Wiadomości

Roksana Słupek tuż za podium Pucharu Świata i o krok od Igrzysk

W sobotni poranek w miejscowości Samarkand w Uzbekistanie odbył się Puchar Świata w Triathlonie, w którym Roksana Słupek zajęła 4 miejsce. Ten start może dać Roksanie przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, jednak na pełnię szczęścia musi poczekać do końca przyszłego tygodni, bo wtedy kończy się okienko kwalifikacyjne.

Roksana Słupek aktualnie wyprzedza w rankingu kwalifikacyjnym bezpośrednie rywali do przepustki na igrzyska przez tzw. „Nową Flagę”, czyli Turczynkę Sinem Francisca Tous Servera i Słowaczki Zuzannę Michalickovą i Ivanę Kuriackovą.

Puchar Świata w Samarkand odbył się na dystansie standard czyli 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. To dokładnie taki dystans jaki zostanie rozegrany w Paryżu. Roksana po raz trzeci z rzędu potwierdziła wysoką dyspozycję na imprezie tej rangi, wcześniej zajmując trzecie miejsce w Chinach i szóste w Australii.

Po pływaniu Polka zajmowała 11 pozycję. Na etapie kolarskim uformowała się 14 osobowa grupa, której często przewodziła Roksana. Z przodu odjechały trzy zawodniczki, które z pętli na pętlę powiększały przewagę. Po etapie kolarskim Słupek wyszła na czwartą lokatę i utrzymała ją do samego końca odrabiając blisko dwie minuty do liderek. To jednak nie wystarczyło, żeby wdrapać się na podium Pucharu Świata. Czwarte miejsce daje Roksanie przewagę nad wspomnianymi wcześniej Słowaczkami oraz nad Turczynką przed ostatnim etapem kwalifikacji, który już za tydzień na Sadryni w Cagliari w ramach Serii Mistrzostw Świata.

Ambitna walka Roksany Słupek

-Weekendowy start kwalifikacyjny dla sztafet w Huatulco i wyścig indywidualny Pucharu Świata w Samarkand poszły po myśli liczących punkty. Jednak bez fantastycznej formy Roksany Słupek liczenie punktów nie miałoby sensu. Nasza zawodniczka kontynuuje serię wyśmienitych startów, które znacznie przybliżają ją do końcowego sukcesu jakim jest kwalifikacja na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Teraz czas na postawienie kropki nad „i” podczas wyścigu World Triathlon Championships Series w Cagliari” – powiedział Paweł Młynarczyk, wiceprezes Polskiego Związku Triathlonu.

Przypomnijmy, że kwalifikacja do Igrzysk Olimpijskich w triathlonie trwa dwa lata od 27 maja 2022 do 27 maja 2024 i w ramach kwalifikacji zawodniczki zbierają punkty startując po całym świecie, na zawodach różnej rangi, do rankingu końcowego liczy się 12 najwyżej punktowanych startów zebranych przez okres dwóch lat. Triathloniści będą walczyć w Paryżu na przełomie lipca i sierpnia na dystansie standard, czyli 1,5km pływania – 40 km jazdy na rowerze – 10 km biegu.

Medale paraolimpijczyków

W Samarkand również został rozegrany Puchar Świata w Paratriathlonie, w którym Polska Reprezentacja spisała się bardzo dobrze zdobywając trzecie stopnie podium. Marta Dzieciątkowska sięgnęła po zwycięstwo utwierdzając pozycję w rankingu paralympijskim, natomiast Monika Belczewska stanęła na najniższym stopniu podium. W rywalizacji mężczyzn złoty medal zdobyli niedowidzący Łukasz Wietecki z przewodnikiem Jackiem Krawczykiem. Tym samym awansowali na 10 miejsce w rankingu paralympijskim i zwiększyli szanse na start w Paryżu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X