Taylor-Brown ostatni raz startowała rok temu

#TRIgrzyska. Mimo złapania gumy na ostatnim okrążeniu roweru zakończyła debiut na IO W Tokio ze srebrnym medalem. Georgia Taylor-Brown jeszcze 12 tygodni temu walczyła z kontuzją.

27-letnia Brytyjka urodzona w Manchesterze pochodzi z rodziny, gdzie były zakotwiczone tradycje sportowe. Jej ojciec, Darryl Taylor był reprezentantem Wielkiej Brytanii w biegu na 800 metrów. Mama Bev była pływaczką na poziomie krajowym oraz biegała dla Sale Harriers. Jak wyglądały początki małej Georgii w sportowym świecie?

Na początek pływanie i…

Jej przygoda zaczęła się w wieku pięciu lat. Wtedy zaczęła pływać. Po siedmiu latach doszło bieganie, biorąc przykład z rodziców. Nie chcąc wybierać pomiędzy pływaniem i bieganiem, Georgia skupiła się na triathlonie. To pozwoliło jej dostać się do Brytyjskiego Zespołu Rozwoju Olimpijskiego w Triathlonie.

Pierwsze sukcesy

Georgia Taylor-Brown zabłysła w 2012 roku, wygrywając mistrzostwa świata juniorów w duathlonie w Nancy. W tym samym sezonie postanowiła też przenieść się do Leeds i rozpocząć studia na Uniwersytecie Leeds Beckett. Była na wydziale nauk o sporcie na kierunku sport i ćwiczenia.

W latach 2012-2013 zostawała mistrzynią Europy juniorów ETU. Do tego Brytyjka odniosła sukcesy w biegach przełajowych. W sezonie 2013 w drużynie zdobyła złoty medal ME w biegach przełajowych. W rywalizacji indywidualnej zajęła czwartą pozycję z czasem 13:31. Tego samego roku wystartowała w mistrzostwach świata w biegach przełajowych, które odbywały się w Bydgoszczy. Choć w wyścigu indywidualnym zajęła dopiero 17 miejsce (19:26), to w rywalizacji drużynowej cieszyła się z brązowego krążka.

Dobre wyniki w tri

Zaczęła regularnie reprezentować Wielką Brytanię w zawodach World Triathlon Series od 2018 roku. Cieszyła się z pierwszego podium już po imprezie w Leeds. Z czasem 1:56:49 zajęła drugie miejsce. Wówczas ustąpiła jedynie rodaczce Vicky Holland (1:56:32). Następnie zajęła trzecią pozycję w Edmonton oraz Montrealu.

Taylor-Brown była też częścią sztafety mieszanej Wielkiej Brytanii, która zdobyła złoto 2019 Accenture World Triathlon Mixed Relay Series Nottingham i srebro w ITU World Triathlon Mixed Relay Series Tokyo.

Problemy przed Tokio

Ostatnim startem przed igrzyskami olimpijskimi był PŚ w Karlovych Varach w zeszłym roku, gdzie zajęła drugie miejsce z czasem 2:06:54. Następnie musiała uporać się z kontuzją nogi, którą starała się utrzymać w tajemnicy, aby nie informować o problemach inne rywalki. Jeszcze 12 tygodni temu poruszała się o kulach. Na powrót do treningów biegowych po tym urazie miała jedynie sześć tygodni. Na tydzień przed wylotem kadry Wielkiej Brytanii do Japonii na specjalnej kontroli musiała udowodnić, że jest na tyle sprawna, aby wziąć udział w zawodach.

Jak sama przyznawała, czuła się dziwnie, przyjeżdżając na igrzyska po prawie rocznej przerwie od startów. Mimo tego udało się jej osiągnąć największy sukces w dotychczasowej karierze.