Wiadomości

Zgniły kompromis czy dobre rozwiązanie w sprawie MP w Poznaniu?

Polski Związek Triathlonu oraz organizator JBL Triathlon Poznań wydali wspólny komunikat w sprawie nagród dla zawodników PRO i AG w mistrzostwach Polski na dystansie średnim w Poznaniu. Może się także okazać, że żadnych mistrzostw jednak nie będzie.

Miało być pięknie, a wyszło niezłe zamieszanie, z którego po komunikacie PZTri oraz organizatora JBL Triathlon Poznań widać wyraźnie, że nie udało się znaleźć dobrego rozwiązania. Bo jednak trudno za takie uznać, to co zaproponowali współorganizatorzy mistrzostw Polski na dystansie średnim w Poznaniu.

Po pierwsze były wysokie nagrody dla wszystkich

Organizatorzy JBL Triathlon Poznań, w ramach których mają się odbyć mistrzostwa Polski na dystansie średnim, zdecydowali o ufundowaniu wysokich nagród dla zawodniczek i zawodników, którzy znajdą się w TOP 10. Bez względu czy startują w kategorii PRO czy AG. (O wysokościach nagród piszemy TUTAJ). Informacja taka poruszyła polskie środowisko triathlonowe. W końcu rzadko w kraju nad Wisłą wygrywa się 20 000 złotych w klasyfikacji open. Wielu AG, którzy widzieli szansę na walkę o pierwszą 10 zapisało się na imprezę. Zapowiadała się piękna rywalizacja, tym bardziej, że amatorzy podczas niejednej imprezy pokazali, że z powodzeniem mogą walczyć z zawodowcami. Zarówno wśród mężczyzn i kobiet. Tak było m.in. w Suszu gdzie wygrał Jacek Krawczyk, a trzeci był Sergiusz Sobczak.

Po drugie zmiana regulaminu

Niestety, w ostatnich dniach zamiast o kwestiach sportowych, które zapowiadały się niezwykle emocjonująco, coraz więcej mówi się o zakulisowych aspektach m.in.: zmianach w regulaminie dot. nagród finansowych (o czym pisaliśmy w TEKŚCIE TUTAJ).

Po zmianach w regulaminie i decyzji, że nagrody nie będą przyznawane najszybszym zawodnikom w TOP 10 wyścigu w Poznaniu, bez względu jaką kategorię reprezentują PRO czy AG, niektórzy amatorzy postanowili zrezygnować ze startu w mistrzostwach Polski. Czują się oszukani.

Po trzecie problem z wodą

Niestety, pojawił się jeszcze jeden problem, z wodą, która jest niezdatna do pływania. Służby sanitarne Poznania wydały zakaz pływania na Malcie. Taka aura, można powiedzieć, ale szkoda, że organizatorzy przez pewien czas nie odpowiadali na liczne pytania triathlonistów. Bez odpowiedzi o pomysł na rozwiązanie problemu zostały także pytania redakcji Triathlonlife.pl. W końcu organizatorzy wystosowali specjalne oświadczenie, o którym pisaliśmy w poniższym TEKŚCIE.

Po czwarte komunikat organizatorów i PZTri

Teraz na oficjalnej stronie Polskiego Związku Triathlonu oraz jego profilach w mediach społecznościowych, a także JBL Triathlon Poznań pojawił się specjalny komunikat. Dotyczy nie tylko kwestii problemów z jakością wody, ale też zamieszania związanego ze zmianami w regulaminie dot. nagród finansowym. Dowiadujemy się o wypracowanych rozwiązaniach w tych kwestiach.

Rozwiązanie jest raczej z tych dziwnych. W wielkim skrócie wychodzi na to, że jeśli zawody JBL Triathlon Poznań – mistrzostwa Polski wygra AG otrzyma nagrodę wysokości 2500 złotych, a jeśli wygra zawodnik PRO to zgarnie 20 000 złotych. Może być także tak, że zawodnik PRO, który zajmie ósme miejsce dostanie ciągle więcej niż mistrz Polski, który jest amatorem, bo 3000 złotych. Czy na pewno o takie rozwiązanie chodziło?

Ale proszę zapoznajcie się sami z poniższym komunikatem (przedstawiamy komunikat w oryginalnej pisowni).

