Wiadomości

Ironman potwierdza doniesienia o przeniesieniu mistrzostw świata IM

Doniesienia Tri-Today, że przyszłoroczne zawody IRONMAN World Championship zostaną rozegrane w dwóch miejscach, zatrząsnęły środowiskiem triathlonowym. Te sensacyjne informacje potwierdzają organizatorzy.

Anonimowe źródła cytowane przez Tri-Today twierdziły, że według decyzji organizatora od 2023 roku na Hawajach będą rozgrywane na zmianę zawody kobiet i mężczyzn. Oznacza to, że na przyszłoroczne mistrzostwa mężczyźni będą musieli wybrać się do francuskiej Nicei, a kobiety, zgodnie z planem, wystartują w Kona. W 2024 roku nastąpi zamiana i mężczyźni powrócą na Hawaje, a rywalizacja kobiet odbędzie się w Nicei.

Stanowisko Ironmana

Teraz doczekaliśmy się głosu od organizatorów. Jednej strony dostaliśmy potwierdzenie o rozgrywaniu MŚ Ironman w dwóch miejscach i rotacji wyścigów kobiet i mężczyzn na zmianę, na Hawajach. Choć nie wiadomo, że potwierdzoną drugą lokalizacją jest Nicea. Ostateczna decyzja ma być ogłoszona w styczniu przyszłego roku.

Całe oświadczenie Ironmana poniżej.

Po pierwszych w historii dwudniowych Mistrzostwach Świata IRONMAN i nieustającym zaangażowaniu w zapewnienie kobietom i mężczyznom własnego dnia wyścigów, Mistrzostwa Świata VinFast IRONMAN 2023 odbędą się w dwóch różnych miejscach gospodarzy.

Aby zapewnić, że zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, kobiety i mężczyźni, będą mogli skoncentrować się na wyścigach IRONMAN World Championship, kobiety będą ścigać się w Kailua-Kona na Hawajach 14 października 2023 r. Data i lokalizacja wyścigu mężczyzn poza Hawajami mają zostać ogłoszony w styczniu 2023 r. W 2024 r. mężczyźni i kobiety wymienią się lokalizacjami.

Mistrzostwa Świata VinFast IRONMAN 2022 odbyły się w październiku ubiegłego roku w Kailua-Kona na Hawajach przez dwa dni po raz pierwszy w historii imprezy, prezentując najlepsze kobiety i mężczyzn, jednocześnie dając im zasłużone miejsce w centrum uwagi. Dzięki przyszłym lokalizacjom na dwóch gospodarzy i rozdzieleniu terminów wyścigów kobiet i mężczyzn, będą przyciągać większą uwagę.

Podczas gdy dwudniowy format Mistrzostw Świata VinFast IRONMAN 2022 odniósł sukces w wielu obszarach, a dwudniowy format w Kailua-Kona na 2023 rok został już ogłoszony, IRONMAN i Hrabstwo Hawai’i wspólnie doszli do wniosku, że wpływ dwóch dni wyścigów w Kona nie leży obecnie w najlepszym interesie lokalnej społeczności.

Wzmacniamy nasze zaangażowanie w dedykowane wyścigi o mistrzostwo świata dla kobiet i mężczyzn, aby każdy z nich otrzymał zasłużony rozgłos. Hawai’i jest w naszym DNA i nie możemy się doczekać pierwszego tygodnia wyścigów o mistrzostwo świata wyłącznie kobiet w Kona. Jednocześnie nie możemy się doczekać ogłoszenia współgospodarza wyścigu mężczyzn, który będzie godny Mistrzostw Świata IRONMAN i poruszy wyobraźnię naszych sportowców i fanów – powiedział Andrew Messick, prezes i dyrektor generalny dla Grupy IRONMAN.

Hawaje to dumne miejsce narodzin IRONMAN i pomimo braku możliwości zorganizowania w tym czasie dwudniowych mistrzostw świata, nadal będą one ważną częścią wspólnej historii IRONMAN, a Kona będzie nadal współgospodarzem Mistrzostw Świata IRONMAN.

Hrabstwo Hawai`i od dawna lubi współpracować z IRONMAN, a tegoroczne epickie wyścigi były kolejnym przykładem światowej klasy zawodów odbywających się na tradycyjnym torze mistrzostw świata Kona-Kohala — powiedział burmistrz hrabstwa Hawai`i, Mitch Roth. – Dowiedzieliśmy się jednak, że więcej niż jeden dzień wyścigu podczas tygodnia IRONMAN to zbyt wiele, aby społeczność mogła sobie z tym poradzić. Cieszymy się, że IRONMAN planuje wrócić do Kailua-Kona jako współgospodarz Mistrzostw Świata VinFast IRONMAN 2023 i czekamy na bardziej ekscytujące wydarzenia w przyszłości – dodał Roth.

Dzięki temu ważnemu posunięciu w celu zapewnienia dedykowanych wyścigów IRONMAN World Championship zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, cykl kwalifikacyjny i przydział miejsc zostanie nieznacznie dostosowany. Podział slotów można zobaczyć tutaj, a dalsze korekty nastąpią zgodnie z ogłoszeniem lokalizacji wyścigu o mistrzostwo mężczyzn w styczniu. Dodatkowo, wszyscy sportowcy, którzy wcześniej zakwalifikowali się i zarejestrowali na Mistrzostwa Świata VinFast IRONMAN 2023, zostaną bezpośrednio poinformowani o dodatkowych informacjach.

Przemek Schenk
źródło: Tri-today
foto: Ironman, materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X