Wiadomości

Lotto Challenge Gdańsk. Troje Polaków na podium

Do rywalizacji w Gdańsku w ramach Challenge Family przystąpili zawodnicy PRO. Na starcie znalazła się liczna grupa reprezentantów Polski.

Na starcie stanęli m.in.: bracia Ławiccy, Tomasz Szala, Kacper Stępniak, Miłosz Sowiński, Daniel Jakimiuk, Mikołaj Luft, Bartosz Banach, czy Tomasz Brembor. Rywalizować z najlepszymi będzie też Maciej Chmura, który ten start traktuje jako przetarcie przed zawodami w Czechach.

– Dla mnie będzie najważniejsze, aby dobrze się zaprezentować i przede wszystkim w zdrowiu dotrzeć do mety – mówił Maciej Chmura, w rozmowie z TriathlonLife.pl przed zawodami.

Jednym z głównych faworytów był Pablo Dapena Gonzalez, który w zeszłym roku zajął trzecie miejsce w Gdańsku, a tym razem celował w wygraną.

– Cieszę się, że przyjechałem do Gdańska. Startowałem w tamtym roku. Wówczas pogoda była kiepska. Miałem długą przerwę w startach, dlatego z niecierpliwością czekam na jutrzejszy wyścig. Chcę wygrać. Cieszę się, że tegoroczne warunki są dużo lepsze niż poprzednio. Doceniam też polskich rywali i to nie będzie łatwy wyścig – mówił Pablo Dapena Gonzalez przed zawodami.

W rywalizacji kobiet PRO wzięły udział dwie Polki: Maria Cześnik i Paulina Kotfica, dla której to jest ostatni sezon w wyczynowym triathlonie, a ostatnio potwierdziła formę podczas Ironman 70.3 Warszawa, gdzie była najszybszą zawodniczką PRO. Choć jej docelowym startem są MP w Poznaniu na 1/2IM.

Przebieg trasy 1/2IM

Szybkie pływanie Stępniaka

Najszybszy na etapie pływackim był Kacper Stępniak. Wyszedł z wody, z czasem 23:32. Tuż za nim znajdowali się Sergiy Kurochkin oraz Pablo Dapena Gonzalez. Czołowa trójka miała nad resztą stawki ponad 40 sekund przewagi.

Zwiększenie dystansu czołówki

Na trasie kolarskiej prowadząca trójka zawodników, gdzie jechał też Stępniak, zwiększała przewagę nad grupą pościgową w składzie: Tomasz Szala, Miłosz Sowiński oraz Marcin Ławicki. Po drugim etapie rywalizacji wynosiła ona 1:25.

Przyśpieszenie Hiszpana

Podczas części biegowej tempo podkręcił Pablo Dapena Gonzalez, który oderwał się od pozostałych rywali. Dzięki temu wypracował bezpieczną przewagę i wbiegł na metę, z czasem 3:44:47.

Na drugim miejscu zakończył wyścig Sergiy Kurochkin. Ukrainiec zameldował się na mecie z wynikiem 3:49:22.

Podium uzupełnił Kacper Stępniak (3:51:02).

– Byłem trochę przybity po Warszawie, ale dzisiaj jestem raczej zadowolony z miejsca, a sportowo jestem trochę niespełniony, bo bieganie powinno być dużo lepsze. Pływanie było super. Na rowerze czułem się pewnie, choć pod koniec zaczęły mnie już łapać skurcze – relacjonował Kacper Stępniak, w rozmowie z TriathlonLife.pl. Wkrótce cała rozmowa na stronie.  

Drugim najlepszym Polakiem był Tomasz Szala. Pokonanie trasy zajęło mu 3:51:31. Tym samym uplasował się na piątym miejscu.

– Nawarstwiło się zmęczenie z ostatnich startów i pod koniec wyścigu zabrakło mi energii. Zbliżałem się do trzeciego Kacpra, ale zwolniłem i do tego wyprzedził mnie Włoch – mówił po starcie Tomasz Szala, w rozmowie z TriathlonLife.pl.

TOP5 mężczyzn PRO

  1. Pablo Dapena Gonzalez (ESP) – 3:44:47
  2. Sergiy Kurochkin (UKR) – 3:49:22
  3. Kacper Stępniak – 3:51:02
  4. Andrea Pizzeghella (ITA) – 3:51:08
  5. Tomasz Szala – 3:51:31

Wyniki pozostałych polskich PRO (lokaty w kwalifikacji PRO)

Piotr Ławicki poz. 6 / 3:53:34

Bartosz Banach poz. 8 / 3:54:57

Marcin Ławicki poz. 10 / 3:55:48

Miłosz Sowiński poz. 11 / 3:57:39

Maciej Chmura poz. 13 / 4:07:10

Daniel Jakimiuk DNF

Rywalizacja kobiet PRO

Najszybszą zawodniczką PRO była Margie Santimaria. Włoszka pokonała trasę, z wynikiem 4:20:02. Nie kryła radości po zawodach.

– To pierwsze moje zwycięstwo w zawodach spod znaku Challenge Family. Nie najlepiej mi poszło pływanie, ale na rowerze i biegu wszystko było, jak należy. Cieszę się z wygranej w Gdańsku – mówiła na mecie Margie Santimaria.

Na drugim miejscu zawody zakończyła Paulina Kotfica. Pokonanie trasy zajęło jej 4:27:17. Podium uzupełniła Maria Cześnik (4:28:54).

TOP5 kobiet PRO

  1. Margie Santimaria (ITA) – 4:20:02
  2. Paulina Kotfica – 4:27:17
  3. Maria Cześnik – 4:28:54
  4. Johanna Ahrens (GER) – 4:30:24
  5. Rosie Weston (GBR) – 4:31:02

Sponsorem Miłosza Sowińskiego jest firma AMZ – producent najwyższej jakości kołder i poduszek w 100% szytych w Polsce, od 30 lat dbający o dobry wypoczynek w ponad 15 krajach na całym świecie. Aktywny partner sportowców oraz młodych kadrowiczów Polskiego Związku Triathlonu. Zobacz produkty stworzone z myślą o regeneracji triathlonistów.

Przemek Schenk
foto: Marcin Dybuk

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X