Wiadomości

World Triathlon zakazuje udziału w zawodach rosyjskim i białoruskim sportowcom

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wezwał wszystkie federacje sportowe do zakazu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców oraz urzędników w jakichkolwiek międzynarodowych zawodach w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Nastąpiło to na prośbę MKOl, aby federacje nie organizowały żadnych wydarzeń w obu krajach. Po pewnym czasie World Triathlon spełnił tę prośbę. Tym samym nie pozwoli na udział rosyjskich i białoruskich sportowców lub działaczy we wszystkich międzynarodowych zawodach oraz w oficjalnych imprezach.

– Ten ekstremalny środek jest podejmowany w celu ochrony uczciwości i bezpieczeństwa wszystkich sportowców uczestniczących w zawodach oraz integralności światowych zawodów sportowych – stwierdził World Triathlon w oficjalnym komunikacie.

Zawieszenie rosyjskiej federacji

World Triathlon zawiesił już Rosyjską Federację Triathlonu z powodu dużej liczby przypadków dopingu. Dlatego nie zaplanowano żadnych imprez World Triathlon w tym roku w Rosji. Zarówno Ironman, jak i Challenge Family mają zaplanowane wydarzenia w Rosji tego lata. Challenge Moscow zaplanowano na 26 czerwca 2022 r., a Ironman St. Petersburg na 27 lipca 2022 r. Zgodnie z komunikatem World Triathlon będzie współpracować z Ironman i Challenge, aby również one zastosowały się do tych zaleceń.

Przypuszczalnie to oznacza, że World Triathlon poprosi obie organizacje o zakazanie startów  rosyjskich i białoruskich sportowców oraz o odwołanie dwóch imprez w Rosji tego lata.

Reakcja Rosjan

Challenge Moskwa potępiła akcję wojskową w mediach społecznościowych.

– Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród. Łączy nas wspólna kultura i historia. Wspólnie się rozwijaliśmy i wspólnie stawialiśmy czoła różnym trudnościom – napisali w ten weekend organizatorzy na Facebooku. – Dzisiaj wspólnie opłakujemy; wyrażamy najgłębszy szacunek dla naszych bliźnich. Łączy nas wiele. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Czekają nas różne czasy. Sport i polityka nie mieszają się i nigdy tego nie robiły. Potępiamy działania wojskowe. Kochamy Ukrainę. Wierzymy, że któregoś dnia strony zasiądą do stołu negocjacyjnego.

Z ostatniej chwili Challenge Familly odwołał już swoją imprezę w Rosji. 

Przemek Schenk
źródło: tri-today, triathlon.org
foto: triathlon.org

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
X