Stępniak i Łagownik zostali Mistrzami Polski
Na dystansie olimpijskim Mistrzem Polski został Kacper Stępniak. Zwycięstwo zapewnił mu czas 1:52:41. Na drugim miejscu uplasował się Michał Oliwa z wynikiem 1:54:47. Podium uzupełnił Maciej Bruździak (1:55:20).
W kategorii U-23 najlepszy okazał się Michał Oliwa. Na drugim miejscu zakończył zawody Maciej Bruździak. Podium uzupełnił Daniel Juszkowiec z wynikiem 1:57:28.
Wszystko zgodnie z planem
– Wszystko ułożyło się zgodnie ze strategią. Etap pływacki mogę zaliczyć do jednego z najlepszych w tym roku – przyznaje TriathlonLife.pl Maciej Bruździak. – Wspólnie z Michałem, Kacprem i Tomkiem utworzyliśmy grupę, która odskoczyła pozostałym zawodnikom. Mocna praca na rowerze pozwoliła nam na stałe zwiększanie przewagi. Mimo, że bieg jest wciąż moją najsłabszą dyscypliną, to na 10 kilometrów w triathlonie, ustanowiłem swój rekord. Podczas Mistrzostw Polski w Białymstoku wszystko się ułożyło. Dopisała pogoda oraz kibice. Całe zawody były zorganizowane na bardzo wysokim poziomie. Solidnie przepracowałem obóz. Na zawodach zdobywam doświadczenie i cały czas rozwijam się jako triathlonista. To daje mi ogromną satysfakcję, ale przede mną jeszcze dużo pracy. Dzięki takim wynikom jak w Białymstoku, jestem tym bardziej zmotywowany. Najbliższy start to sztafeta na Mistrzostwach Europy U-23 w Walencji, na które dzisiaj zostałem powołany przez PZTri – dodaje.
Marta Łagownik została Mistrzynią Polski na tym samym dystansie. Pojawiła się na mecie z czasem 2:07:55. Wyprzedziła o 1:51 Paulinę Klimas, a Marię Pytel o trzy minuty i dziewięć sekund.
Ryzyko się nie opłaciło
– Start zaliczam do udanych, pomimo wielkich problemów na biegu. Dałam z siebie wszystko, a to jest najważniejsze – twierdzi Paulina Klimas. – Podjęłam szaloną decyzję samotnej ucieczki na rowerze. Przez 40 km ciągle powiększałam przewagę. To kosztowało mnie naprawdę dużo sił. Zapłaciłam tym na początku biegu. Ale kto nie ryzykuje, nie pije szampana. Na szczęście później znowu udało mi się rozkręcić. Wierzę, że kiedyś uda się taką przewagę "dowieźć" do mety. Będę na to ciężko pracować. Ale teraz jestem bardzo zadowolona z V-ce Mistrzostwa Polski. Nie wierzyłam, że w tym sezonie uda się stanąć indywidualnie na podium Mistrzostw Polski po moich dziwnych i szalonych przygotowaniach – przyznaje.
Kolejny medal do kolekcji
– Był to najważniejszy start w drugiej części sezonu – mówi TriathlonLife.pl Maria Pytel. – Więc potraktowałam go z należytym szacunkiem i powagą. Przygotowałam się do nich, jak najlepiej mogłam. Jestem zadowolona z kolejnego medalu Mistrzostw Polski do mojej kolekcji. Ten jest 29ty.
Aleksandra Sikora wygrała kategorię u-23 z czasem 2:13:24. Podium uzupełniły Klaudia Petters (2:22:48) oraz Oliwia Kwaśkiewicz (2:28:07).
W rywalizacji Age Group, Mistrzem Polski został Łukasz Lis. Zakończył zawody z czasem 1:57:34. Wyprzedził Dominika Pikorskiego (2:01:01) oraz Rafała Wąsowskiego (2:03:08).
