Wiadomości

Wilk złamał 8 godzin w Ironman! Co za wynik!

Robert Wielkowiecki lepszy od Jana Frodeno! Ustanowił rewelacyjny wynik na dystansie długim w warunkach domowych.

Zaczęło się spokojnie, można nawet powiedzieć, że leniwie. Ale to była dopiero zapowiedź, tego co wydarzyło się we Wrocławiu w ciągu następnych godzin. Kilka minut po godzinie 9, w sobotę 23 maja 2020 roku Robert Wilkowiecki rozpoczął zmagania na dystansie długim w warunkach domowych.

Inspiracją Jan Frodeno

Jeszcze przed rywalizacją jeden z najlepszych polskich triathlonistów przyznał, że inspiracją dla niego był Jan Frodeno, który w Wielką Sobotę, 11 kwietnia 2020 roku postanowił zmierzyć się z Ironmanem w warunkach domowych. Wydarzenie na całym świecie cieszyło się bardzo dużą popularnością. O jego fenomenie najlepiej świadczą liczby, które znajdziecie TUTAJ

Robert Wilkowiecki postanowił pokonać Ironamna w warunkach domowych szybciej od Frodeno, którego czas wyniósł 8 godzin 34 minuty. Jednak dla mistrza świata to nie czas był najważniejszy, a cel jakim była zbiórka pieniędzy m.in. dla szpitali w Niemczech i Hiszpanii.

Podczas rywalizacji Roberta także istotnym elementem była zbiórka funduszy na Fundację FizjoTRIterapia, której celem jest pomoc niepełnosprawnym dzieciom oraz spełnianie ich marzeń o uprawianiu sportu.

Złamać barierę, złamać 8 godzin

A jeśli chodzi o sportowy cel sobotnich zmagań Wilka, to była to próba złamania 8 godzin w Ironmanie. W Polsce jeszcze nikomu ta sztuka się nie udała. Wilkowiecki był najbliżej sub 8. W debiucie, w Ironman Barcelona w 2019 roku wykręcił 8:06:45, co jest obecnym rekordem Polski.

– Oczywiście mamy świadomość, że to nie jest rekord oficjalny, ale ważnym elementem tej rywalizacji było, po pierwsze wyznaczenie sobie jakiegoś celu w tej części, dziwnej sezonu, kiedy wszystkie imprezy zostały odwołane – powiedział Filip Szołowski, trener zawodnika. – Po drugie złamanie bariery psychicznej, która w tym sporcie stanowi ważny, a może nawet najważniejszy element.

Mocny rower Wilkowieckiego

Robert Wilkowiecki pływał w basenie z przeciwprądem. W związku z tym, że w takich warunkach trudno zmierzyć dystans, postanowiono, że będzie płynął 46 minut i 46 sekund. Tyle zajęło mu przepłynięcie dystansu 3,8 kilometra w Barcelonie. Na rowerze już przejechał dystans 180 kilometrów i zajęło mu to 4:10:12.

-Szybciej niż założyliśmy – zdradził w czasie relacji, która była prowadzona m.in. na profilu Roberta Wilkowieckiego Szołowski. – Średnie waty jakie kręcił Wobert były większe o 25 od tych, które mieliśmy złożone. Wyszło nam 290 watów.

Po zakończeniu tego etapu rywalizacji, w umownej strefie T2 zawodnik skorzystał z szybkiej toalety. Wskakując na bieżnię i rozpoczynając bieg w tempie 3:45-3:50 krzyknął do narzeczonej:

-Będzie 7:35!

Relacjonujący wydarzenia Marcin Wania Waniewski, Filip Szołowski i Emil Wydarty można powiedzieć, że przecierali oczy z niedowierzaniem. Ostatni z nich zaczął nawet wyliczać, jak szybko musiałby biec Robert.

Kolejne minuty upływały, a Robert nie tylko nie zwolnił podczas biegu, ale nawet przyspieszył. Tętno rosło, ale tempo nie spadało. Zawodnik wyglądał bardzo dobrze. Mniej więcej w połowie dystansu biegowego Wilku osiągnął swój pierwszy założony cel. Na koncie zbiórki było 10 000 złotych i kwota cały czas rosła. Rosła także publiczność, która na żywo śledziła jego zmagania. Zaczynało się od 300, 400, 500 osób. Końcówkę zmagań śledziło blisko 1000 osób.

Na “metę”, gdzie czekały wirtualnie na Roberta dzieci z pucharem, który same zrobiły i przekazały wcześniej, “wbiegł” po 2 godzinach 34 minutach, a to finalnie dało mu w sumie rewelacyjny wynik 7:35:14

Warto podkreślić, że to wynik lepszy o 20 sekund od rekordu Jana Frodeno z Roth. Choć oczywiście wszyscy mają świadomość, że nie można tego porównywać 🙂

Kim jest Robert Wilkowiecki?

Rozmowa z Roberte tuż po zakończeniu zmagań

Wilkowiecki gotowy na złamanie 8h w Ironman – PODCAST

Marcin Dybuk

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2 komentarze

  1. Jestem ciekawy wyniku ścigania na żywo w normalnych warunkach (na dworze) ciekawe czy wtedy pobije rekord 😂😂😂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X