Wiadomości

9. edycja Enea Bydgoszcz Triathlon już w ten weekend! 

W największej triathlonowej imprezie w Polsce wystartuje blisko 4500 triathlonistów oraz uczestników zawodów dla dzieci: Enea Tri-Fun. Organizatorzy wraz Eneą – sponsorem tytularnym zawodów – przygotowali wiele atrakcji dla bydgoszczan i kibiców, którzy odwiedzą Bydgoszcz 7, 8 i 9 lipca. 

Enea Bydgoszcz Triathlon to największa i najbardziej popularna impreza triathlonowa w Polsce.  Z roku na rok zawody przyciągają coraz więcej uczestników, z których aż połowa startuje w triathlonie po raz pierwszy.  

Zmagania śmiałków mierzących się z nurtem rzeki, trasą kolarską i biegową śledzi 25 tysięcy kibiców! W najbliższy weekend profesjonaliści i amatorzy wystartują w zawodach, które tradycyjnie  rozgrywane są w samym centrum Bydgoszczy, na Kujawach i Pomorzu. 

Enea wspiera imprezę już od siedmiu lat

− Z dumą zapraszamy na weekend pełen sportowych atrakcji, które czekają nie tylko na  zawodników, ale też kibiców. Zawody są zwieńczeniem roku przygotowań do sportowego święta,  na które czekają zawodnicy i ich rodziny. Na starcie Enea Bydgoszcz Triathlon pojawią się  uczestnicy z całego Świata, a także znani sportowcy: Sebastian Chmara (1/2) czy Marek Plawgo  (1/2), a kibicować im będzie między innymi Joanna Jóźwik, multimedalistka Mistrzostw Europy i  uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro − powiedział Aleksander Skorecki,  współorganizator zawodów. 

− Triathlon wspieramy od początku zawodów. Cieszę się, że to już 9. edycja wydarzenia, a  organizatorzy co roku urozmaicają jego formułę. Bliskość wody, coraz większa ilość dróg  rowerowych i zielone otoczenie sprawiają, że Bydgoszcz jest idealnym miejscem do organizacji  tego typu imprez. Najbliższy weekend należy do triathlonistów! Wszystkim życzę powodzenia,  trzymam kciuki za rekordowe wyniki − powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy

Od siedmiu lat dodajemy energii zawodnikom na trasie Enea Bydgoszcz Triathlon, ale zawsze  pamiętamy też o kibicach. Wiemy, że bez ich gorącego dopingu nie byłoby tak wyjątkowej  atmosfery na zawodach. W tym roku stworzyliśmy kilka Stref Enei, w których można m.in. odpocząć, zrobić sobie zdjęcie w fotobudce 360° czy uczestniczyć we wspólnej zabawie z elementami nauki,  rozrywki i sportu. Zapraszamy do kibicowania i udziału w Enea Bydgoszcz Triathlon! – powiedziała  Berenika Ratajczak, rzecznik prasowy Enei.  

Zmagania odbędą się na pięciu dystansach: 

1/8, dystans super krótki (475 m pływania/ 19 km jazdy rowerem/ 5,5 km biegu).  1/4, dystans krótki (950 m pływania/ 36 km jazdy rowerem/ 10,8 km biegu). 

1/2, dystans średni (1900 m pływania/ 90 km jazdy rowerem/ 22 km biegu).  Super Sprint, dedykowany debiutantom (240 m pływania z nurtem rzeki/ 19 km jazdy na rowerze/  4,25 km biegu) 

Puchar Świata w Quadrathlonie, czyli triathlon z czwartą dyscypliną: kajakiem (475 m pływania/ 19  km jazdy rowerem/ 4km kajaka/5,5 km biegu).  

Nie tylko starty indywidualne 

Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także rywalizację sztafet i drużyn oraz  Międzynarodowe Mistrzostwa Lekarzy i Prawników. 

Połowa uczestników startujących w Enea Bydgoszcz Triathlon to debiutanci, którzy właśnie  występem rozpoczynają swoją przygodę z triathlonem. 

Trasy i przebieg rywalizacji 

Zawody odbędą się w samym centrum miasta, z metą w okolicy Hali Immobile Łuczniczka na ul.  Toruńskiej 59. Uczestnicy najpierw zmierzą się z pływaniem w rzece Brda, następnie ruszą na rower  (ul. Toruńską oraz Jana Pawła II aż do węzła w Stryszku). Ostatnią konkurencją będzie bieg, którego  trasa została wyznaczona wzdłuż bulwarów (po obu stronach rzeki), z widowiskowym przebiegiem  przez ulicę Mostową. 

Warto odwiedzić teren wydarzenia, wesprzeć zawodników oraz skorzystać z wielu atrakcji  przygotowanych dla zawodników i kibiców z okazji tego sportowego święta! 

Plan startów 

SOBOTA, 8 lipca 2023 

08:00 – Super Sprint 

od 10:00 – dystans 1/4 

NIEDZIELA, 9 lipca 2023 

07:00 – dystans 1/2 (start z Rybiego Rynku) 

11:55 – Puchar Świata w Quadrathlonie 

12:00 – dystans 1/8

Komplet informacji o zawodach, ich harmonogram oraz mapy tras znajdują się na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl 

Wydarzenia towarzyszące 

Enea Bydgoszcz Triathlon to nie tylko rywalizacja, ale także wiele atrakcji dla mieszkańców Bydgoszczy, kibiców oraz rodzin zawodników.  

Dla jednych i drugich moc atrakcji przygotowała firma energetyczna Enea. 

ENEA TRI-Fun 

Najmłodszych fanów sportu zapraszamy do zabawy i rywalizacji w zawodach dla dzieci i młodzieży: Enea Tri-Fun. Zostaną one rozegrane w sobotę, 8 lipca 2023 r., o godzinie 17:00 

Zawody są bezpłatne, nie trzeba się na nie wcześniej rejestrować. 

