Wiadomości

#TRIStars. Czy Laura Philipp w debiucie na Hawajach może wygrać?

Data urodzenia: 23 kwietnia 1987 w Heidelberg, Niemcy

Wzrost: 175cm Waga: 56kg

Najszybsza Niemka na dystansie Ironman. W poprzednim roku  w debiucie na tym dystansie, w IM Barcelona uzyskała czas 8:34:57 (2018). Druga Anne Haug posiada wynik o 7 minut gorszy.

 

Cykl #TRIStars, w którym przedstawimy triathlonistów, którzy mogą „namieszać” w 2019 podczas Mistrzostwach Świata Ironman na Hawajach

#TRIStars. Tim Don człowiek nie do zdarcia

#TRIStars. Cameron Wurf rekordzista trasy rowerowej na Hawajach

 

Osiągniecia Laury Philipp

14-krotna zwyciężczyni ½ Ironman

2-krotna zwyciężczyni Triathlon World Cup

Kilkukrotna Mistrzyni Niemiec na dystansie średnim.

3 zawodniczka Xterra World Cup 2017

3 zawodniczka 70.3 World Cup 2017

 

Dziewięć faktów o Laurze Philipp (zaczerpnięte z jej bloga www.lauraphilipp.de)

1 – nie cierpi dni bez ruchu/ treningu.

2 – nie je mięsa.

3 – wspięła się w swojej karierze wspinaczkowej na ściankę o najwyższej skali trudności 9a (skala francuska).

4 – nie cierpi przegrywać.

5 – podczas jednego z triathlonów zatrzymała się, aby wypić kawę.

6 – lubi słuchać niemieckiego rapu.

7 – codziennie zjada kawałek ciasta (zapomnijcie o #cukierdetox a la Mkon)

8 – posiada pułap tlenowy na poziomie 72 (Vo2Max)

9 – w przeszłości chciała zostać profesjonalną kolarką serii MTB Downhill Pro

 

Jak sama wspomina na studiach jeździła codziennie 60 km (po 30 w każdą stronę) na uczelnie. W tym czasie chciała zostać najpierw profesjonalnym wspinaczem skałkowych, a następnie kolarką serii MTB.  Do 27 roku życia uprawiała triathlon półprofesjonalnie (jeśli tak można powiedzieć). W 2015 roku zasiliła szeregi PRO jako członek zespołu Erdinger. Od tego momentu jej kariera nabrała tempa. Trenerem Laury jest Philipp Seipp, który jest jednocześnie (od końca zeszłego roku), trenerem Sebastiana Kienle. Philipp jest także partnerem życiowym Laury.

 

Znaki szczególne:

Laura posiada 4 pieprzyki pod jednym okiem, dzięki temu można ja bez trudu rozpoznać w czepku, bezpośrednio przez rozpoczęciem pływania.

 

Motto życiowe Laury Philipp brzmi następująco:

Wake Up/ Work hard/ Look hot/ Kick ass

Budź się/ Pracuj ciężko/ Wyglądaj atrakcyjnie/ Skop tyłki

 

Nicea i Kona w tym roku

Laura posiada kwalifikacje na Mistrzostwa Świata zarówno na dystansie połówki jak i pełnego Ironmana. Planuje wystartować na obu imprezach rangi Mistrzostw Świata.

 

Starty w 2019 roku

W 2019 roku 27 kwietnia, Laura zwyciężyła w zawodach cyklu Ironman w Marbella w Hiszpanii. 5 maja wygrała mocno obsadzone zawody The Buschhutten Triathlon w Niemczech (1km pływanie, 40km rower, 10km bieg). Po pływaniu, które ukończyła w 15:14 minut miała prawie 2 minuty straty do Anny-Leny Pohl znanej z bardzo mocnego pływania. Potem pokonała 40km na rowerze w 1:00:57 i wysunęła się na prowadzenie, które powiększyła na trasie biegu, który ukończyła w 37:22. Jej łączny czas to 1:53:32. Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Jan Frodeno z wynikiem 1:38:38. Czas łączny Laury dałby jej 20 rezultat wśród mężczyzn.

 

Kontuzja

Podczas pierwszych kilometrów półmaratonu wchodzącego w skład zawodów 70.3 w Heilbroon w Południowo-Zachodnich Niemczech Laura, prowadząca w zawodach z dużą przewagą poczuła ból lewej nogi. Jak później przyznała w ostatnich dniach przed startem czuła, że coś dzieje się z nogą. Jednak uznała, że to zwykłe napięcie przedstartowe. Rezonans wykazał obrzęk i stan zapalny w lewej nodze (prawdopodobny wysięk z panewki kości udowej) powodujące ból. Zalecenia lekarzy dwa tygodnie unieruchomienia nogi i ponowne badanie.

 

Aktualizacja

Laura musiała zrewidować plany startowe i zrezygnować ze startu w Kreichgau 2 czerwca na połówce i na dystansie pełnym Challenge Roth 7 lipca. Jak sama przyznała w rozmowie z TriathlonLife.pl, nadal jest pewna startu w Nicei na Mistrzostwach Świata na połówce i debiutu na Mistrzostwach Świata na dystansie pełnym na Hawajach.

 

Posumowanie

Naszym zdaniem Laura na Hawajach (w przypadku jej startu),  mimo, że będzie to jej debiut na Mistrzostwach Świata na pełnym dystansie (jak każdy przyznaje, Kona nie wybacza błędów), jest jedną z głównych faworytek do zwycięstwa. Wielu specjalistów śledzących zmagania triathlonowe przyznaje, że przewagą Laury nad innymi zawodniczkami PRO jest to, że trafiła do triathlonu dość późno. Dzisiaj będącą 32-letnia zawodniczka PRO ma za sobą dopiero cztery sezony startów na najwyższym, światowym poziomie i cztery sezony profesjonalnego treningu. W związku z tym posiada duże rezerwy w każdej z trzech konkurencji. W pływaniu z reguły wychodzi w 1-szej lub 2-giej grupie zawodniczek. Jej pływanie jest porównywalne do Danieli Ryf. Na rowerze nie jest wcale dużo gorsza od Danieli, a w dotychczasowych startach pokazywała, że utrzymuje bardzo wysokie tempo na każdym rodzaju tras. Jeśli chodzi o bieganie, to jest jedną z najszybszych zawodniczek na dystansie półmaratońskim w ramach 70.3. Na dystansie pełnym startowała w Barcelonie tylko raz maraton pokonała w 2:52:00. Wnioski nasuwają się same. Trzymamy kciuki za powrót do pełnej sprawności i udane starty w dalszej części sezonu.

 

Opracował Piotr Wiśniewski
foto materiały prywatne

 

Podpis pod zdjęcie główne. Jedne z wyższych zawodniczek w profesjonalnym triathlonie. Od lewej: Emma Pallant (177cm), Daniela Ryf (175cm),  Laura Philipp (175cm).

 

Czytaj także:

#TRIStars. Tim Don człowiek nie do zdarcia

#TRIStars. Cameron Wurf rekordzista trasy rowerowej na Hawajach

 

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X