Waniewski: Mamy potwierdzonych 900 osób na Malbork

Marcin Waniewski zdradził, na jakim etapie jest organizacja tegorocznej imprezy Castle Triathlon Malbork.

– To już 20 edycja. Obecnie mamy potwierdzonych i zapłaconych 900 osób przy limicie 2000. To dobry wynik. Będą mistrzostwa Polski na dystansie Ironman, cztery dystanse (IM, ½,1/4, 1/8) oraz sztafety. Serdecznie zapraszamy. Myślę, że nasz termin jest bezpieczny. Oczywiście jestem nieobiektywny, ale mamy imprezę we wrześniu – dzielił się przemyśleniami, podczas relacji online Mistrzostw Polski w duathlonie w Rumi Marcin Waniewski.

Castle Triathlon Malbork w 2020 roku był jedną z niewielu imprez, które odbyły się w terminie. Zawody dostarczyły ogromnych emocji. Waniewski tak wspomina ten nerwowy czas sprzed roku.

– Udało się, choć było duże ryzyko, że impreza się nie odbędzie, bo wszyscy przekładali imprezy na kolejny rok – mówi. – Trzeba przyznać, że ważne było w jakim regionie impreza się odbywa. Jak widać w Wielkopolsce jest trudniej przeprowadzić zawody, o czym przekonali się organizatorzy m.in. Duathlon Czempiń, którzy po raz kolejny musieli przenieść imprezę na jesień.

Jak było w zeszłym roku?

Tri święto w Malborku

Podczas dwóch dni zmagań zawodnicy rywalizowali na czterech dystansach: 1/8 IM, 1/4 IM, 1/2 IM oraz IM. Triathloniści rozpoczynali etapem pływackim w rzece Nogat. Następnie mieli do pokonania szybką trasę kolarską, przebiegającą przez malownicze tereny Żuław Wiślanych. Na koniec pokonywali etap biegowy poprowadzoną przez tereny Muzeum Zamkowego.

Miłosz Sowiński w pięknym stylu zdobył tytuł Mistrza Polski i ustanawiając rekord Polski na dystansie IM – 08:04:58! Łukasz Kalaszczyński (KM SPORT PRO Team) był drugi (08:11:56), poprawiając zeszłoroczny czas o blisko 10 minut! Trzecie miejsce należało do Sebastiana Najmowicza (Najmowicz Triathlon, 08:18:17).

Mistrzynią Polski na dystansie długimi została bezkonkurencyjna tego dnia Ewa Bugdoł (09:47:03), poprawiając wyniki Mistrzyni Polski z 2019 roku – Anny Peterek o blisko 20 minut! Druga na mecie była Aleksandra Krawczyk (10:35:08). Trzecia na podium była Julita Tomaszewska (10:48:31).

Dystans 1/2 IM praktycznie od początku przebiegał pod dyktando zeszłorocznego zwycięzcy popularnej „połówki” – Tomasza Marcinka. Zwyciężył z czasem 03:55:00, lepszym o blisko trzy minuty od zeszłorocznego. Drugi na mecie był Jakub Woźniak (04:02:59). Trzecie miejsce wywalczył Andrii Kuzminskyi (04:05:18).

Zmagania wśród Pań na „połówce” w Malborku ponownie wygrała Anna Halska (04:48:33). Druga była Małgorzata Szczęsna (04:50:34). Trzecie miejsce na podium wywalczyła Małgorzata Kącka (04:51:32).

Najlepszy na dystansie 1/4 IM okazał się Igor Siódmiak (01:53:04). Drugi na podium był Robert Czysz (01:56:43). Podium uzupełnił Patryk Gąsior (02:05:27). Najlepszą kobietą na „ćwiartce” była Natalia Rypel z czasem 02:12:35. Podium uzupełniły: Karolina Jahnz (02:19:47) oraz Ola Korulczyk (02:20:53). Rywalizację sztafet wygrała sztafeta w składzie: Wojciech Hermelin, Jakub Natkaniec, Grzegorz Kielin (02:06:29). Na dystansie 1/8 IM wśród Panów triumfował Mateusz Głuszkowski z wynikiem 01:01:20. Wyprzedził Łukasza Kriegera  (01:02:44) oraz Dawida Mielke (01:03:12). Najlepszą kobietą okazała się Małgorzata Wąsik (01:11:32), jako druga linię mety przekroczyła Karolina Zamarripa (01:12:31), a trzecia Angelika Kowalska (01:13:02).