Wiadomości

Zawodnik z zespołem downa wystartuje w Warszawie

Bartosz Matusiewicz jest pierwszym zawodnikiem z zespołem Downa, który już za kilka miesięcy wystartuje w tri. W rywalizacji Citi Handlowy 5150 Warsaw weźmie udział też Michał Urbański, sportowiec z niepełnosprawnością intelektualną ze spektrum autyzmu.

Zawody Citi Handlowy 5150 Warsaw zaplanowano 6 czerwca 2021 roku. Po raz pierwszy w historii rywalizacji triathlonistów w Polsce pełnoprawnymi, samodzielnymi uczestnikami zmagań będą sportowiec z zespołem Downa oraz zawodnik z autyzmem.
– To przełomowa chwila w historii triathlonu w Polsce – podkreśla Michał Drelich, dyrektor zawodów Citi Handlowy 5150 Warsaw. – Po raz pierwszy na starcie zobaczymy dwóch wspaniałych zawodników, którzy odważyli się przekraczać kolejne bariery oraz przełamywać stereotypy tkwiące w społeczeństwie. Zarówno osoby z zespołem Downa oraz ze spektrum autyzmu mogą z powodzeniem rywalizować w zawodach triathlonowych. Chcemy, by poczuli się tak samo, jak inni sportowcy startujący w naszych imprezach – mówi dyrektor zawodów.

Odnosili już sukcesy  

​Bartosz Matusiewicz oraz Michał Urbański to utytułowani sportowcy. Obaj od kilku lat odnoszą spore sukcesy w pływaniu, są wielokrotnymi medalistami Mistrzostw Polski w swoich kategoriach. Do zawodów Citi Handlowy 5150 Warsaw trenują pod okiem profesjonalnych trenerów, przygotowując się w warszawskim klubie ParaSportowi, zrzeszającym zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.
– Już od dawna moim celem było, by nasi podopieczni wystartowali w profesjonalnych zawodach triathlonowych – mówi Łukasz Głasek, trener Parasportowych – Sam kiedyś rywalizowałem w triathlonie i zdaję sobie sprawę, jakim wyzwaniem są zawody IRONMAN. Gdy kilka lat temu zacząłem z nimi trenować. Zobaczyłem, że z powodzeniem potrafią przepłynąć, przejechać na rowerze i przebiec dystanse, które są na zawodach. Więc pojawił się pomysł, by to połączyć. Naszym głównym celem na ten rok jest start w zawodach spod szyldu IRONMAN. Taka okazja nadarzy się podczas Citi Handlowy 5150 Warsaw. Dystans olimpijski jest na dla nas na początek idealny. Chcemy by Bartek Matusiewicz, jako pierwszy zawodnik z zespołem Downa w Polsce, pokonał ten dystans i wierzymy, że to się uda – zaznacza trener Parasportowych.  

Przeszli badania

​Obaj zawodnicy zostali wszechstronnie przebadani zarówno pod kątem zdrowotnym i wydolnościowym. Nie ma żadnych przeszkód, by na początku czerwca zmierzyli się z dystansem olimpijskim w ramach Citi Handlowy 5150 Warsaw. Czeka ich więc 1,5 km pływania w Zalewie Zegrzyńskim, następnie 40 km jazdy rowerem oraz 10 km biegu. Limit na ukończenie całych zawodów triathlonowych wynosi cztery godziny.
– Decyzję o starcie przyspieszyła pandemia – zdradza Łukasz Głasek. –  Gdy zamknięte zostały baseny, zaczęliśmy trenować w otwartych akwenach. Było to dla mnie największe zagrożenie, jeśli chodzi o sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Okazało się, że oni fantastycznie zachowują się w tej wodzie. Oczywiście pomogły wcześniejsze treningi pływackie w basenie. Świetnie nawigowali i nie pozostało nam nic innego jak połączyć to z  biegiem i rowerem – podkreśla trener Parasportowych.

Matusiewicz utytułowanym pływakiem

Bartosz Matusiewicz ma 22 lata i jest absolwentem Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie. Wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski w pływaniu osób z zespołem Downa. Reprezentował też nasz kraj podczas mistrzostw Europy w tej dyscyplinie. Oprócz startu w zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw jego tegorocznym celem jest udział w Igrzyskach Europejskich dla osób z zespołem Downa w pływaniu oraz start w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w narciarstwie zjazdowym.
– Bardzo często trenujemy – mówi Bartosz Matusiewicz. – W poniedziałek jeździmy na rowerze, we wtorek biegamy, w środy mamy ćwiczenia fizyczne z gumami. W czwartek znowu rower, a w piątek jeszcze raz „gumy”. W weekendy biegam razem z rodzicami. Bardzo lubię trenować i to jest dla mnie łatwe – zaznacza przyszły uczestnik Citi Handlowy 5051 Warsaw.  

Urbański mistrzem w paratriathlonie

​Michał Urbański ma 19 lat. Jest uczniem Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie oraz  mistrzem Polski w paratriathlonie w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną na dystansie sprinterskim. To wielokrotny medalista mistrzostw Polski w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas zawodów Citi Handlowy 5150 Warsaw zadebiutuje na dystansie olimpijskim. Jego celem na 2021 rok jest również obrona złotego medalu w paratriathlonie.

Zobacz też:

Łukasz Malaczewski: Rok 2020 był niezwykle udany


– 16 sierpnia ubiegłego roku startowałem w zawodach triathlonowych w Białymstoku – mówi Michał Urbański. – Najpierw było pływanie 750 m, później rower 20 km i 5 km biegu, a to wszystko w upale. To nie było trudne i dobrze mi poszło. Teraz przede mną zawody na dłuższym dystansie – zaznacza Urbański.  

Nitic wzorem

Inspiracją dla startu osób z niepełnosprawnością intelektualną jest historia 21-letniego Chrisa Nikicia. Na początku listopada ubiegłego roku na Florydzie amerykański zawodnik, jako pierwsza osoba na świecie z zespołem Downa pokonał morderczy dystans IRONMAN.
– Śledziłem na żywo start Chrisa Nikicia – mówi trener parasportowych. – Rzadko mi się to zdarza, ale jego udział dokładnie analizowaliśmy. Byliśmy ciekawi, jak sobie poradzi, czy da radę, w jakim tempie, o jakich mówimy prędkościach. Dla trenera te wszystkie parametry są bardzo ciekawe. Nie ukrywam, że podziwiamy tego zawodnika. Chcielibyśmy go poznać, może nawet wspólnie potrenować. Sam ukończyłem zawody IRONMAN i wiem, jaki to jest  ogromny wysiłek. Dlatego zdaję sobie sprawę, że osiągnięcie  Chrisa Nikicia jest niesamowite – przyznaje Łukasz Głasek.

Start Bartosza Matusiewicza oraz Michała Urbańskiego w triathlonowych zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw, to tylko początek ambitnych planów ParaSportowych. Marzeniem wszystkich jest pokonanie dystansu IRONMAN. Zawody Citi Handlowy 5150 Warsaw zaplanowano 6 czerwca 2021 roku. Rejestracja odbywa się przez portal SlotMarket.pl.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X