Wiadomości

6 czerwca otwarte baseny i kluby. Znamy wytyczne

Tydzień temu Mateusz Morawiecki ogłosił otwarcie siłowni, basenów, czy klubów fitness. Znamy wytyczne dla pracowników i klientów w tych miejscach. 

– Obiekty sportowo-rekreacyjne takie jak: siłownie, baseny, kluby fitness, sale zabaw, czy parki rozrywki będą mogły zostać otwarte przy zachowaniu zasad epidemiologicznych i sanitarnych od 6 czerwca – ogłaszał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki w zeszłym tygodniu.
Niedawno Ministerstwo Rozwoju opublikowało szereg wytycznych dla otwieranych od 6 czerwca różnych miejsc do uprawiania sportu i rekreacji. Co się zmieni w branży fitness?

Ograniczenie osób

– My jako instruktorzy i trenerzy musimy przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo klientom i zadbać o to, aby kluby mogły ruszyć pełna parą. Główną zasadą jest jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni – tłumaczy trener fitness Piotr Litwiniuk. – Klienci, instruktorzy oraz trenerzy nie muszą nosić maseczek ani przyłbic. Warunkiem jest zachowanie dwóch metrów odstępu. Będzie obowiązkowa dezynfekcja rąk przy wejściu do klubu i dezynfekowanie sprzętu po każdym użyciu. Trenerzy będą musieli zarządzić 15 minutowe przerwy między zajęciami fitness. Dobra informacja jest taka, że szatnie i prysznice będą  udostępnione dla klientów. Obowiązywać będzie też ćwiczenie z własnym ręcznikiem – wymienia wytyczne Litwiniuk.

Jak na ten nowy sposób działania klubów fitness zapatrują się trenerzy, którzy będą mieli nowe obowiązki?

Nie jest źle

– Ogólnie nie ma tragedii, jeśli chodzi o wytyczne. Jako instruktor muszę przede wszystkim dbać o podopiecznych. To ja muszę zwracać uwagę na odpowiednie odstępy między ćwiczącymi – mówi Piotr Litwiniuk. – Do tego dochodzi pilnowanie tego, aby dezynfekowali po sobie sprzęt. Zmieniły się trochę grafiki zajęć. Musimy często prowadzić krótsze 45 minutowe zajęcia. Nie wszystkie kluby od razu się otwierają. W wielu z nich uszczuplono grafiki oraz obniżono stawki godzinowe. Miejmy nadzieję, że tylko na jakiś czas.

Czego mogą spodziewać się osoby, które od 6 czerwca zamierzają korzystać ponownie z pływalni oraz basenów? Tam wiele zmian. Pierwsze będą widoczne już na samym wejściu.

Otwarte drzwi, dezynfekcja kluczy…

Pierwsza wytyczna dotyczy samego wejścia na baseny oraz pływalnie. Drzwi mają być pozostawione otwarte przez cały czas działania obiektu. To pozwoli na unikanie ich dotykania. Będzie zaznaczona dwumetrowa odległość na podłodze przed kasą/szatnią. Po każdym użytkowaniu bransoletki oraz klucze (do szafek) zostaną poddane dezynfekcji. Przy wejściu do danego obiektu będzie zamieszczona czytelna informacja o zakazie korzystania z pływalni osób z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji, przede wszystkim dróg oddechowych. Znikną krzesła oraz ławki w poczekalniach.

Zmian nie ominie też przebieralni oraz stref z prysznicami. Wytycznymi zostały “dotknięte” m.in. szafki.

Ograniczenie osób oraz szafek

Każda pływalnia oraz basen mają zapewnić jedynie ograniczoną liczbę szafek. Ma zostać określona liczba osób, które moją jednocześnie korzystać z pryszniców. Będzie prowadzona też dezynfekcja szafek po każdym użytkowniku. 

Najwięcej wytycznych dotyczy strefy basenów. Poza dezynfekcją zostaną wprowadzane limity użytkujących osób itd. Ile może być ludzi na jednym torze? 

Dezynfekcja, dystans, ograniczenie osobowe

Każdego użytkownika będzie obowiązywać nakaz noszenia osłon ust oraz nosa z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie. Ograniczeniom poddany zostanie też czas przebywania ludzi na terenie basenów, czy pływalni. Będzie można jedynie przebrać się po kąpieli poza spędzeniem określonej ilości czasu w basenie.

Jeśli chodzi o ogólne zasady sanitarne, to niezbędna będzie regularna dezynfekcja powierzchni wspólnych. Pracownicy zostaną zaopatrzeni w rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Odległość między poszczególnymi stanowiskami pracy będzie wynosić co najmniej 1,5 metra. Zostanie ustalona i przestrzegana maksymalna liczba użytkowników, czyli nie może przekraczać 50 procent maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może to być więcej niż 150 osób korzystających z obiektu w jednym czasie. Przy tym pojawi się informacja o maksymalnej liczbie użytkowników przy wejściu do basenu, czy pływalni. Maksymalnie z jednego toru mogą korzystać jednocześnie cztery osoby. Zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni dwumetrowy dystans będzie przestrzegany. Wszystkie obiekty sportowo-rekreacyjne zostaną zaopatrzone w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami.

Przemysław Schenk
foto: materiały prywatne

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close