Poradnik

#ZapytajTrenera. Jak poradzić sobie w wodzie i T1 i T2

Debiut to niewątpliwe stres. Przed pierwszym startem z pytaniami do naszych trenerów zwrócił się Tomek. Do tablicy wywołaliśmy tym razem dwóch ekspertów, którzy pospieszyli z pomocą.

Mam na imię Tomek i mam 47 lat. Od 6 lat biegam, a rok temu rozpocząłem przygodę z triathlonem startując w Garmin Iron Triathlon  Ślesin w sztafecie, oczywiście jako biegnący. W tym roku mam starty w 9.08 Murowaniec, 15.08 GIT Ślesin oraz 20.09 GIT Płock, wszytko na dystansie 1/8. Może jeszcze zapiszę się na jeden dwa starty. Moje obawy największe to chyba strefy zmian oraz sam start z, do wody. Na co zwrócić największą uwagę, jak sobie z tym poradzić, może coś poczytać, obejrzeć przed startem? Co byście poradzili debiutującemu w tri przygodzie na dystansie 1/8.
Dzięki z góry za pomoc! Tomek

O pomoc w odpowiedzi na wątpliwości, obawy Tomka poprosiliśmy dwóch trenerów, którzy niedawno dołączyli do akcji TriathlonLife.pl #ZapytajTrenera Pawła Janiaka i Przemysława Szymanowskiego. Obaj nie tylko podzielili się wiedzą, ale także podesłali kilka linków do filmów, które mogą pomóc.

Paweł Janiak radzi

Zacznijmy od wody. Procedura startu (masowy lub falowy zdefiniowana jest w regulaminie). Jeśli będzie to start masowy, a nie masz doświadczenia w pralce ustaw się z boku stawki. W przypadku startu falowego z wbieganiem do wody dzień wcześniej przećwicz sobie sam start i kawałeczek nawigacji na pierwszą bojkę, ale nie na samą bojkę, a na najbardziej charakterystyczny element powyżej bojki, np. drzewo, budynek itp. Dodatkowo sugeruje odszukanie filmu z poprzedniego roku imprezy, zwykle dużo info można z tego wyłapać. Np start w Ślesinie

Strefy zmian

Po pierwsze ćwiczyć na sucho w okolicy domu, aby wcześniej stworzyć do nich w głowie procedurę. Ja mam taką:

T1

  1. wychodząc z wody zaraz po wstaniu zsuwam okulary na czepek, nadal tam wiszą;
  2. rozpinam piankę i zdejmuję ją z rąk cały czas idąc lub biegnąc; okulary i czepek wciskam do środka rękawa pianki
  3. dobiegając do roweru po zatrzymaniu ściągam piankę do wysokości kolan i dalej zdejmuję ją nogami, a w tym czasie wkładam już kask;
  4. wybiegam z rowerem lub wkładam buty, zależy czy mam przypięte do roweru czy nakładam w strefie
  5. biegnę do belki i tam na wcześniej rozpoznanym miejscu wskakuje na rower.

    T2
  6. na 2 min przed T2 wyjmuje stopy z butów i jadę tak do belki
  7. zeskakuje w taki sposób jak zawodniczka po prawej stronie https://www.triatlonnoticias.com/wp-content/uploads/2019/05/image001-86.jpg
  8. biegnę do swojego miejsca, odwieszam rower, a potem zdejmuje kask, łapię numer startowy i żele
  9. wkładam buty i już, buty mają gumowane sznurowadła!!!

    Bardzo ważne, zrób dzień wcześniej lub podczas oddawania roweru rekonesans stref zmian, dokładnie zapamiętaj nawigację w strefach, wejście, wyjście, dobieg do roweru z wody, dobieg po etapie rowerowym, położenie belek zejścia i wejścia na rower. Znajdź w czasie rekonesansu idealne miejsce do wskoczenia i zejścia z roweru, zrób to nawet kawałek dalej, aby unikać zderzenia z innymi. Jeśli regulamin tego nie zabrania załóż na siodło roweru jaskrawy czepek, aby łatwiej rozpoznać swój rower (ja tłumacze sędziom że to osłona od deszczu).

Polecam także filmik GTNu

Przemysław Szymanowski radzi

Na co warto zwrócić uwagę w strefie zmian? To jest dobrze opisane w materiale, do którego odsyłam TUTAJ . Nie ma sensu się powtarzać. Do tego dodałbym jeszcze, że nie trzeba kupować sznurówek gumek, wystarczy gumka z pasmanterii, okrągła, są takie w sprzedaży. Na jednego buta 80-100cm takiej gumki.

Start w triathlonie

Jeśli chodzi o sam start, to jeśli mamy rolling start, czyli puszczanie zawodników co kilka sekund grupami 2-4 osobowymi to nie ma problemu. Jeśli jest się słabszym pływakiem to warto ustawić się bardziej z tyłu i spokojnie przepłynąć dystans. Jeśli lepszym, to warto ustawić się bliżej początku. Natomiast jeśli chodzi o start wspólny z brzegu, czy z wody lub pomostu, to najlepiej ustawić się bliżej skrajnych stron, nie wchodzimy do środka, gdyż tutaj zazwyczaj jest największa “pralka”. A boję staramy się ominąć szerszym łukiem, żeby również nie wpaść w “pralkę”.

Strefy zmian

Po wyjściu z wody, bardzo ważne jest, żeby okularki nasunąć na czoło, żeby mieć obie ręce do rozpinania i ściągnięcia pianki podczas dobiegu do strefy zmian. Można to przećwiczyć na basenie. W samej strefie też należy pamiętać gdzie ma się rzeczy i w jedną i drugą stronę, ale wszystko jest opisane w linku.

Wejście na rower

i zejście z roweru też dobrze przećwiczyć

Tutaj jest ważne, aby nogę która nie stoi na bucie przełożyć do przodu.

Życzę powodzenia w pierwszym starcie i najważniejsze, żeby wszystko zrobić spokojnie i z głową, czasem pośpiech nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż możemy zapomnieć o ważnych rzeczach 🙂

Wszystkim debiutantom zalecamy także lekturę porad w wykonaniu Marcina Koniecznego, popularnego MKON-a

Przyłączamy się do życzeń trenerów Pawła i Przemysława, a od siebie dodamy tylko jeszcze jedno, najważniejsze na tym etapie przygody z triathlonem: BAWCIE SIĘ DOBRZE!

Marcin Dybuk, TriathlonLife.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X