Wiadomości

Brak kąpieliska nad Jeziorem Maltańskim. JBL Triathlon Poznań zagrożony?

W tym roku ustalono, że w Poznaniu będą cztery czynne kąpieliska miejskie. Nie uwzględniono Jeziora Maltańskiego. Jak to wpłynie na organizację triathlonu w Poznaniu?

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji postanowiły nie wnioskować o otwarcie kąpieliska na poznańskiej Malcie w 2023 roku. Wskazano dwa powody takiej decyzji, czyli niewielkie zainteresowanie mieszkańców kąpielami w tym jeziorze oraz problemy z tym kąpieliskiem w zeszłym roku. Wówczasbyło nieczynne przez 60 dni z powodu kwitnących sinic. Zaznaczono, że mimo wykonywania zabiegów mających na celu poprawienie stanu wody, z każdym rokiem jest coraz gorzej.

Warto przypomnieć, że z tego powodu wyniknęło duże zamieszanie z zeszłorocznymi mistrzostwami Polski na dystansie 1/2IM, które były planowane w Poznaniu.

Sinice stanęły na drodze mistrzostw Polski

Na kilka dni przez planowanym terminem mistrzowskiej imprezy woda w Jeziorze Maltańskim, gdzie miał odbyć się etap pływacki, była niezdatna do kąpieli. To skutkowało brakiem zgody służb sanitarnych na korzystanie z kąpieliska.

A to spowodowało, że organizatorzy zawodów JBL Triathlon Poznań byli zmuszeni na zmianę formuły wydarzenia na duathlon. Przy tym taka decyzja wykluczyła rozegranie mistrzostw Polski na dystansie średnim.

Z ogromną przykrością informujemy o konieczności zmiany formuły realizacji zawodów JBL Triathlon Poznań 2022. Bezpośrednią przyczyną jest decyzja z dnia 14 lipca podjęta przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, w której podtrzymano czasowy zakaz korzystania z kąpielisk w Jeziorze Maltańskim – czytaliśmy w oświadczeniu organizatorów JBL Triathlon Poznań i Polskiego Związku Triathlonu.

Głos od organizatora

W związku z tym, że nad Jeziorem Maltańskim nie będzie w tym roku kąpieliska, skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym JBL Triathlon Poznań, aby zapytać, czy tegoroczne zawody są zagrożone.

Cały czas badamy obecne okoliczności. Dostaliśmy już informację o zamknięciu kąpieliska. Natomiast kiedy poznamy cały obraz sytuacji, to będziemy podejmować konkretne decyzje odnośnie zawodów, o których bezzwłocznie poinformujemy. Staramy się jak najszybciej zebrać wszystkie informacje, choć nie wszystko zależy od nas. Jeszcze nie wiemy, kiedy dostaniemy pełne dane. W zaistniałej sytuacji rozpatrujemy wszystkie możliwości. Natomiast nie wyobrażamy sobie niezorganizowania JBL Triathlon Poznań. Impreza na pewno się odbędzie – powiedział Triathlonlife.pl Albert Jankowski, rzecznik prasowy zawodów.  

W przypadku pojawienia się nowych informacji, będziemy bezzwłocznie o tym informować Czytelników TriathlonLife.pl.

Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X