Konkurencje i klasyfikacje: 

BIEG I – (2023 – 2018) – Bieg dystans ok. 150 m, DYSTANS KRÓTKI 

BIEG II – (2017 – 2012) – Bieg dystans ok. 300 m, DYSTANS ŚREDNI 

BIEG IV – (2011 – 2007) – Bieg dystans ok. 1500 m (2 pętle), DYSTANS DŁUGI 

STREFY ENEI 

Enea, sponsor tytularny zawodów, przygotował dla zawodników, kibiców i mieszkańców Bydgoszczy trzy Strefy z różnymi aktywnościami. 

Strefa Mocy Enei będzie dostępna dla wszystkich finiszerów Enea Bydgoszcz Triathlon. Stanie w niej mosiężny dzwon, w który uderzyć będzie mógł każdy zawodnik odnotowując swój debiutancki start, pobicie rekordu lub po prostu świętując ukończenie zawodów. Nie zabraknie specjalnie przygotowanej ścianki, na tle której będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. 

Strefa Energii Enei to miejsce przygotowane szczególnie z myślą o kibicach. Już od piątku nie zabraknie tam eksperymentów naukowych, gier czy zajęć sportowych z symulatorami (m.in. kolarski i bieżnia). Będzie też automat do koszykówki, cymbergaj, chmurka do surfowania, okulary VR i wiele, wiele innych atrakcji. Dla biorących aktywny udział w zabawach Enea przygotowała gadżety pomagające w głośnym kibicowaniu. Będzie też nowość – fotomozaika: prawie 2,5 tysiąca fotografii uczestników Enea Bydgoszcz Triathlon trafi na specjalną tablicę tworząc jedno, wyjątkowe zdjęcie z wydarzenia. 

Atrakcji od sponsora tytularnego nie zabraknie także w Strefie Expo – tutaj będzie można dzięki fotobudce 360° nagrać pełne energii video, a następnie odpocząć w miejscu relaksu. 

Strefa Energii i Expo będą otwarte w piątek od 17:00 do 21:00, w sobotę od 9:00 do 21:00 oraz w niedzielę od 9:00 do 17:00. Strefa Mocy Enei w sobotę od 8:00 do 15:00 i w niedzielę od 11:00 do 16:00.

Transmisja LIVE z kilkunastu kamer wraz z komentarzem będzie dostępna na stronie www.BydgoszczTriathlon.pl oraz na profilu Enea Bydgoszcz Triathlon na Facebooku. Zachęcamy zawodników do przekazania tej informacji kibicom, którzy będą chcieli obserwować ich weekendowy start w Bydgoszczy. Sponsorem transmisji jest Enea. 

Kibice mogą też śledzić postępy zawodników na trasie i sprawdzać, na jakim etapie rywalizacji znajdują się wspierani przez nich triathloniści lub liderzy zawodów. Link do aktualizowanych na żywo wyników jest już dostępny także na oficjalnej witrynie wydarzenia. 

Akcja charytatywna “Biegnę dla…: 

W tym roku zawodnicy rywalizujący będą mogli wziąć udział w akcji charytatywnej „Biegnę dla” i  pomóc 6-letniemu Natankowi! 

Wystarczy zgłosić się do stoiska PKO Banku Polskiego, zlokalizowanego na terenie Biura Zawodów,  zrobić sobie zdjęcie z kartką z napisem „biegnę dla Natanka” oraz umieścić je na swoim profilu  Facebook lub Instagram dodając hasztag #biegnędlanatanka. 

Dzięki zaangażowaniu zawodników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na  leczenie chłopca!  

6-letni Natanek jako 4-miesięczne dziecko doznał urazu głowy, który spowodował wiele powikłań  zdrowotnych m.in. encefalopatię pourazową, padaczkę i niepełnosprawność. Dla chłopca  niezbędne jest specjalna rehabilitacja. 

Dodatkowe atrakcje przez cały weekend! 

Food Truck Festiwal 

Spragnionych kulinarnych emocji zapraszamy na Food Truck Festiwal, czyli festiwal mobilnych  barów i restauracji. Pojawi się na nim kilkanaście food-trucków i innych punktów gastronomicznych, które będą serwować dania kuchni z całego świata, pyszne napoje i desery.  

Food Truck Festiwal będzie odbywać się na parkingu przed Lodowiskiem Torbyd od piątku 7 lipca do niedzieli 9 lipca. 

Expo, czyli targi sportowe 

Przed lodowiskiem TORBYD swoją ofertę zaprezentują czołowi producenci i dystrybutorzy sprzętu  sportowego. 

W strefie targowej pojawi się blisko 30 wystawców, z szeroką ofertą nie tylko dla zaawansowanych  triathlonistów. 

Expo będzie czynne: 

7 lipca, piątek: 17:00 – 21:00 

8 lipca, sobota: 9:00 – 21:00 

9 lipca, niedziela: 9:00 – 15:00 

Zwiedzaj Bydgoszcz oraz Kujawy i Pomorze!

Zawody sportowe to doskonały powód, aby spędzić weekend w Bydgoszczy z całą rodziną! Organizatorzy, wspólnie z lokalnymi partnerami, przygotowali kilka propozycji, które pozwolą  ciekawie spędzić i poznać atrakcje miasta-gospodarza zawodów! 

Komplet informacji o dodatkowych atrakcjach w trakcie weekendu z Enea Bydgoszcz Triathlon  znajduje się na stronie: https://bydgoszcztriathlon.pl/zwiedzaj-bydgoszcz/ 

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest partnerem strategicznym Enea Bydgoszcz Triathlon. 

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. 

materiał prasowy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X