lub świata.

Kto obecnie należy do tego teamu?
Maciej Bruździak, Robert Czysz, Mateusz Głuszkowski

Czy można się spodziewać kolejnych transferów w najbliższym czasie do grupy?
Nie można się spodziewać „transferów”, bo nie akceptuję tego słowa podobnie jak całego procederu „kupowania i sprzedaży” zawodników. Ale to jest temat na inny artykuł.

Nowa grupa jest nastawiona tylko na zawodników PRO, czy w przyszłości amatorzy oraz osoby chcące rozpocząć przygodę z triathlonem będą mogli dołączyć do SolidTeam PRO?
Grupa PRO jest zamknięta. Mimo to zapraszamy tych, którzy chcą się zmierzyć z naszym działem HR : Maciej i Mati pływanie; ja rower, a Robert bieg. Za to amatorów zapraszamy jak zwykle do synergistycznego projektu BE 3 BE FREE. Te dwa projekty łączą się podczas treningów rowerowych, które staramy się realizować wspólnie ze względu na bezpieczeństwo, atmosferę i jakość. Najlepsi AG są na tyle świadomi, że zyskują na tym jedni i drudzy.

SolidTeam PRO

Posłuchaj także:

Podcast nr 1. O Hawajach, treningach, przyjaźni i miłości


Jesteś głównym trenerem. Kto jeszcze należy do kadry trenerskiej nowej grupy?
Pływanie: Tomasz Stankowski oraz cały zespół UKS CITYZEN

Rower: Tomasz Szmit oraz cały zespół indorcycling

Bieg: Sebastian Białobrzeski

Za trening funkcjonalny odpowiedzialny jest cały zespół CITYZEN. Koordynacją projektów triatlonowych zajmuje się Michał Szul. Odnowa i profilaktyka to zadanie CORECLINIC Tomka Stankowskiego i Przemka Lutomskiego. Za sprzęt jest odpowiedzialny Mateusz Rybczyński, a za suplementację PUROMEDICA.

Jakie są główne cele oraz założenia SolidTeam PRO?
Solidna praca nad najdrobniejszymi aspektami, czucia siebie, a w dalszej perspektywie techniki. Chcemy złamać obowiązującą w świecie wirtualnym opinię, że ”siła i moc (technologia) techniki (sztuki) się nie boi”. Krótka perspektywa to starty na imprezach krajowych, ale przede wszystkim Puchary Europy. Długa perspektywa stworzy się sama.

Gdzie będą odbywały się treningi zawodników SolidTeam PRO?
W CITYZEN w Poznaniu, czyli w moim domu.

Ile docelowo ma liczyć zawodników Twoja nowa grupa?
Nie określamy tego. Bierzemy pod uwagę tylko kryterium dojrzałości do przystąpienia do takiego projektu.

Czy obecnie zgłaszają się do Ciebie kolejni chętni do dołączenia do teamu?
Myślę, że będą się przyglądać projektowi, może w przyszłym sezonie jeżeli ktoś zobaczy nową jakość?

Czy SolidTeam PRO jest nastawione tylko na triathlon, czy otwierasz się też na przedstawicieli innych sportów?
Obecnie tylko triathlon! Jednak ideą tego treningu jest synergia. Dlatego trenujemy z najlepszymi pływakami, jeździmy z kolarzami oraz biegamy z biegaczami. Są na tyle mili, że nam pozwalają albo ,,my na tyle mocni , że jest to dla Nich wartość dodana”.

Czy są w planach wyjazdy na zgrupowania dla zawodników przed kolejnym sezonem 2020?
Lanzarotta, Majorka, Portugalia, Livignio.

Jakie są długoterminowe plany rozwoju grupy?
Nauczyłem się żyć tu i teraz. Mam perspektywę dwóch lat SOLIDnej pracy. Jeżeli okażę się skuteczna, czyli dobre wyniki na arenie międzynarodowej, to uwiarygodni nas jako zespół.  Tym samym pozwoli budować coś trwałego. 

Rozmawiał: Przemysław Schenk
foto: Karina Awarska

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X