ME Olsztyn. Kamil Kulik i Filip Glapa w finale B

Do wyścigów półfinałowych w ramach ME w Olsztynie przystąpili juniorzy. Walczyło dwóch reprezentantów Polski.

Na starcie trzech półfinałów juniorów stanęli Filip Glapa (2 półfinał) oraz Kamil Kulik (3 półfinał). Rywalizowali na dystansie supersprinterskim (300 m pływania / 7.98 km jazdy na rowerze / 2 km biegu). Podobnie jak w juniorkach, juniorów nie rozpieszczała pogoda. Trzeci półfinał był nawet opóźniony o kilka minut z powodu opadów deszczu.

Wygrana Francuza

Najszybszym zawodnikiem pierwszego półfinału okazał się reprezentant Francji – Leo Fernandez. Pokonał trasę z wynikiem 24:39. Na ostatnich metrach wyprzedził Zalana Hóbora (24:40). Podium uzupełnił Malte Kreibich z Niemiec. Pokonanie trasy zajęło mu 24:49.

Żaden z reprezentantów Polski nie startował w pierwszym wyścigu półfinałowym.

Glapa w drugiej połowie stawki

Na starcie drugiego półfinału pojawił się Filip Glapa. Pierwszy etap wyścigu pokonał z wynikiem 3:54, co dawało 20 miejsce. Tracił 17 sekund do prowadzącego Alexandra Bozhilova. Bułgar wyprzedzał Artursa Liepę (3:40) oraz Pablo Isottona (3:42).

Na pierwszych kilometrach trasy kolarskiej prowadzenie objął Oliver Horstrup Sahlberg. Choć tuż za nim znajdowała się liczna grupa pościgowa. Niestety w niej nie było reprezentanta Polski – Filipa Glapy. Wówczas jechał na 17 miejscu, tracąc do prowadzącego 11 sekund. Minimalne różnice między czołowymi zawodnikami powodowały liczne roszady na czele stawki. Choć ostatecznie do T2 pierwszy zjechał Horstrup Sahlberg wraz z Romem Rabberem. Tuż za nimi znajdowało się kolejnych siedmiu zawodników. Filip Glapa zameldował się w strefie zmian na 22 miejscu (18:47).

Na biegu tempo podkręcił Osian Perrin, który z T2 tracił pięć sekund do prowadzącego, ale szybko go dogonił i już nie oddał pierwszego miejsca. Pokonanie trasy zajęło mu 24:10. Tym samym Pablo Isottona o dziewięć sekund. Podium uzupełnił Gyula Kovacs (24:21).

Filip Glapa zakończył zmagania półfinałowe na 20 miejscu. Pokonanie trasy zajęło mu 25:58.

Liczby Filipa Glapy

Pływanie: 00:03:54 / T1: 00:01:24 / rower: 00:13:29 / T2: 00:00:32 / bieg: 00:06:39 / finisz: 00:25:58

Kulik w finale B

W ostatnim półfinale juniorów wystartował m.in.: Kamil Kulik, który przepustkę do startu w ME w Olsztynie wywalczył podczas PEJ Caorle. Wówczas w finale uplasował się na 27 miejscu.

Pierwszy z wody wyszedł Marton Kropko, z czasem 3:34. Tym samym wyprzedził Andresa Prieto Villara (3:41) oraz Gustavo Do Canto (3:42). Kamil Kulik pokonał trasę pływacką z wynikiem 4:00, co dawało mu 24 miejsce.

Na pierwszych kilometrach etapu kolarskiego wykreowała się czołowa ósemka zawodników. Wśród nich znajdowali się m.in.: Niels Van Lanen, Fabian Schonke, czy Maayen Glantz. Wówczas Kamil Kulik plasował się na 19 miejscu, tracąc do czołówki 32 sekundy. Ostatecznie pierwszy w T2 pojawił się Fabian Schonke (17:50). Wyprzedzał Nielsa Van Lanena (17:56) oraz Wouta Ghielensa (17:57). Kamil Kulik pojawił się w strefie zmian na 19 pozycji (18:43).

Na biegu udało się Schonke utrzymać prowadzenie, dzięki czemu wygrał trzeci półfinał, pokonując trasę z wynikiem 24:42. Podium uzupełnili Joe Sherman (24:48) oraz Andres Prieto Villar (24:49).

Kamil Kulik zameldował się na mecie z czasem 26:01. To go uplasowało na 17 pozycji. Tym samym wystartuje w jutrzejszym finale B.