Wiadomości

Flora Duffy z historycznym medalem

#TRIgrzyska. Zdobyła złoty medal IO wygrywając wyścig kobiet. Droga do tego historycznego sukcesu Flory Duffy była usłana dobrymi wynikami oraz kontuzjami.

Duffy przeszła do historii Bermudów, zdobywając drugi medal olimpijski w historii tego kraju (pierwszy w Montrealu w 1976 roku, brąz w boksie), a zarazem pierwsze złoto. Warto pamiętać, że droga zawodniczki z Paget do tego sukcesu była niezwykle wyboiska.

Triathlon od najmłodszych lat

Flora Duffy zaczęła rywalizować w triathlonie w wieku siedmiu lat, choć nie ograniczała się jedynie do tego sportu. Reprezentowała Bermudy w pływaniu na Junior Commonwealth Games 2004 w Bendigo. Pierwszy poważny sukces w triathlonie osiągnęła w 2006 roku. Wówczas zdobyła srebro w ramach mistrzostw świata w triathlonie młodzieży w Lozzannie. Dla Duffy ważnym rokiem był też 2008. Wtedy zadebiutowała w igrzyskach olimpijskich.

Niestety, nie ma dobrych wspomnieć z Pekinu, ponieważ została zdublowana i z tego powodu nie ukończyła zawodów. Wtedy postanowiła zrobić przerwę od sportu.

Studia i praca w…

Od 2006 roku cierpiała na zaburzenia odżywiania i zmagała się ze zmęczeniem, kontuzjami i depresją. Po nieukończeniu olimpijskiego wyścigu w Pekinie rozpoczęła pracę na pełen etat w sklepie na Bermudach. Zdecydowała też, że ​​musi zadbać o edukację i uzyskać stopień naukowy. Dlatego studiowała socjologię na University of Colorado w Boulder. Po ukończeniu studiów w 2013 roku wróciła do sportu. Wtedy pojawiły się kolejne przeszkody zdrowotne. Zdiagnozowano u niej anemię. Dodatkowo doznała przeciążeniowego złamania lewej stopy (dokładniej trzecia kość śródstopia). Dlatego musiała nosić but ortopedyczny przez sześć tygodni.

Mimo tych problemów zdrowotnych udało się jej też wystartować w dwóch kolejnych igrzyskach olimpijskich. Z jakim skutkiem?

TOP10 w Rio

Flora Duffy wystartowała na IO w Londynie. Wbiegła na metę z czasem 2:08:54. Cztery lata później w Rio de Janeiro znacząco poprawiła ten rezultat. W Brazylii ukończyła zmagania na ósmej pozycji. Pokonała trasę z wynikiem 1:58:25.

W 2016 roku udało się też reprezentantce Bermudów wygrać na Igrzyskach Wspólnoty Narodów z rezultatem 56:50. Do tego dołożyła ITU mistrzostwo świata cross triathlonie (rok wcześniej też zdobyła ten tytuł). W 2017 roku Duffy potwierdziła formę, wygrywając ITU World Triathlon w Edmonton, Leeds, Hamburgu oraz Yokohamie.

Następny sezon był dla Duffy bardzo pechowy. Z powodu kontuzji stopy pauzowała 12 miesięcy. W międzyczasie została mianowana Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi sportowe na Bermudach w 2018 roku.

Powrót w Tokio

Flora Duffy powróciła do startów podczas zawodów kwalifikacyjnych w Tokio 2019. Niespodziewanie reprezentantka Bermudów wygrała, pokazując, że mimo rocznej przerwy, nie straciła znakomitej formy, którą prezentowała przed kontuzją.

Podopieczna Neala Hendersona wbiegła na metę z wynikiem 1:40:19. Wówczas wyprzedziła Włoszkę Alice Betto o 35 sekund. Na trzeciej pozycji plasowała się reprezentantka Wielkiej Brytanii Vicky Holland z rezultatem 1:41:11.

Dobre starty przed IO

Flora Duffy przygotowując się do olimpijskiego startu w Tokio, notowała dobre wyniki. Udało się jej wygrać w Arzachenie oraz Karlovych Varach, a w Hamburgu zajęła drugie miejsce z czasem 54:25. Uległa jedynie Brytyjce Georgii Taylor-Brown o dziewięć sekund.

W ostatnim starcie przed igrzyskami skończyła tuż za podium. W Leeds zameldowała się na mecie z wynikiem 1:55:25. Uległa Mayi Kingmie (1:54:26) oraz Brytyjkom Jessice Learmonth (1:54:37) i Sophie Coldwell (1:54:46).

Przemek Schenk
foto: triathlon.org

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X