Wiadomości

Szybkie ściganie. Czas rozpocząć sezon

Około 400 osób pojawi się na starcie niedzielnych Mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie sprint, które odbędą się w Rumi. W tym rekordowa liczba młodzieży, bo 170 osób rywalizujących w Systemie Sportu Młodzieżowego. Zmagania toczyć się będzie na mega szybkiej trasie.

Trasa w Rumi należy do niezwykle szybkich, z roku na rok, czy to w Elicie, czy też w Age Group rekordy trasy są albo poprawiane, albo też zwycięzcy bardzo się do nich zbliżają.

Obecnie najlepsze wyniki należą do następujących zawodniczek i zawodników: w wyścigu Elity Kobiet do Marty Łagownik – 1:02.54 z 2021 roku i Kacpra Stępniaka – 55.51 z 2022 roku. Natomiast w wyścigu Age Group do Magdaleny Lenz – 59.54 i Sergiusza Sobczyka – 53.25 (oba wyniki z 2022 roku).

Zabraknie obrońców tytułów, ale…

– Na naszych zawodach co roku pojawia się absolutny triathlonowy i duathlonowy top. Wystarczy dodać, że wśród mężczyzn w Elicie wygrywali tylko zawodnicy, którzy zdobywali tytuły mistrzów Polski na dystansie olimpijskim w triathlonie – zaznacza Piotr Netter, dyrektor Mistrzostw Polski Rumia 2024.

W tym roku na starcie zabraknie niestety obrońców tytułów sprzed roku (także z Rumi), czyli Marty Łagownik (na zdjęciu poniżej), który wygrywała tu aż pięciokrotnie oraz Kamila Kulika. – Kamil wraca do zdrowia po kontuzji, ale na mistrzostwach będzie obecny, tylko w innej roli, będzie je współkomentował – wyjaśnia P. Netter, który jest jednocześnie trenerem Kulika.

Pod nieobecność ww. dwójki, do faworytów należą na pewno Kuba Gajda z Koła, który w 2023 roku stoczył na tej trasie mega emocjonujący pojedynek o zwycięstwo z Kamilem Kulikiem, przegrywając ostatecznie o 6 sekund. Warto dodać, że zaraz po mistrzostwach w Rumi, Kuba zdobył tytuł wicemistrza świata juniorów!

U pań o wygraną powinny powalczyć siostry Sudak (na zdjęciu poniżej) – Magdalena – była w ubiegłym roku druga – oraz Zuzanna. Na starcie pojawi się także trzecia przed rokiem Joanna Woźniak oraz Józefina Młynarska – ubiegłoroczna brązowa medalistka U23 z Rumi i trzykrotna mistrzyni Polski kategorii młodzieżowych w duathlonie.

– Mnie najbardziej cieszy frekwencja w kategoriach zaliczanych do Systemu Sportu Młodzieżowego, czyli od Młodzika po Młodzieżowca. Łącznie 170 osób – wylicza P. Netter.

Do tego wszystkiego dochodzi ponad 200 osób w Age Group! A tu zapisy wciąż trwają – do soboty włącznie.

Cztery wyścigi w niedzielę

W niedzielę w Rumi odbędą się łącznie 4 wyścigi. Jako pierwsi, o godz. 10:00 ruszą amatorzy, którzy walczą o medale Mistrzostw Polski w kategoriach wiekowych, czyli Age Group. Słowo amator w tym przypadku może nieco mylić, bo w tym gronie jest mnóstwo doskonałych i szybkich zawodników.

O 13:10 na starcie staną uczestnicy wyścigu o mistrzostwo Polski Młodzików (13-14) lat. 13:50 to godzina startu Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Natomiast o 15:00 start główny, czyli wyścig Elity, Młodzieżowców i Juniorów.

Dekoracje zwycięzców amatorów w kategoriach wiekowych rozpocznie się o godz. 12:00, a zwycięzców rywalizacji w sporcie kwalifikowanym o godz. 17:00.

Dystanse rywalizacji

I jeszcze słów kilka o dystansach. Kategoria Age Group rywalizuje na trasie o długości 27,5 km (5 km bieg + 20 km rower + 2,5 km bieg). Młodzicy – 7,35 km (1,25 km + 5,6 km + 0,5 km). Juniorzy Młodsi – 14,55 km (2,5 km + 10,8 km + 1,25 km). Elita, Młodzieżowcy, Juniorzy – 28,7 km (5 km + 21,2 km + 2,5 km).

Wszystkie wyścigi odbędą ze startu wspólnego – z linii startowej usytuowanej na ul. Dębogórskiej. W rywalizacji MP młodzików, MP juniorów młodszych oraz MP Elity, U-23 i Juniorów nastąpią dwie fale startowe. W pierwszej fali wystartują mężczyźni a w drugiej po 60 sekundach kobiety.

Więcej informacji o Mistrzostwach Polski w Duathlonie Rumia 2024 na stronie internetowej imprezy: http://duathlonenergy.pl/ Patron medialny: triathlonlife.pl

materiał prasowy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X