Wiadomości

Enea IRONMAN Gdynia. Dwa miesiące do historycznych zawodów

Miłosz Sowiński jest jedynym Polakiem, który stanął na podium zawodów spod znaku Ironman, które odbyły się w Polsce. Sięgamy do historii imprezy spod znaku literki M z kropką.

Start na Hawajach, to dla miłośników triathlonu marzenie, któremu poświęcają setki godzin ciężkiego treningu. Tylko niewielu fanów pływania, jazdy na rowerze i biegania, nie chce wystartować w Kona. Ironman rozbudza wyobraźnie ludzi niemal od samego początku istnienia. A ten przypada na rok 1978. Nikt wtedy nie przypuszczał, że impreza stanie się zaczątkiem wielkiego przedsięwzięcia zarówno sportowego jak i biznesowego.

Po ponad czterdziestu latach w ciągu jednego tylko sezonu odbywa się na całym świecie blisko 200 imprez, którego organizatorem jest właściciel marki Ironman – World Triathlon Corporation. Zarówno na pełnym dystansie, jak i o połowę krótszym, a także na dystansie olimpijskim.

IRONMAN w Polsce od 2015 roku

W Polsce po raz pierwszy Ironman zagościł w 2015 roku do Gdyni. Na dystansie half Ironman wygrał Niemiec Nils Frommhold, który pokonał trasę w 3:54:07. Na najniższym stopniu podium stanął wtedy Miłosz Sowiński, który na dotarcie do mety potrzebował 4:02:01. Warto podkreślić, że w dotychczasowej historii Ironmana w Polsce było to jedyne podium Polaka.

Na pełen dystans musieliśmy czekać do roku 2021. Przez ostatnich pięć lat firma Sport Evolution, która jest właścicielem licencji pozwalającej organizować imprezy spod znaku Ironman w Polsce, musiała udowodnić, że jest gotowa na organizację Ironmana w naszym kraju. W końcu udało się podpisać stosowne dokumenty i tak 8 sierpnia 2021 roku o godzinie 7 usłyszymy sygnał, który rozpocznie rywalizację w tej historycznej imprezie. Miłośnicy triathlonu w kraju nad Wisłą czekają na ten moment już od 43 lat. Ostatnia prosta to 61 dni, bo za tyle Gdynia będzie gościć sportowców z niemal całego świata.

Nie od razu Big Island

Zanim to jednak nastąpi wróćmy na chwilę do roku 1978, a dokładnie 18 lutego. Wtedy do wody wskoczyło tylko 15 zawodników. Wygrał taksówkarz Gordon Haller. Do pokonania 3,8 km w wodzie, 180 kilometrów na rowerze i 42 kilometrów biegu potrzebował 11 godzin i 46 minut i 58 sekund. Pierwsze zawody odbyły się na południowym wyspy O’ahu. Po kilku latach rywalizację przeniesiono na wyspę Big Island w Kona.

A kto był inicjatorem ponad 40-letniej tradycji rozgrywania zawodów triathlonowych na Hawajach? Według wersji najbardziej popularnej i oficjalnej moment przełomowy miał miejsce w 1977 roku. Podczas bankietu, po rozdaniu nagród na zawodach biegowych na Hawajach, rozpoczęła się burzliwa dyskusja. Dotyczyła organizacji wyjątkowego wydarzenia. Wybór padł na zawody wytrzymałościowe, których nie było do tej pory. Celem miało być rzucenie wyzwania zawodnikom osiągającym sukcesy w lokalnych zmaganiach duathlonowych.

Tak zrodził się triathlon. Prawie tak

W trakcie tej dyskusji John Collins zaproponował niezwykłe rozwiązanie. Chciał połączyć trzy znane i męczące zawody rozgrywane na Hawajach. Maraton pływacki na dystansie 3.8km Waikiki Roughwater, maraton rowerowy dookoła wyspy O’ahu – dystans 180 kilometrów i na końcu wyścig biegowy w Honolulu. Można powiedzieć, że tak właśnie zrodził się triathlon, który odbył się po raz pierwszy 18 lutego 1978 roku. W zawodach wystartował także pomysłodawca zmagań. Collins pokonał trasę w 17 godzin.

Co warto wiedzieć o Hawajach

Hawaje to archipelag składający się z 137 wysp i wysepek. Jest też najmłodszym z 50 stanów USA. Łączna powierzchnia tego archipelagu wynosi 16,7 tys. km2. Cały teren zamieszkuje 1,2 miliona ludzi, z czego Hawajczycy stanowią około siedmiu procent. Na Hawajach najpopularniejszymi językami są angielski i hawajski. Na największej wyspie całego archipelagu – Hawai’i zwaną też Big Island rozgrywane są te najważniejsze zawody triathlonowego świata. Znajduje się tutaj kilka wulkanów w tym dwa czynne Mauna Loa i Kilauea.

Pogoda w Kailua-Kona

Kailua-Kona znajduje się w obszarze klimatu tropikalnego. W tym mieście jest znacznie mniej opadów zimą niż w lecie. Najsuchszym miesiącem jest luty. Sierpień jest najcieplejszy, że średnia temperatura wynosi  24.9 °C. Styczeń ma najniższą średnią temperaturę w ciągu roku – 22.0 °C. W październiku średnia to 24,5 stopni.

Wymagająca trasa

Część pływacka odbywa się w Zatoce Kailua. Triathloniści mają do pokonania 3,86 kilometrów. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy w 2019 roku zastosowano rolling-start. Ze względu na występujące prądy organizatorzy zalecają odbycie kilku treningów na tej trasie przed wyścigiem. Temperatura wody wynosi zazwyczaj 26 stopni.

Po pływaniu zawodnicy mają do pokonania 180,2 km na rowerze. Kiedy triathloniści kierują się na północ autostradą Królowej Ka’ahumanu, to na odciku od Kailua-Kona do zawrotki w Hawi, najczęściej narażeni są na intensywne wiatry. “Atakują” większą część odsłoniętego zachodniego i północnego wybrzeża Big Island. Wiatry różnią się intensywnością, od stałych do ciężkich podmuchów. Z tego powodu podczas tych zawodów koła z dyskiem nie są dozwolone. Wiatry mogą opadać podczas stopniowej wspinaczki na Hawi, ale nasilają się ponownie, kiedy sportowcy docierają do T2.

Po części rowerowej zawodnicy biegną do autostrady Queen Ka’ahumanu. Nawracają przy Urzędzie ds. Energii Naturalnej Hawai`i Authority (NELHA). Potem na autostradzie docierają przez miasto do mety. Długość części biegowej wynosi 42,2 kilometry.

Ciąg dalszy historii Ironmana na świecie oraz w Polsce nastąpi.

Opracował Marcin Dybuk
foto IRONMAN Poland/IRONMAN/materiał prywatny Miłosz Sowiński

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X