Komunikat ws. Mistrzostw Polski na dystansie Średnim

Organizator Mistrzostw Polski w Triathlonie i Polski Związek Triathlonu informują o podjętych ustaleniach dotyczących organizacji Mistrzostw Polski oraz nagród finansowych na zawodach w Poznaniu na dystansie średnim:

Mistrzostwa Polski – kategoria OPEN (łączna klasyfikacja PRO oraz Age-Group, medale MP dla najszybszych Polek i Polaków w klasyfikacji OPEN, lecz nagrody tylko dla zawodników i zawodniczek AG, którzy staną na miejscach 1-3 w klasyfikacji OPEN)

2500 zł za zajęcie I miejsca (K i M)

1500 zł za zajęcie II miejsce (K i M)

1000 zł za zajęcie III miejsca (K i M)

Nagrody finansowe dla kategorii PRO – zgodnie z regulaminem zawodów.

Nagrody finansowe dla kategorii PRO i Mistrzostw Polski nie dublują się.

Ponadto zawodnicy AG posiadający licencję roczną lub jednorazową będą sklasyfikowani i otrzymują medale w kategoriach wiekowych.

Organizator zawodów i Polski Związek Triathlonu rozumiejąc fakt, że część zawodników i zawodniczek mogła podjąć decyzje o starcie pod wpływem informacji o możliwych nagrodach pieniężnych, proponują wprowadzenie możliwości – dla już zapisanych osób –  zmiany licencji z AG na PRO. W tym celu osoby zainteresowane zmianą licencji powinny złożyć do dnia 15.07.2022 r. do godz. 12:00 wniosek o wydanie licencji PRO wraz z udokumentowanym wynikiem upoważniającym do jej otrzymania. Wnioski należy przesłać na adres: biuro@triathlon.pl. Zwracamy jednak uwagę, że osoba posiadająca status PRO, zobowiązana jest do udziału w rywalizacji sportowej w kategorii PRO do końca sezonu i nie ma możliwości rezygnacji ze statusu PRO w trakcie roku kalendarzowego.

Zawodnicy PRO i chętni zawodnicy kategorii AG chcący walczyć o zwycięstwo w rywalizacji o Mistrzostwo Polski Open będą mieli zapewniony wspólny start.

Polski Związek Triathlonu zaznajomiony został z informacją o stanie wody na jeziorze Maltańskim w Poznaniu. Choć warunki  poprawiają się, to w stopniu nie pozwalającym jeszcze na zniesienie przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego czasowego zakazu kąpieli w Jeziorze Maltańskim. Stawia to pod znakiem zapytania o rywalizację o tytuł Mistrza Polski na dystansie średnim.

Formuła duathlonu wyklucza przyznanie tytułu Mistrzów Polski w Triathlonie oraz przyznania nagród w klasyfikacji OPEN z uwagi na fakt, iż zawody o Mistrzostwo Polski w Duathlonie na dystansie średnim odbyły się już w tym roku w Czempiniu.

W przypadku odwołania etapu pływackiego nie zostaną wyłonieni również Mistrzowie Polski w Aquabiku – nie rozegranie w tej dyscyplinie jednej konkurencji jest powodem odwołania zawodów.

Organizator zobowiązał się, że w przypadku braku możliwości organizacji etapu pływackiego zmagania zostaną zrealizowane w następującej formule:

1/8 (475 m swim – 22,5 bike – 5,25 run) – będzie (1,31 run – 22,5 bike – 5,25 run)

1/4 (950 swim – 45 bike – 10,5 run) – będzie (2,625 run – 45 bike – 10,5 run)

1/2 (1900 swim – 90 bike – 21 run)- będzie (5,25 run – 90 bike – 21 run)

Aquabike – zostanie odwołany

Triathlon Kids – będzie Duathlon Kids

Wariant alternatywny, o którym wspominamy powyżej to ostateczność, ale którą Organizator musi brać pod uwagę. W ostatnich kilku latach, najdłuższy jednorazowy okres wyłączenia kąpielisk trwał krócej niż 21 dni. Zintensyfikowane działania mające poprawiać jakość wody rozpoczęto na 24 dni przed wydarzeniem. Ostateczna decyzja o przebiegu zawodów podana zostanie do publicznej informacji w dniu 14.07.2022 r. o godzinie 17:00 po kolejnym badaniu wody w jeziorze Maltańskim.

Jutro o 17 poznamy odpowiedź na ostatnią zagadkę mistrzostw Polski na dystansie średnim w Poznaniu? Dowiemy się czy mistrzostwa w ogóle się odbędą.

Marcin Dybuk, Przemek Schenk
foto:
materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X