Wiadomości

Znamy trasy zawodów IRONMAN Poland 2022​

Poznaliśmy szczegóły wszystkich tegorocznych tras zawodów IRONMAN organizowanych w Polsce.

Charakterystykę poszczególnych odcinków zaprezentowali specjaliści Rady Ekspertów IRONMAN Poland: Ewelina Wołos, Tomasz Spaleniak oraz Bogumił Głuszkowski. Wiemy również, jakie medale będą czekać na mecie rywalizacji w Gdyni, Warszawie oraz Poznaniu.​

Nie ma już tajemnic jeśli chodzi o trasy wszystkich polskich eventów spod szyldu IRONMAN. Multimedialna prezentacja pozwoliła organizatorom odkryć wszystkie karty dotyczące zawodów:

– Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw – 12 czerwca 2022;

– Enea IRONMAN Gdynia – 7 sierpnia 2022;

– Enea IRONMAN 70.3 Poznań – 4 września 2022.

Charakterystyka trasy w Warszawie

​W pierwszej kolejności zaprezentowane zostały mapy tras rowerowych oraz biegowych rywalizacji, która zainauguruje tegoroczny cykl IRONMAN w Polsce. Już 12 czerwca triathloniści wystartują w Citi Handlowy 5150 Warsaw oraz Citi Handlowy IRONMAN 70.3 Warsaw. Charakterystykę tych zawodów przygotowała Ewelina Wołos, czołowa Polska age grouperka działająca w ramach grupy treningowej TriWawa.

 – Trasa rowerowa w zawodach w Warszawie jest płaska, szeroka i szybka – zaznaczyła Ewelina Wołos, członkini Rady Ekspertów IRONMAN Poland. – Od samego początku można  bardzo mocno pracować. Uzyskać rewelacyjny czas i osiągnąć rekord życiowy. Należy zwrócić uwagę, że zaraz na początku przez pewien odcinek trasy jest kostka brukowa. Dlatego należy uważać, by nie pogubić zasobów żywieniowych. Dużą zaletą trasy biegowej jest to, że wytyczona została przez Krakowskie Przedmieście, a co za tym idzie będzie duża liczba kibiców. Jest to promocja nie tylko samych zawodów triathlonowych, ale też aktywności fizycznej – podsumowała Ewelina Wołos.

Pagórkowata trasa w Gdyni

W drugiej kolejności zaprezentowano trasy przygotowane dla uczestników połówki oraz pełnego dystansu w Gdyni. Szczegóły sierpniowych zawodów Enea IRONMAN Gdynia zostały przedstawione przez Tomasza Spaleniaka, specjalizującego się w dystansie IRONMAN 70.3 oraz trenera osobistego w ramach Endure Team.

– O ile trasa warszawska jest płaska, to w Gdyni praktycznie nie ma płaskiego. Cały czas są pagórki – powiedział Tomasz Spaleniak, członek Rady Ekspertów IRONMAN Poland. – To jednak nie oznacza, że trasa jest trudna. Po prostu jest inna. Nie ma żadnych zabójczych podjazdów. Trzeba się tylko odpowiednio nastawić. Nie ma się czego bać. Jazda nie będzie  jednostajna. Należy umiejętnie wykorzystywać pęd podczas zjazdu, do kolejnego podjazdu. W przypadku trasy biegowej zmiany są bardzo istotne. Będzie więcej pętli i są one krótsze. Wracamy do trzech pętli na połówce oraz sześciu na pełnym dystansie. Dzięki tym zmianom będziemy się o wiele częściej widzieć z kibicami, a co za tym idzie czerpać od nich energię. Atmosfera w Gdyni zawsze była rewelacyjna – podkreślił Tomasz Spaleniak.

Debiutant Poznań

Całkowita nowością będą zawody Enea IRONMAN 70.3 Poznań. Premierowa edycja rywalizacji spod szyldu IRONMAN w stolicy Wielkopolski, została zaplanowana 4 września 2022 roku. Ekspertem opiniującym trasy był Bogumił Głuszkowski, 9-krotny indywidualny Mistrz Polski w triathlonie na wszystkich dystansach, który trzykrotnie ścigał na legendarnych Mistrzostwach Świata IRONMAN Kona.

​- Trasa rowerowa zawodów w Poznaniu jest cudowna – ocenił Bogumił Głuszkowski, członek Rady Ekspertów IRONMAN Poland. – Chciałbym wszystkich uczulić, że na początku etapu kolarskiego jest kilka górek, które warto spokojnie pokonać. Od piątego kilometra, już w zasadzie przez całość trasy, czeka na Was doskonały asfalt, fajne widoki oraz osłonięta droga z dużą ilością lasów. W przypadku trasy biegowej warto wskazać dwa punkty: Park Sołacki i Stadion Golęciński. Te dwa miejsca są bardzo istotne na sportowej mapie miasta. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jeśli ktoś szuka cienia, osłony od wiatru lub wsparcia ze strony kibiców, to na pewno to znajdzie – wyjaśnił Bogumił Głuszkowski.

​W trakcie prezentacji map poszczególnych tras można też było zobaczyć lokalizację poszczególnych punktów żywieniowych z dokładną informacją, jakie produkty znajdą się w danym miejscu. Pragnienie zawodników gasić będzie woda Cisowianka. Energii doda Red Bull oraz izotoniki, żele i batony dostarczone przez ALE Active Life Energy. Zupełną nowością będzie ciepła zupa dla triathlonistów mierzących się z pełnym dystansem w Gdyni, przygotowana przez Nowalijkę.

Prezentacja medali

​Po raz pierwszy zawodnicy mieli też okazję zobaczyć medale, które będą na nich czekać na mecie. Tradycyjnie już najbardziej oryginalny i niepowtarzalny jest medal z zawodów Enea IRONMAN Gdynia.

– To są zawsze szczególne medale, bo pokonanie pełnego dystansu IRONMAN jest czymś wyjątkowym w życiu każdego triathlonisty – zaznaczył Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland. – W tym roku motywem przewodnim jest transatlantyk Batory. Być może młodsze osoby mogą tego nie pamiętać. Ten statek był oknem na świat. To właśnie z Gdyni wypływano do Stanów Zjednoczonych, czy Ameryki Południowej. Ten medal jest unikalny. Każdego roku staramy się przygotować wzór, który jest niepowtarzalny – podkreślił Michał Drelich.

Ważnym elementem „Prezentacji tras IRONMAN Poland 2022″ były również rozmowy z przedstawicielami lokalnego samorządu, którzy przybliżyli największe atrakcje turystyczne poszczególnych gmin oraz powiatów.

materiały prasowe

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X