Mistrzostwa Świata na Hawajach. Święty Graal triathlonu
Właśnie tam 41 lat temu pierwszy raz zostały zorganizowane zawody Ironman na Hawajach. Wówczas wyzwania podjęło się 15 zawodników. A wszystko działo się 18 lutego 1978 roku. Zwyciężył Gordon Haller. Był na co dzień taksówkarzem. Trasę zawodów pokonał w czasie 11:46:58.
Wszystko zaczęło się na bankiecie
A kto był inicjatorem ponad 40-letniej tradycji rozgrywania zawodów triathlonowych na Hawajach? Moment przełomowy miał miejsce w 1977 roku. Podczas bankietu po rozdaniu nagród na zawodach biegowych na Hawajach zaczęła się burzliwa dyskusja. Dotyczyła organizacji wyjątkowego wydarzenia. Wybór padł na zawody wytrzymałościowe, których nie było do tej pory. Celem miało być rzucenie wyzwania zawodnikom osiągającym sukcesy w lokalnych zmaganiach duathlonowych. W trakcie tej dyskusji John Collins zaproponował niezwykłe rozwiązanie. Chciał połączyć trzy znane i męczące zawody rozgrywane na Hawajach. Maraton pływacki na dystansie 3.8km Waikiki Roughwater, maraton rowerowy dookoła wyspy O’ahu – dystans 180 kilometrów i na końcu wyścig biegowy w Honolulu. Można powiedzieć, że tak zrodził się triathlon, który odbył sie po raz pierwszy 18 lutego 1978 roku. W zawoach wystartował także pomysłodawca zmagń. Collins pokonał trasę w 17 godzin.
Zobacz też:
Odżywianie. Czwarta dyscyplina triathlonu
Legenda rozpoczęła się na plaży
Ten historyczny triathlon narodził się na plaży Waikiki. Lecz po trzech latach, kiedy nadzór nad organizacją zawodów przejęła Valerie Silk, zdecydowano o przeniesieniu wyścigu na pustkowie wyspy Big Island na Hawajach. Tam dominuje krajobraz wulkaniczny. Od tamtej pory Kona jest mekką wszystkich miłośników triathlonu.
Informacje o wyspie
Hawaje to archipelag składający się z 137 wysp i wysepek. Jest też najmłodszym z 50 stanów Stanów Zjednoczonych. Łączna powierzchnia tego archipelagu wynosi 16,7 tys. km2. Cały teren zamieszkuje 1,2 miliona ludzi, z czego Hawajczycy stanowią około siedmiu procent. Na Hawajach najpopularniejszymi językami są angielski i hawajski. Na największej wyspie całego archipelagu – Hawai’i zwaną też Big Island rozgrywane są te najważniejsze zawody triathlonowego świata. Znajduje się tutaj kilka wulkanów w tym dwa czynne Mauna Loa i Kilauea.
Sprawdż też:
Puchar Europy: Julia Sanecka trzecia w Turcji!
Pogoda w Kailua-Kona
Kailua-Kona znajduje się w obszarze klimatu tropikalnego. W tym mieście jest znacznie mniej opadów zimą niż w lecie. Najsuchszym miesiącem jest luty. Sierpień jest najcieplejszy. Tam średnia temperatura wynosi 24.9 °C. Styczeń ma najniższą średnią temperaturę w ciągu roku. Wynosi 22.0 °C. W październiku ta średnia to 24,5 stopni.
Wymagająca trasa
Część pływacka odbywa się w Zatoce Kailua. Triathloniści mają do pokonania 3,86 kilometrów. Należy pamiętać, że w tym sezonie pierwszy raz zostanie zastosowany rolling-start. Ze względu na występujące prądy organizatorzy zalecają odbycie kilku treningów na tej trasie przed wyścigiem. Temperatura wody wynosi zazwyczaj 26 stopni.
