Wiadomości

Alex Yee otarł się o śmierć

#TRIgrzyska. Młody Brytyjczyk zajął drugie miejsce w olimpijskim wyścigu, tym samym zdobywając pierwszy krążek IO w dotychczasowej karierze. Droga do sukcesu była chwilami wyboista. 

Urodzony 18 lutego 1998 roku w Brockley triathlonista pierwszy poważny sukces osiągnął w 2016 roku. Wówczas zdobył mistrzostwo świata juniorów w duathlonie. W tym samym sezonie uczestniczył w MŚJ w lekkiejatletyce w biegu na 5000 metrów. Dystans pokonał w 13:52,01, dzięki czemu zajął dziewiąte miejsce. W 2017 roku cieszył się też ze zdobycia MEJ w duathlonie. W tym samym sezonie przebiegł 5000 metrów w 13:37,60 (Oordegem), co było najlepszym wynikiem juniorskim na Wyspach Brytyjskich od 1981 roku.

Jedno wydarzenie tamtego feralnego 2017 roku mogło przekreślić całą karierę młodego Brytyjczyka.

Poważny wypadek i przerwa

Podczas Pucharu Świata we włoskim Cagliari uległ ciężkiemu wypadkowi na rowerze. Jadąc w grupie zaczepił o rower innego zawodnika. Przewrócił się i na dużej prędkości uderzył w betonowy słupek. Efektem wywrotki były złamane żebra, kręgi oraz zapadnięte płuco. Miał dużo szczęścia, że przeżył! W tamtym sezonie już nie wrócił do rywalizacji.

Mimo tego przykrego wydarzenia Alex Yee nie poddał się i powrócił do startów już po siedmiu miesiącach od wypadku.

Znakomite wyniki

Jego pierwszym wyścigiem były Uniwersyteckie Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w biegach przełajowych. Mimo długiej przerwy od startów nie dał szans rywalom i wygrał. Następnie przygotowywał się do debiutu na 10 kilometrów w ramach Mistrzostw Wielkiej Brytanii w czasie Pucharu Europy. Niespodziewanie zdobył tytuł mistrzowski z czasem 27:51,94.

Pokazywał się też z dobrej strony w startach triathlonowych.

Zajął trzecie miejsce w PŚ w Weihai w 2018 roku, a rok później drugą lokatę podczas Daman World Triathlon Abu Dhabi i wygrał Cape Town World Cup.

Dobry prognostyk przed IO

Przed samymi igrzyskami olimpijskimi w Tokio ze znakomitej strony pokazał się podczas WTCS Leeds. Wówczas był najszybszym zawodnikiem z czasem 1:43:27. Przy tym miał najlepszy wynik na etapie biegowym. Finalnie wyprzedził Morgana Pearsona (1:43:52) oraz Belga Martena Van Riela (1:44:03). Świeżo upieczony mistrz olimpijski Kristian Blummenfelt był szósty w Leeds i stracił do młodego Brytyjczyka 1:06. W ten sposób reprezentant Wielkiej Brytanii zdobył pierwszy złoty medal World Triathlon Championship Series i po wygranej zdobył przepustkę na igrzyska.

Bez wątpienia srebrny medal IO w Tokio sprawia, że Alex Yee jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących zawodników młodego pokolenia i warto śledzić jego dalszy rozwój, dla którego inspiracją było śledzenie poczynań braci Brownlee podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Przemek Schenk
foto: triathlon.org

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X