Przezwyciężył złe samopoczucie
– Pływanie było spokojne. Od początku starałem się płynąć równym tempem, bez szarpania na starcie – ocenia Rafał Wąsowski. – Etap rowerowy był bardzo wymagający z uwagi na pofałdowaną i interwałową trasę, z kilkoma nawrotkami na każdej pętli. Na biegu czułem się bardzo słabo. Byłem zaskoczony, że mimo tak złego samopoczucia, trzymałem tempo w okolicy czterech minut na kilometr. Wydawało mnie się, że biegnę dużo wolniej. Podczas zawodów nie miałem żadnych problemów. Warunki atmosferyczne dla wszystkich były takie same. Nie sądzę, aby miały wpływ na przebieg rywalizacji. Ze startu ogólnie jestem bardzo zadowolony. Łukasz i Dominik byli wczoraj poza moim zasięgiem, wielkie gratulacje dla nich. Najbliższe plany startowe to Mistrzostwa Świata 70.3 w Nicei na początku września – dodaje.
Izabela Janusz została Mistrzynią Polski AG z wynikiem 2:19:52. Na drugim miejscu zawody ukończyła Kamila Lulińska (2:20:58), a na trzecim Monika Chodyna (2:23:14).
Dorian Horsten był najszybszym zawodnikiem na sprincie. Pojawił się na mecie z czasem 1:01:36.
Zwycięskie zakończenie sezonu
– Samopoczucie na każdej dyscyplinie było słabe. Białystok to mój czwarty start w ciągu czterech tygodnia. Dlatego myślę, że zmęczenie dało się we znaki – mówi zwycięski Dorian Horsten. – Wyszedłem drugi z wody za Jankiem Chrzanowskim, z którym byłem wcześniej przez trzy tygodnie na obozie. Większość trasy kolarskiej przejechaliśmy razem. Jednak na końcu postanowiłem zaatakować i odjechać. Wybiegłem z 30 sekundową przewagą. Do końca biegłem w miarę komfortowo. Niestety, samopoczucie nie pozwoliło na szybki bieg. Teraz czas na kilka tygodni odpoczynku. Potem zacznę przygotowywać się do kolejnego sezonu – dodaje.
Na drugim miejscu skończył Marcel Markiewicz (1:02:03). Na najniższym stopniu podium stanął Karol Janicki (1:02:27). W rywalizacji kobiet na dystansie sprinterskim najlepsza okazała się Eleonora Tyndzik z rezultatem 1:12:52. Podium uzupełniły Kasia Stroińska (1:14:00) oraz Joanna Baj (1:15:46).
Rywalizacja w supersprincie
Filip Glapa zwyciężył na tym dystansie. Ukończył zawody z czasem 33:34. Wyprzedził Antoniego Borysa o 28 sekund, a Filipa Gruszczyńskiego o 1:27. Martyna Kijak z rezultatem 40:53 okazała się najlepsza w rywalizacji dziewczyn. Wyprzedziła Oliwię Talkowską (41:48) oraz Emelie Lindholm (46:00).
Walka sztafet
Rywalizacja drużynowa odbywała się na dystansie olimpijskim. Zwyciężyła sztafeta Beko z rezultatem 2:06:54. Podium uzupełniły Labosport Team (2:07:44) oraz 3T Białystok (2:09:16).
Paratriathloniści na starcie
Rywalizowali na dystansie sprinterskim oraz w sztafetach. Rywalizację indywidualną zwyciężył Marcin Makar (1:22:50). Okazał się lepszy od Bogdana Bachorskiego o 1:47, a od Marty Dzieciątkowskiej o minutę i 57 sekund. Giant&Liv Team wygrała rywalizację sztafet z czasem 1:07:04. Drużyna w składzie Marcin Makar i Piotr Lenczewski zajęła drugą pozycję (1:25:11). Podium uzupełnił Integracyjny Klub Sportowy Smok Orneta (1:31:17).
Przemysław Schenk
foto: Triathlon Series in Poland
Czytaj także: