Rozmowa

Jan Popławski: Sezon 2023 był najlepszym do tej pory

Zdobył medal MP elity w Czempiniu, czy start w mistrzostwach świata IM 70.3 w Lahti – tak wyglądał zeszły rok w wykonaniu Jana Popławskiego. Zdradził, co będzie jego głównym celem na sezon 2024.

Jaki to był sezon dla Ciebie?
Zdecydowanie najlepszy ze wszystkich do tej pory. 

Co najbardziej zapadło Ci w pamięci po tegorocznych startach?
Pierwszy medal Mistrzostw Polski Elity w Czempiniu. To było wspaniałe uczucie, tym bardziej że na starcie była mocna stawka. Drugą taką chwilą było przekroczenie linii mety Mistrzostw Świata i uczucie wielkiej satysfakcji z dobrego wyścigu.

Co było dla Ciebie największym zaskoczeniem w 2023 roku?
Pod względem sportowym był to fakt, że do polskiej czołówki nie brakuję mi tyle, ile myślałem. Chociaż szczerze mówiąc, nie było wielkich zaskoczeń. To, co wypracowałem,  pokazywałem przez większą część sezonu.

Z których wyścigów jesteś najbardziej zadowolony?
Moim numerem 1 jest zdecydowanie start w Mistrzostwach Świata 70.3 w Lahti. Prócz tego na pewno bardzo udane były Mistrzostwa Polski w Czempiniu i Suszu.

Jakie wnioski wyciągnąłeś po tym sezonie?
Główny wniosek to taki, że nastawienie do treningu i zawodów w naszym sporcie ma kluczowe znaczenie. W poprzednich latach podchodziłem do wielu rzeczy zbyt restrykcyjnie i nie zawsze wychodziło mi to na plus. Dobrze jest umieć znaleźć balans między trenowaniem, startowaniem i resztą życia. Prócz tego przekonałem się, że potrafię dobrze przygotować się do kluczowych startów. Tam, gdzie chciałem być mocny, to byłem.

Czy rozpocząłeś już przygotowania do kolejnego sezonu?
Jestem w pełnym treningu od początku listopada. W tym roku nie miałem żadnych problemów zdrowotnych. Więc mogłem od początku wykonywać wszystko, czego oczekiwał ode mnie trener.

Jak zazwyczaj odnajdujesz się pod względem treningowym w tym zimowym okresie?
Nie ma co ukrywać, że jest to najcięższy okres w całym roku. Dzień jest krótki, treningi długie,  a dodając do tego codzienne obowiązki zawodowe, zdarza się, że czasem brakuje doby. Do tego oczywiście trzeba pamiętać o odpowiedniej regeneracji. Przez lata treningu zdołałem sobie wyrobić pewny schemat, który w moim przypadku się sprawdza. W cięższych chwilach staram się nie być dla siebie zbyt surowy i pozwalam sobie na trochę luzu

Czy masz ustalony wstępny plan startów na sezon 2024?
Wstępnie tak, na pewno pierwszym startem będą Mistrzostwa Polski w Czempiniu. Wcześniej planuję kilka sprawdzianów biegowych. Głównym celem mają być mistrzostwa Polski w Malborku na pełnym dystansie.

Z jakimi oczekiwaniami oraz nadziejami wszedłeś w 2024 rok?
Oczekiwania i nadzieję delikatnie odstawiam na bok. Skupiam się na tu i teraz. Chciałbym, żeby tak wyglądał każdy mój start.

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X