Łukasz Wójt. Polak w niemieckich barwach

Jednym z bohaterów rywalizacji PRO LOTTO Challenge Gdańsk będzie Łukasz Wójt. Niegdyś świetny pływak, który reprezentował Polskę na igrzyskach. Dzisiaj triathlonista, który na co dzień trenuje i mieszka w Niemczech.

Przygodę ze sportem rozpoczął od pływania, gdzie odnosił liczne sukcesów. Specjalizował się w stylu dowolnym oraz zmiennym. Prywatnie jest wnukiem pierwszego polskiego rekordzisty świata w pływaniu – Marka Petrusewicza.

Olimpijczyk i medalista ME

Urodzony w Gdańsku pływak ma w dorobku m.in.: brązowy medal mistrzostw Europy na 400 metrów stylem zmiennym w 2008 roku. Wówczas w finale ustanowił rekord kraju na 4:05,13. Poprzedni należał do Pawła Korzeniowskiego z 2005 roku (4:08,25). I kto by wtedy pomyślał, że obaj panowie trafią do triathlonu. Jednak Korzeniowski teraz skupia się na przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Po raz piąty uzyskał kwalifikacje i będzie reprezentował Polską.

O powrocie do pływania i walce o piąty wyjazd na igrzyska olimpijskie Paweł Korzeniowski opowiadał w rozmowie z TriathlonLife.pl.

Wracając do Łukasza Wójta warto także podkreślić, że w 2007 roku podczas Uniwersjady w Bangkoku zdobył brązowy krążek, ale tym razem na 200 metrów stylem zmiennym.

Udało się też mu spełnić marzenie z dzieciństwa, jakim było reprezentowanie Polski na igrzyskach olimpijskich. Wystartował w Pekinie w 2008 roku. Zajął 26 miejsce w wyścigu na 200 metrów stylem zmiennym oraz 14 lokatę w sztafecie 4×200 m stylem dowolnym.

Do tego jest wielokrotnym finalistą mistrzostw Europy oraz kilkukrotnym medalistą mistrzostw Niemiec.

Nowe sportowe wyzwanie

Łukasz Wójt zawitał do profesjonalnego triathlonu w 2016 roku, choć pierwszy raz na zawodach pojawił się dwa lata wcześniej jako amator. Wystartował w Challenge Kraichgau, gdzie rywalizował w M30. Pokonał trasę w czasie 4:22:24, co dało mu 23 miejsce open oraz czwartą pozycję w kategorii wiekowej. Już wtedy udało mu się wyprzedzić kilku zawodników PRO. Od samego początku dąży do tego, aby zostać zapamiętany jako jeden z najlepszych pływaków w triathlonie. Sam przyznaje, że najwięcej problemów sprawia mu bieg. Przechodząc do triathlonu, za cel postawił sobie też start w Ironmanie.

Start na pełnym dystansie

Zrealizował go w 2017 roku podczas Ironman Frankfurt. Wówczas zajął 15 miejsce i pokonał trasę w 8:28:44, a na pływaniu miał najlepszy czas – 44:31. Wójt na co dzień trenuje właśnie we Frankfurcie. Tym samym należy do najlepszych niemieckich triathlonistów na pełnym dystansie obok takich zawodników jak m.in.: Jan Frodeno, Patrick Lange, czy Sebastian Kienle. Najlepsze wyniki notował w sezonie 2019. Warto odnotować jego wygraną podczas IM 70.3 Luksemburg oraz trzecie miejsce w IM 70.3 Kraichgau. Do tego ukończył na czwartym miejscu Ironman Italy oraz Ironman Austria.

Sukces w wirtualnej rywalizacji

W zeszłym roku mimo pandemii oraz wielu odwoływanych zawodów Wójt nie próżnował. Z dobrej strony pokazał się podczas The HOKA ONE ONE IRONMAN VR19 Pro Challenge. W tej rywalizacji wzięło udział 6500 zawodników ze 105 krajów. Ostatecznie obecny reprezentant Niemiec pokonał 500 m / 40km / 3 km w 1:05:48. Wówczas wyprzedził Amerykanina Claya Emge (1:09:40) oraz Holendra (1:11:11).

W rankingu PTO zajmuje 98 pozycję. Najwyżej był sklasyfikowany w sezonie 2020. Uplasował się na 86 miejscu, a rok wcześniej był 105. Podczas Challenge Gdańsk wystartuje z numerem sześć pod flagę Niemiecką.