Po pływaniu zawodnicy będą mieli do pokonania 180,2 km na rowerze. Kiedy triathloniści będą kierować się na północ autostradą Królowej Ka'ahumanu, to na odciku od Kailua-Kona do zawrotki w Hawi, mogą być narażeni na intensywne wiatry. "Atakują" większą część odsłoniętego zachodniego i północnego wybrzeża Big Island. Wiatry różnią się intensywnością, od stałych do ciężkich podmuchów. Mogą wiać nawet na całej trasie. Z tego powodu koła tarczowe nie są dozwolone. Wiatry mogą opadać podczas stopniowej wspinaczki na Hawi, ale nasilają się ponownie, kiedy sportowcy docierają do T2.
Po części rowerowej zawodnicy pobiegną do autostrady Queen Ka'ahumanu. Nawracają przy Urzędzie ds. Energii Naturalnej Hawai`i Authority (NELHA). Potem na autostradzie docierają przez miasto do mety. Długość części biegowej wynosi 42,2 kilometry.
Najszybszy Polak na Hawajach
Mariusz Olejniczak podczas Ironman Hawaje 2018 wykręcił czas 8:46:50. W kategorii wiekowej 35-39 dało mu to szóste miejsce na Mistrzostwach Świata. Tym sposobem jest najszybszym w historii Polakiem. Jednak na co dzień od ponad dziesięciu lat mieszka w Irlandii.
– Start na Hawajach był zwieńczeniem dwuletniego projektu. Po raz pierwszy na Kona wystartowałem z biegu. To było w 2014 rok – opowiadał Mariusz Olejniczak w rozmowie z TriathlonLife.pl. – Wtedy kwalifikacje uzyskałem w Austrii, gdzie złamałem 9 godzin. To było trzy miesiące przed Hawajami i miałem mało czasu na przygotowanie się do zawodów. Start ten potraktowałem jako wakacje. Pojechałem tam po doświadczenia. To była niezła lekcja pokory – opisywał.
Lista Polaków, którzy mają slota na Hawaje w 2019 roku:
1.Krzysztof Alchimowicz
2.Sebastian Borowik – Borowik wywalczył slota mimo pecha
3.Joanna Bulter
4.Dariusz Dąbrowski – Dąbrowski na Hawajach po raz trzeci ROZMOWA
5.Rafał Fazan – Rafał Fazan pierwszy raz wystartuje na Hawajach
6.Rafał Herman
7.Paweł Jędrasiewicz – Paweł Jędrasiewicz zaskoczony slotem
8.Marcin Kępka – Marcin Kępka to kolejny Polak ze slotem na Hawaje
9.Jakub Kimmer – Jakub Kimmer wyróżniony przez IRONMAN
10.Michał Kosmowski – Kosmowski spełnia marzenie
11.Anna Lechowicz – Krok po kroku do Mistrzostwa Świata
12.Alicja Medak
13.Adam Nizio – Adam Nizio marzy o podium na Hawajach
14.Marcin Pacholak – Celuje w złamanie 10 godzin na Hawajach
15.Anna Padlewska
16.Radosław Pawłowski
17.Mariusz Pirek – Chciałbym kiedyś stanąć na podium w Kona
18.Arkadiusz Podziewelewski
19.Regina Kaplan-Rakowski – W debiucie prawie się utopiła. Teraz powalczy na Kona ROZMOWA
20. Piotr Różalski – Piotr Różalski rzutem na taśmę jedzie na Hawaje
21.Julita Sikora – Julita Sikora chciałaby się zakochać w Hawajach
22.Maciej Swinarski
23.Paweł Targoni – Targoni jedzie po doświadczenie na Hawaje
24.Marcin Waniewski
25.Magdalena Warzybok – Niesamowite. Drugi start i slot na Hawaje
26. Lucyna Śliż
Przemysław Schenk
foto: Ironman.com
Czytaj także:
Michał Dąbski: Trening mentalny to ciężka i złożona praca ROZMOWA