Olimpijski brąz największym sukcesem w karierze Zaferes

#TRIgrzyska. Mimo, że Katie Zaferes była w szerokim gronie faworytek, to w tym sezonie miała różne wyniki. Jak trafiła do triathlonu?

Katie Zaferes dorastała w Hampstead w stanie Maryland. Jest wielokrotną mistrzynią stanu w lekkiej atletyce. Następnie rywalizowała w lekkoatletyce i przełajach na Uniwersytecie Syracuse, specjalizując się w biegach z przeszkodami. W trakcie kariery w college’u pobiła wiele szkolnych rekordów w biegu z przeszkodami.

Po raz pierwszy zapoznała się z triathlonem w liceum, kiedy jej tata przekonał ją do startu w pierwszym wyścigu. Później została dostrzeżona przez założycielkę USA Triathlon Collegiate Recruitment Program. Barb Lindquist uznała jej doświadczenie w biegach z przeszkodami jako mocną podstawę sukcesu w triathlonie.

W ten sposób Katie Zaferes trafiła do triathlonu w 2013 roku.

Mocny początek

W debiutanckim wyścigu ITU World Triathlon Series w San Diego zajęła 30 miejsce. Potem przyszły o wiele lepsze wyniki. W pierwszym sezonie wygrała w ramach Pucharu Świata w Tiszaujvaros oraz hiszpańskim Palamos. Do tego zwieńczeniem jej debiutanckiego roku w triathlonir było nagrodzenie jej tytułem USA Triathlon Elite Rookie roku.

Zaferes nie zwalniała tempa w sezonie 2014. Zanotowała wiele miejsc na podium w ramach PŚ. Pierwsze podium w zawodach ITU World Triathlon Series wywalczyła w Abu Dhabi. Wówczas ukończyła wyścig na drugiej pozycji.

Udany 2019 rok

Najlepszy sezon zanotowała dwa lata temu. Wygrała cztery wyścigi serii WTS w Abu Dhabi, Bermudach, Yokohamie oraz Montrealu. Do tego zwyciężyła w World Championships at the Lausanne Grand Final. Wówczas pokonała trasę w 2:02:45, wyprzedzając o cztery sekundy Brytyjkę Jessicę Learmonth. Na najniższym stopniu podium znalazła się druga reprezentantka Wielkiej Brytanii – Georgia Taylor-Brown (2:03:03).

Tego samego roku USA Triathlon w uznaniu za jej sportowe osiągnięcia przyznało tytuł Women’s Olympic/ITU Triathlete of the Year.

Medal za drugim razem

Brązowy medal podczas IO w Tokio jest jej pierwszym krążkiem w rywalizacji indywidualnej imprezy tej rangi. Po raz pierwszy na igrzyskach olimpijskich zjawiła się w 2016 roku. W Rio de Janeiro zajęła 18 miejsce. Ukończyła olimpijskie zmagania z wynikiem 2:00:55.

Patrząc na wyniki z tego sezonu przed IO, nic nie wskazywało na to, że Zaferes powalczy o medal. W Leeds zajęła 18 miejsce, a w Yokohamie zakończyła zmagania na 22 pozycji. W praktyce Katie Zaferes mogła cieszył się z brązowego medalu igrzysk olimpijskich.