Znamy listy startowe Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn walka o złoty medal igrzysk olimpijskich zapowiada się bardzo ciekawie. Jest kilku faworytów do zwycięstwa. Niestety, na imprezie zabraknie Polaków.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczynają się 23 lipca 2021. Niestety, bez udziału publiczności, co z pewnością odbije się na odbiorze zawodów. Jedną z 37 dyscyplin, w których będą rywalizować zawodnicy, jest triathlon. Niestety, na starcie nie stanie żaden reprezentant Polski. Do ostatnich zawodów o przepustkę na imprezę walczyła Maria Cześnik, która zna smak igrzysk. Tym razem się nie udało. Zabraknie także obrońcy tytułu sprzed pięciu lat Alistaira Brownlee, który przegrał rywalizację z bratem oraz Alexem Yee. To niewątpliwie jedna z największych niespodzianek przed zawodami. A jak będzie podczas samej rywalizacji? Lista startowa podpowiada nam, że emocji nie powinno zabraknąć.

Luis, Brownlee i nie tylko

Bez wątpienia w rywalizacji indywidualnej mężczyzn walka będzie trwać do ostatnich metrów. Wśród faworytów zalicza się reprezentant Francji oraz mistrz świata Vincent Luis, dla którego to będzie trzeci start w IO. Warto podkreślić, że podczas ostatniego startu w ramach WTCS Yokohama zajął dopiero szóste miejsce, tracąc do Kristiana Blummenfelta, inne z faworytów, 40 sekund.

– To nie był mój najlepszy wyścig. Doskwierał mi brak energii na trasie – krótko skomentował start Vincent Luis.

Do igrzysk zostało jeszcze trochę czasu i doświadczony zawodnik na pewno zadba, aby w dniu imprezy wszystko było w jak najlepszym stanie. Na pewno do walki o medal włączy się też wspomniany Norweg, Kristian Blummenfelt. Ma za sobą udane starty m.in.: w Yokohamie, portugalskiej Lizbonie, gdzie cieszył się ze zwycięstwa.

Obaj będą mieć też poważnego konkurenta w postaci Jonathana Brownlee, który ma na koncie dwa medale igrzysk. Brąz z Londynu i srebro z Rio. W tym roku potwierdził już wysoką formę chociażby we Włoszech, gdzie wygrał PŚ. Czy podczas nieobecności brata, który w wyżej wymienionych imprezach zdobył złoto, tym razem uda mu się wywalczyć pierwsze miejsce? Łatwo nie będzie.

Wiele kandydatek do medali

Na pewno o lepszy rezultat niż na IO w Rio de Janeiro powalczy Brytyjka Vicky Holland. W 2016 roku wywalczyła brązowy medal. Mocna Flora Duffy, która ma za sobą poważną kontuzję z pewnością będzie chciała powalczyć o pierwszy medal na igrzyskach. Zawodniczka z Bermudów startowała trzykrotnie na IO: w Pekinie, Londynie oraz Rio de Janeiro. Najlepszy start zanotowała w Brazylii, gdzie uplasowała się na ósmej pozycji z wynikiem 1:58:25.

Warto też zwrócić uwagę na takie zawodniczki jak m.in.: Taylor Knibb, Katie Zaferes, czy Nicola Spirig, która w Brazylii wywalczyła olimpijskie srebro, a w Londynie złoto, pokonując Lisę Norden “na centymetry”. I tutaj kandydatek do medali nie brakuje, a co za tym idzie nie zabraknie emocji.

Polscy tri na igrzyskach

Niestety, w tym roku nie udało się żadnemu reprezentantowi Polski zakwalifikować się na IO. W poprzednich latach to też były sporadyczne przypadki. Pierwszym Polakiem, który wystartował na igrzyskach, był Marek Jaskółka, ale nie ukończył wyścigu. Cztery lata później w Londynie zajął 47 miejsce z czasem 1:52:38.

Jaskółka

Zajrzyj do rozmowy z Mają Wąsik

– Staram się patrzeć na igrzyska olimpijskie z dwóch różnych punktów widzenia. Ze sportowego byłem bardzo rozczarowany tymi wynikami. Bo z pewnością lepszy był możliwy. Miałem problemy zdrowotne na obu igrzyskach. W Pekinie miałem anemię. W Londynie borykałem się dzień przed zawodami z infekcją dolnych dróg oddechowych. To spowodowało astmę podczas wyścigu. Z tą porażką walczyłem w głowie przez długi czas, ale tego nie da się już odwrócić – wspominał starty na IO Marek Jaskółka w rozmowie z TriathlonLife.pl.

W Pekinie wystartowały dwie Polki. Ewa Dederko skończyła rywalizację na 30 pozycji (2:05:09), a Maria Cześnik na 35 miejscu (2:06:12).

W Londynie oprócz Jaskółki wystartowały też dwie Polki. Wówczas Agnieszka Jerzyk uplasowała się na 25 miejscu z czasem 2:02:52. Maria Cześnik z wynikiem 2:04:09 znalazła się na 31 pozycji.

Elita mężczyzn wystartuje 26 lipca, dzień później kobiety, a 31 lipca do rywalizacji staną sztafety.