Rozmowa

Zaliczył 18 startów w sezonie

Ma za sobą intensywne 12 miesięcy. Nieraz startował dwa razy w ciągu weekendu. Michał Twarowski, ścigając się kontrolne w zawodach Indoor, szykuje się na m.in.: Ironman Gdynia.

Już dzisiaj startujesz kontrolnie w ramach Indoor Triathlon Gdynia. Jakie masz nastawienie przed tymi zawodami?
Nie jest to żaden kluczowy start w kalendarzu, ale oczywiście nie bagatelizuję żadnych zawodów. Chciałbym poprawić wynik z poprzednich lat, bo dystans, miejsce i formuła zawodów są powtarzalne. Najbardziej skupiam się na dobrym pływaniu, bo tu mam największe pole do poprawy. W ostatnich dniach sporo zmieniłem w intensywnościach treningowych. Do tego biegi robię głównie na bieżni mechanicznej.

To jest kolejny sezon, kiedy uczestniczysz właśnie w zawodach „pod dachem”. Jakie korzyści niosą takie starty w kontekście całego cyklu przygotowawczego?
Z doświadczenia wiem, że takie zimowe przetarcia na startach Indoor są dobrym sprawdzianem formy i mocniejszym akcentem wyrywającym z zimowych, często monotonnych treningów. Nawet szkoda, że jest tak mało imprez typu Indoor. Choć myślę, że przynajmniej jeden mocny start jest dobrym przetarciem.

Ile planujesz więcej takich startów „pod dachem” w ramach przygotowań do właściwego sezonu?
Pod dachem pewnie skupię się tylko na najbliższym starcie w Gdyni. Wyjazdy na tak krótkie zawody zabierają mimo wszystko sporo czasu. Można go lepiej spożytkować.

twarowski

Jak obecnie przebiegają treningi do sezonu 2022?
Przygotowania do sezonu idą zgodnie z planem. Skupiam się na systematycznej realizacji treningów, regularnych testach, trzymaniu się zakresów treningowych oraz odpowiedniej analizy – oczywiście przez trenera Adama Ziębę.

Czy coś zmieniłeś w porównaniu do poprzedniego cyklu przygotowawczego?
W zasadzie tegoroczny cykl przygotowań na razie jest bardzo podobny do lat poprzednich.  Osobiście dołożyłem jedno dłuższe pływanie z grupą EvoTriathlonTeam. Prowadzi ją Łukasz Więch. Uważam że sporo mi daje pływanie zespołowe w porównaniu do indywidualnych treningów basenowych.

Stawiasz na treningi na miejscu, czy planujesz też wyjazdy na zgrupowania?
Tak, chciałbym pojechać przynajmniej na tydzień lub 10 dni na zgrupowanie zagraniczne, głównie na rowery. Zeszłoroczny wyjazd z moją grupą TRISPACE/TREK do Calpe w marcu sporo zmienił w okresie przygotowawczym, oczywiście na dobre.

Które elementy chcesz szczególnie poprawić przed sezonem?
Skupiam się na pływaniu. Uważam, że wciąż mogę tu sporo poprawić. Nawet jeśli nie w czasie pływania, to w samej technice, co przełoży się na spokojniejsze wyjście z wody.

twarowski

Wróćmy jeszcze do poprzedniego sezonu. Jaki on był dla Ciebie od strony sportowej?
Sezon 2021 był bardzo aktywny, duża ilość startów w zawodach. Może nawet za dużo tego się nazbierało, często z przeniesienia w poprzedniego roku. Dochodziło do tego, że w weekend miałem po dwa starty. Chyba trzy takie weekendy zaliczyłem. Co ciekawe z dobrymi wynikami na obydwu imprezach.

Czy udało się zrealizować wszystkie plany?
Z pewnością nie odpuściłem żadnego startu. Plan minimum to była kwalifikacja na Mistrzostwa Świata 2022 do Nowej Zelandii w IM70.3, co się udało nawet po poważnej kraksie na rowerze. Niestety zawody ponownie zostały przeniesione do USA w Utah.

Jakie wnioski wyciągnąłeś po 2021 roku?
Co za dużo to nie zdrowo. Osiemnaście mocnych startów w sezonie, na różnych dystansach to jednak wyczerpujące zadania. Spowodowało to brak czasu na skupienie się na przygotowania do startów głównych.

Jak wyglądają Twoje plany oraz cele na sezon 2022?
Oczywiście kalendarz jest już zapełniony głównymi startami, czyli Challenge Gdańsk, Ironman Gdynia oraz IM 5150 Warszawa. W Gdyni planuję powrót do długiego dystansu. Będzie to główny start sezonu, oczywiście z walką o slot na Hawaje.

Gdzie planujesz rozpocząć tegoroczne starty?
Pierwszy mocny start w triathlonie planuję w Samorin na Challenge Family Championship 22 maja 2022.

Rozmawiał: Przemek Schenk
foto: materiały prywatne

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X