Wiadomości

Robert Karaś szykuje się do startu

IM Bretzel Ultra Triathlon w Colmar we Francji startuje w niedzielę 27 czerwca. Na najdłuższym dystansie, pięciokrotnym Ironmanie wystartuje trzech Polaków. Dwóch z nich planuje pobić rekord świata.

Rywalizacja toczyć się będzie na dystansie pięciokrotnego Ironmana. A to oznacza, że zawodnicy będą mieli do pokonania 19 kilometrów w wodzie, 900 kilometrów na rowerze oraz 211 kilometrów biegu. Rekord świata na tym dystansie wynosi 73 godziny.

Kostera, Karaś i Lus

Na listach startowych jest 19 zawodników, w tym trzech Polaków. Z numerem 5 Adrian Kostera, 16 Robert Karaś i 19 Tomasz Lus. Dwóch pierwszych chciałoby pobić rekord świata. Zawodnicy będą rywalizowali na pływalni 50 metrowej. Temperatura wody będzie wynosiła 25 stopni Celsjusza, aby zawodniczy mogli płynąć w piankach. Następnie będą jeździli na trasie rowerowej, która będzie się składała z niespełna dziewięcio kilometrowej pętli – 8752 metrów. W czasie trwania zawodów trasa będzie wyłączona z ruchu samochodowego. Zawodnicy będą jechali przez winnice i w lesie.

Bieganie odbędzie się na pętli 1280 metrów i podobie jak pęta rowerowa zawodnicy będą biegać po winnicach i po lesie, a trasa będzie wyłączona dla ruchu samochodowego. Ponadto większość trasy będzie oświetlona.

Robert Karaś, który wraca do ścigania po dłuższej przerwie zapowiadał w wywiadach, że we Francji interesuje go ustanowienie rekordu świata. Przypomnijmy, że Polak jest autorem rekordów świata na podwójnym i potrójnym Ironmanie. Zdobył także tytuły mistrza świata na tych dystansach. Czy i tym razem ustanowi rekord? Przekonamy się o tym pod koniec czerwca.

Kostera też zainteresowany rekordem

Warto jednak podkreślić, że nie jest on jedynym Polakiem, który ma apetyt na rekord świata na dystansie pięciokrotnego Ironmana. Także Adrian Kostera chciałby pobić o cztery godziny dotychczasowy najlepszy wynik na świecie. Kostera w grudniu ubiegłego roku cieszył się z narodzin syna i przyznał w rozmowie z TriathlonLiufe.pl, że dziecko pokrzyżowało mu trochę plany treningowe. Jednak on nie jest przyzwyczajony do poddawania się i każdą wolną chwilę, kiedy synek zasypiał, najczęściej po godzinie 21 wykorzystywał na trening. Zdarzyło się także, że zabrał chłopca na trening biegowy długości 45 kilometrów. Pytany jaki ma założenia czasowe na poszczególne etapy rywalizacji zdradza nam plan:

W niespełna trzy doby

– O precyzyjnych założeniach mogłem mówić w listopadzie – wyjaśnia Kostera. – Dzisiaj jest dużo niepewnych. Jak będzie wyglądało pływanie po półrocznej przerwie? Jak długotrwały brak snu odbije się na formie? Moimi założeniami jest pływanie w 7,5 godziny łącznie z T1, skończyć rower w 33 godziny łącznie z T2 oraz pobiec w nie więcej niż 29 godzin. Łącznie 69 godzin, a przypomnę, że aktualny rekord świata wynosi 73 godziny.

kostera
Adrian Kostera

Jak ostatecznie będzie przekonamy się już pod koniec czerwca. Niewątpliwie na przebieg rywalizacji może mieć wpływ także pogoda. Temperatura powietrza w tych dniach będzie się wahać w przedziale od 27 do 29 stopni Celsjusza w cieniu i ani jednej kropli deszczu. Przy tak długim dystansie o powodzeniu przedsięwzięcia będzie decydowało wiele elementów. Start w poniedziałek 28 czerwca o godzinie 7.

Wszystkim startującym na tym morderczym dystansie życzymy wytrwałości i dotarcia do mety.

Zapraszamy także do lektury rozmowy z Adrianem Kosterem, którą opublikujemy jeszcze dzisiaj.

Lista startowa IM razy 5 Bretzel Ultra Triathlon

 1. MARTINEZ François (Francja)
 2. DUBOIS Sébastien (Francja)
 3. NAWET Jean-Yves (Francja)
 4. JUNG Richard (Niemcy)
 5. KOSTERA Adrian (Polska)
 6. PROBST Joachim (Francja)
 7. KNECHTLE Błogi (Szwajcaria)
 8. Znak HOHE-DORST (Niemcy)
 9. DOLINA Sebastian (Francja)
 10. Van Loon Eddy (Belgia)
 11. LASZLO Koti (Węgry)
 12. LANDRESSE Christian (Luksemburg)
 13. Kałuża Josep (Hiszpania)
 14. ROKOB Józef (Węgry)
 15. GRABAUSKAS Tautvydas (Litwa)
 16. KARAŚ Robert (Polska)
 17. ZOLTAN Szabo (Węgry)
 18. HATHAWAY David (Wielka Brytania)
 19. TOMASZ LUS (Polska)

Marcin Dybuk
foto Robert Karaś Team

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

6 komentarze

 1. Interesujące. Bardzo niszowe te zawody i taka wariacja IM tzn. te trzykrotne, pięciokrotne i 10cio krotne dystanse prawdziwego IM. Podziwiam startujących. Natomiast marzę, aby któremuś z naszych najlepszych zawodników w IM (Kalach, Miłosz, Wilkowiecki, Lawiccy) udało się zakwalifikować na MŚ w PRO. To byłoby coś. Sam start Polaka w kategorii PRO na MS w IM czy nawet w połówce to jest z pewnością większe wydarzenie niz rekordy świata na kilkukrotnych dystansach. Niemniej podziwiam i kibicuje Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X