Wiadomości

Gdzie w Polsce budują baseny? (RAPORT)

Na terenie całego kraju realizowane są szeregi projektów infrastruktury sportowej. Nie inaczej jest z basenami. Sprawdź, gdzie są realizowane tego typu inwestycje.

Baseny Park Avia w Świdniku

W grudniu 2019 roku rozpoczął się proces napełniania basenów i sprawdzania urządzeń. Władze miasta otwarcie planowały 1 kwietnia 2020 roku. Plany pokrzyżował koronawirus. Nowa data nie jest znana.
Całkowita powierzchnia obiektów wynosi 24 tys. mkw. W skład Parku Avia wchodzi kompleks pod dachem, czyli basen sportowo-rekreacyjny o wymiarach 25 na 12,5 m i głębokości od 1,2 do 1,8 m, basen rekreacyjno-szkoleniowy o wymiarach 12,5 na 7,5 m, o głębokości od 0,6 do 0,9 m z natryskami górnymi, kaskadą, przeciwprądem i masażem ściennym. Nie zapomniano też o najmłodszych. W skład kompleksu wchodzi brodzik dla dzieci o wymiarach 9,7 na 6,4 m, o głębokości od 0,3 do 0,1 m.

świdnik

Pływalnia w Poznaniu

W grudniu zeszłego roku ruszyła budowa poznańskiej pływalni na osiedlu Zwycięstwa. Ma się skończyć wiosną 2021 roku. Co będzie miała do zaoferowania nowa pływalnia? Dwa baseny. Pierwszy o wymiarach  25 na 12,5 m i głębokości od 1,2 do 1,8 m. Będzie miał sześć torów. Basen rekreacyjny o wymiarach 5 na 9 m i głębokości 0,9-1,1 m złoży się z dwóch połączonych ze sobą niecek. W jednej z nich przewidziane są urządzenia do hydromasażu. Do tego odwiedzający będą mieli do dyspozycji sauny oraz sale fitness.  

PIM Poznań

Basen w Toruniu

W grudniu tego roku zostanie otwarty basen przy ulicy Bażyńskich w Toruniu. Na ten moment stan prac jest określony na 67 procent. Nowy obiekt będzie zawierać dwie hale basenowe. W nich odwiedzający będą mieli do dyspozycji: basen sportowy 25,03 m x 15,4 m, gł. od 1,35 m do 3,67 m; trybunę  na 282 miejsc; nieckę basenową do nauki pływania i nurkowania 6,7 x 12,7 m z ruchomym dnem oraz nieckę basenu rekreacyjnego.

UM Toruń

Basen w Szczecinie

Powstaje basen przy Szkole Podstawowej nr. 51. Prace rozpoczęły się na początku 2020 roku. Finalnie hala basenowa będzie się składać z 25 metrowego basenu pływackiego (sześć torów po 2,5 każdy) o głębokości 1,2-1,8m oraz basenu rekreacyjnego o głębokości 90-120cm. Basen rekreacyjny zostanie wyposażony w trzy tory do nauki pływania oraz prostą zjeżdżalnię o długości dziewięciu metrów. Do tego dojdą dwie fińskie sauny, trybuna, galeria widokowa oraz sale fitness. Zaplanowano termin wykończenia całej inwestycji to początek 2022 roku.

UM Szczecin

Pływalnia w Siemiatyczach

W Siemiatyczach (woj. podlaskie) przy ulicy Świętojańskiej  powstaje pływalnia, która ma zawierać basen sportowy (sześć torów), basen rekreacyjny, wodny plac zabaw dla dzieci z atrakcjami wodnymi, dwie wanny z hydromasażem oraz zespół saunowy z przestrzenią do odpoczynku.

UM Siemiatycze

Baseny szkolne w Krakowie

Są realizowane dwie inwestycje dla pasjonatów pływania w Krakowie. Budowane są kryty basen przy Szkole Podstawowej z oddziałami sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków (al. Kijowska 8) oraz kryta pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 155 im. Św. Jadwigi Królowej (os. 2 Pułku Lotniczego 21). Budowy mają zakończyć się odpowiednio w listopadzie tego roku oraz w styczniu 2021 roku.

ZiS Kraków

Pływalnia Miejska w Żywcu

Inwestycja jest na etapie przygotowywania projektu. Po tym nastąpi pozyskiwanie dofinansowania oraz pozwolenia na budowę basenu. Budowa Pływalni Miejskiej może kosztować ponad 30 mln złotych. Nie jest znana przybliżona data, kiedy obiekt byłby gotowy. To jest kwestia raczej kilku najbliższych lat.

Pływalnia Miejska Żywiec

Basen w Wolbromiu

We wrześniu ubiegłego roku podpisana została umowa na powstanie krytego basenu w Wolbromiu. Termin oddania obiektu do użytku został wyznaczony do końca maja. Obok basenu sportowego z sześcioma torami pływackimi, obiekt przewiduje: strefę „spray park” dla najmłodszych dzieci, saunarium z sauną rytualną oraz niewielką siłownią.

FB Gmina Wolbrom

Pływalnia w Radzionkowie

Pod koniec czerwca 2019 roku została podpisana umowa na wykonanie projektu budowlanego krytej pływalni w Radzionkowie. W ciągu dnia korzystać będą z obiektu dzieci szkolne, popołudniem i wieczorem będzie do dyspozycji mieszkańców. Obiekt powstanie tuż przy hali sportowej MOSiR-u w centrum miasta. W pływalni ma znajdować się basen sportowy o wymiarach 25,0 x 12,5 m i zmiennej głębokości oraz basen do nauki pływania o wymiarach 12,5 x 6,8 m i zmiennej głębokości dna, a także strefy rekreacyjnej: dwie wanny jacuzzi.

UM Radzionków

Kryta Pływalnia Solan w Nowej Soli

Kryta Pływalnia Solan będzie miała m.in. basen z sześcioma torami o długości 25 m, basen rekreacyjny, brodzik, jacuzzi, saunę fińską i łaźnię parową. Obecnie trwają prace. Planowo mają zakończyć się w czerwcu tego roku.

Nowa Sól FB

Nowa Astoria w Bydgoszczy

Oprócz 50 metrowego basenu w kompleksie znajdzie się także: hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt oraz hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Więcej TUTAJ.

astoria

Baseny w Katowicach

Od 2017 roku trwa budowa trzech basenów miejskich w Katowicach. Jednak budowa opóźnia się. Inwestycja obejmuje trzy obiekty  w Brynowie, Burowcu i Ligocie. Najwięcej problemów jest z budową basenu  w Parku Zadole. W tym momencie nawet nie można określić, kiedy budowa mogłaby się zakończyć. Projekty przewidują m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25×16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci z atrakcjami, trybuny dla widzów, zjeżdżalnię, gabinety odnowy biologicznej (przy ul. Wczasowej), siłownię (przy ul. Hallera i ul. Kościuszki), hale sportowe oraz sauny. Pierwotnie cała inwestycja warta ponad 75 mln. Złotych miała się zakończyć w zeszłym roku.

katowice

Przemek Schenk

foto: FB Astoria, FB Nowa Sól, UM Świdnik, UM Siemiatycze, ZiS Kraków, PIM Poznań, UM Toruń, UM Szczecin, UM Radzionków, FB Gmina Wolbrom, FB Antoni Szlagor, canva, materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X