Rozmowa

Paweł Najmowicz: Przewiduję w tym sezonie start na podwójnym IM

Nie ukrywa zadowolenia z zeszłorocznych osiągnięć, choć zrealizował jeden z dwóch głównych celów. Paweł Najmowicz zdradził, na jakich skupi się wyścigach w sezonie 2024.

Jaki był dla Ciebie sezon 2023?
To był dobry sezon. Jestem zadowolony z tego, co osiągnąłem. Czas, jaki poświęciłem na przygotowania, jest adekwatny do uzyskanych wyników. Mały niedosyt jest zawsze, ale nie można mieć wszystkiego od razu. Był to kolejny rok, w którym rozwijam się jako trener w drużynie Najmowicz Triathlon oraz w klubie pływackim Swimland Olsztyn.

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem w minionym sezonie?
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Garmin Iron Triathlon na dystansie 1/4 IM. Starty w tym cyklu były spontaniczne. Dzięki uprzejmości organizatorów zostałem ambasadorem tego cyklu i mogłem brać udział w dowolnych imprezach, które mi  najbardziej pasowały. Miło było pościgać się na krótszych dystansach. Poprawiłem rekord życiowy, który teraz wynosi 1:55:16. W nadchodzącym sezonie może uda się to jeszcze poprawić (śmiech).

Czy w pełni udało Ci się spełnić założone cele?
Na ten sezon miałem dwa cele. Złamać 2h30 w maratonie i poprawić dotychczasowy rekord świata w podwójnym Ironmanie. Pierwszy cel zrealizowałem, z drugim niestety sobie nie poradziłem. Rekord nadal wynosi 18:44:38, mój czas to 19:31:32.

W minionym sezonie udanie zadebiutowałeś na 2xIM i zapowiadałeś, że będziesz próbować ponownie pobić rekord Karasia. Czy sezon 2024 planujesz głównie pod kątem ultra?
To był chyba najlepszy debiut w historii ultra (śmiech). Jestem miło zaskoczony całą otoczką wyścigów ultra, jaka tam panuje atmosfera i jakie przy tym wszystkim są emocje. Sezon rozpisałem na cztery etapy i start w podwójnym Ironmanie też jest tam przewidziany.

Jakie zastosowałeś zmiany w treningach pod kątem ultra?
Nie zastosowałem żadnych zmian. Trenowałem jak do pojedynczego Ironmana. W tym roku planuję bezpośrednie przygotowanie do tej próby na podwójnym Ironmanie.

Czy już rozpocząłeś przygotowania do sezonu 2024?
Przygotowania rozpocząłem w listopadzie ubiegłego roku. Na razie są to spokojne i długie jednostki z elementami techniki. Nie brakuje też treningu siłowego.

Czy w tym okresie przygotowawczym planujesz zgrupowania?
Chciałbym, natomiast mój budżet domowy mi na to nie pozwala. Przygotowuję się w Olsztynie.

Niedawno obchodziłeś okrągłe 30-te urodziny. Jakie postawiłeś sobie urodzinowe postanowienia?
Być dalej taką osobą, jaką jestem. Spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu. Zarażać pasją do sportu jak najwięcej osób.

Czy już wiadomo, kiedy staniesz na starcie w 2024 roku?
Sezon rozpocznę od wyścigów multisportowych w Polsce.

Jakie stawiasz sobie główne cele na sezon 2024?
Mam cztery główne wyścigi, na których chcę pokazać się z jak najlepszej strony: MP w duathlonie Czempin w maju, podwójny IM w Lipcu, MP IM w Malborku we wrześniu i na początku grudnia maraton w Walencji. Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X