Wiadomości

Zmiany w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich

Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził wzrost liczby triathlonistów, którzy będą rywalizować w czwartej edycji Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Ta impreza odbędzie się w Dakarze w Senegalu w 2022 roku.

Zmiany dotyczą rywalizacji indywidualnej oraz drużynowej. Choć zawody odbywają się dopiero za dwa lata, to warto już zapoznać się ze zmianami. Zwłaszcza, że umożliwiają szansę udziału w MIO większej liczbie młodych zawodników.  

Ile triathlonistów teraz wystartuje?

Liczba triathlonistów, którzy będą rywalizować na następnych IO dla młodzieży, wynosić będzie teraz 80 sportowców. 40 chłopców i 40 dziewcząt. Wiek uczestników 16 – 17 lat.

Zobacz też:

Ironman 70.3 Nicea. Popularne i wymagające zawody

Wszystkie federacje narodowe, które zakwalifikują po jednej zawodniczce i zawodniku wezmą także udział w zawodach 2×2 Mixed Relay.

Poszczególne wydarzenia odbędą się w Saly i Dakar, na dystansie super sprintu, z półfinałami pierwszego dnia zawodów triathlonowych. Finał A i B odbędą się dwa dni później.

Jak było wcześniej?

64 zawodników rywalizowało w pierwszych trzech edycjach igrzysk w Singapurze, Nanjing i Buenos Aires. Zespoły składały się z czterech sportowców – dwóch mężczyzn i dwóch kobiet – z różnych krajów, ale wszyscy z tego samego kontynentu.

W przypadku Igrzysk Młodzieżowych Dakar 2022 format zostanie zmieniony na sztafetę mieszaną 2×2. W niej dwóch sportowców z tej samej narodowości, czyli jedna dziewczyna i jeden chłopak  wystartuje na dystansie supersprinterskim. Przy tym każdy z nich zrobi to dwa razy. Ten format stosowany był też podczas igrzysk plażowych ANOC w Doha i zimowych MŚ w Triathlonie. Pozwala na większą liczbę drużyn. Przy czym obaj sportowcy są tej samej narodowości. Będzie to świetna okazja, aby cieszyć się kolejnym szybkim wyścigiem na igrzyskach olimpijskich po tym, jak Mixed Relay oficjalnie zadebiutuje na IO w Tokio 2020.

Przemysław Schenk
foto: ITU

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X