Kinożer

Ukryte działania

Film “Ukryte działania” ukazuje nieznaną lecz fascynującą, prawdziwą historię trzech genialnych matematyczek – Katherine Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) i Mary Jackson (Janelle Monáe) – Afroamerykanek pracujących w NASA; wizjonerek, które wbrew wszelkim przeciwnościom wzniosły się ponad podziały rasowe, płciowe i zawodowe, i odegrały absolutnie wyjątkową rolę w doprowadzeniu do pionierskiego, orbitalnego lotu astronauty Johna Glenna na pokładzie statku kosmicznego Mercury 6, dzięki czemu Stany Zjednoczone mogły wygrać kosmiczny wyścig ze Związkiem Radzieckim. Te trzy wizjonerki dały jednocześnie sygnał do walki o równe prawa i przyczyniły się znacząco do kształtowania amerykańskiej przyszłości.

Tyle dystrybutor filmu „Ukryte działania”. Film do kin wszedł w lutym 2018 roku. To kawał czasu. Jednak ja na film trafiłem kilka dni temu. Obejrzałem, nie koniecznie pedałując na trenażerze i się zachwyciłem. Przejmująca historia trzech kobiet, które mimo wielu przeszkód, przede wszystkim rasizmu i podziałów płciowych i zawodowych, nie poddawały się. Krok, po kroku walczyły o marzenia, które im towarzyszyły. Były przekonane, że mają rację. Mało tego, były przekonane, że ich talent oraz ciężka praca przydadzą się Stanom Zjednoczonym w wyścigu kosmicznym. I miały rację.

Na szczęście dla Ameryki w NASA nie brakowało ludzi, którzy zaczęli dostrzegać potencjał kobiet. Nie tylko dostrzegać, ale także go wykorzystywać.

Dobry film, który umili każdy trening. A do tego jeszcze dobra muzyka. Polecam.

Marcin Dybuk

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Close
Back to top button
X