Poradnik

Echo serca. Co warto wiedzieć o badaniu

Rozpoczynając przygodę z triathlonem warto wykonać serię badań. Jednym z nich jest echo serca.

W sporcie nie brakuje przykładów zawodników, którzy o wadzie serca dowiedzieli się dopiero, kiedy już trenowali wyczynowo. Pół biedy, kiedy „usterka” nie jest groźna i można ją naprawić. Gorzej, kiedy wymaga od nas zakończenia uprawiania sportu, gdyż kontynuacja grozi śmiercią. Niestety, i do takich sytuacji dochodzi.

Kardiolodzy często zwracają uwagę na fakt lekceważenia badania echa serca, które może uratować nam życie. Dlatego odpowiedź na pytanie czy warto je wykonać, wydaje się być tylko jedna. Warto.

Na czym polega badanie

A jeśli to już ustaliliśmy to przejdźmy do samego badania. Echo serca, inaczej echokardiografia, jest badaniem obrazowym, która pozwala na ocenę funkcjonowania jam i zastawek serca, przepływu krwi oraz dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Badanie jest bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta i można je powtarzać wielokrotnie. Lekarz ma dokładny wgląd w budowę mięśnia serca i naczyń krwionośnych, co pozwala na wykrycie ewentualnych wad w budowie anatomicznej. Ponadto badanie umożliwia ocenę kurczliwości i relaksacji serca, przepływu krwi  w naczyniach wieńcowych i największych naczyniach krwionośnych, pracy zastawek, a także parametrów opisujących funkcję i budowę serca.

Oprócz standardowego echa serca istnieje również:

  • Echografia obciążeniowa – badanie to wykonuje się w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Pacjent może przyjąć leki, które spowodują, że serce będzie biło szybciej lub zostanie poproszony o wykonanie ćwiczenia – biegu na bieżni lub jazdy na rowerze stacjonarnym.
  • Echografia kontrastowa – aby poprawić jakość obrazu pacjentowi podje się dożylnie środek cieniujący. Jest to pomocne w diagnozowaniu wad serca.

Badanie przeprowadza kardiolog lub lekarz ultrasonografista. Nie trzeba się w żadnej specjalny sposób do niego przygotowywać. Wyjątkiem jest badanie z obciążeniem.

30 minut, które może zapobiec tragedii

Echo serca trwa od 15 do 30 minut. Kładziemy się na lewym boku, z lewą ręką uniesioną do góry, położoną nad głową. Lekarz głowicą „jeździ” po naszej klatce piersiowej i ogląda serce. Praktycznie od razu może nam powiedzieć czy wszystko jest ok, czy może są jakieś przeciwskazania do uprawia sportu, także amatorskiego.

I choć echo serca nie jest tak popularnym wśród sportowców, szczególnie amatorów badaniem, jak badania wydolnościowe, to warto poświęcić trochę czasu, aby umówić się na jego wykonanie. Koszt echa serca to około 200 złotych. Można także poprosić o skierowanie lekarza rodzinnego i wykonać je na NFZ.

Bez względu na to jak to zrobimy, warto je wykonać, aby trenując i startując w zawodach być pewnym, że nic się nie czai za rogiem.

Dawid Majakowski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X