Udany rok polskich juniorów

W tym sezonie juniorzy prezentowali dobrą formę, która odbiła się na tegorocznej klasyfikacji narodów prowadzonej przez Europejską Unię Triathlonu. Polska uplasowała się na podium.

Od kilku lat Europejska Unia Triathlonu prowadzi ranking Federacji na podstawie wyników osiągniętych przed zawodników i zawodniczki na imprezach juniorskich. Drużyna Węgier zwyciężyła, zdobywając 8631 punktów. Na 2. miejscu uplasowała się Hiszpania z 7824 punktami. Polscy juniorzy i juniorki zdobyły łącznie 7568 punktów.

Sposób liczenia punktów

Do klasyfikacji końcowej wliczana jest suma punktów trzech najwyżej sklasyfikowanych juniorek i juniorów oraz trzy najlepsze starty sztafet mieszanych. Do rankingu wliczani są także juniorzy młodsi. Na ranking indywidualny zawodnika (który potem wliczany jest do klasyfikacji krajów) składa się jego pięć najwyżej punktowanych startów.

Punktacja na samych startach jest różna w zależności od rangi zawodów.  Najsłabiej punktowane są Mistrzostwa Krajowe (100 punktów za wygraną), z kolei na PEJ można uzyskać maksymalnie 400 punktów, a na ME 600. Zwycięzca zdobywa 100% punktów, każde kolejne miejsce to spadek dorobku punktowego o 7,5%. Punkty przydzielane są tylko zawodnikom którzy zmieścili w limicie straty do zwycięzcy tracąc nie więcej niż 10 % czasu.