Wiadomości

40 lat polskiego triathlonu. Historia zatoczy koło

W tym roku mija 40 lat od pierwszych zawodów triathlonowych w naszym kraju. Organizatorzy Enea IRONMAN 70.3 Poznań planują w związku z tym liczne atrakcje dla społeczności triathlonowej.

Powstało też wyjątkowe wideo z archiwalnymi materiałami i wypowiedziami pionierów polskiego triathlonu.

Jesteśmy tam, gdzie wszystko się zaczęło. 14 lipca 1984 roku ponad stu śmiałków wskoczyło do Jeziora Kierskiego, by rozpocząć rywalizację w pierwszych zawodach triathlonowych w Polsce. 40 lat później to miejsce znów żyje triathlonem, bo to właśnie tam odbywa się etap pływacki podczas Enea IRONMAN 70.3 Poznań – mówi Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.

Wyjątkowa celebracja rocznicy

W ramach obchodów 40-lecia polskiego triathlonu, w weekend Enea IRONMAN 70.3 Poznań (30 sierpnia – 1 września) planowane są spotkania z legendami tej dyscypliny w naszym kraju. Niewykluczone, że niektórych uczestników pamiętnego triathlonu w Kiekrzu z 1984 roku zobaczymy też na trasie poznańskich zawodów jako uczestników rywalizacji sztafetowej. Miejsce w takiej drużynie będzie można wylicytować, a wpłacona kwota zostanie przekazana na cele charytatywne.

Filmowe wspomnienia

Organizatorzy zawodów planują także regularnie wspominać najważniejsze postacie i wydarzenia w polskim triathlonie z ostatnich czterech dekad. Na początek powstało specjalne video z licznymi materiałami archiwalnymi, w którym głos oddano pionierom tej dyscypliny w naszym kraju, pamiętającym pierwsze zawody z 1984 roku.

O pierwszych doświadczeniach i anegdotach związanych ze startami w triathlonie opowiada w nim m.in. Jerzy Górski, mistrz świata na podwójnym dystansie IRONMAN i żywa legenda polskiego triathlonu.

Ktoś mówił, że woda ma 14 stopni. Ktoś inny wszedł i mówi, że na pewno nie, że jest zimniejsza. W końcu ktoś krzyczy: “A jakie to ma ku**a znaczenie!? I tak wchodzimy!”

O tym, jak dawniej wyglądały treningi i przygotowania do triathlonu wspomina także Ela Krakowiak – pierwsza Polka, która ukończyła zawody IRONMAN.

W tamtych czasach to była partyzantka. Nie mieliśmy trenerów. Każdy coś wiedział o jakiejś dyscyplinie. Ja wiedziałam coś o pływaniu, ktoś inny o rowerze czy treningu biegowym i tak próbowaliśmy to wszystko połączyć – wspomina Ela Krakowiak.

Spojrzenie na polski triathlon z perspektywy 40 lat jego istnienia przedstawia też Jerzy Bednarz, który był organizatorem pierwszych zawodów w podpoznańskim Kiekrzu.

​- Po prostu dobrze, że staliśmy się normalnym krajem i mamy również to, co mają inni. I się bawią, my też – dodaje Jerzy Bednarz.

Enea IRONMAN 70.3 Poznań wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 1 września br. W programie zawodów przewidziano rywalizacje na dystansach IRONMAN 70.3 i olimpijskim, a także towarzyszące głównym wydarzeniom zawody Pho3nix IRONKIDS Poznań, Swim Series Poland by AQUA SPEED i Night Run Poznań, czyli bieg nocny na dystansie 5 km.

materiały prasowe

fot. Bartłomiej Zborowski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X