Rozmowa

TriWise klub triathlonowy na południu Polski

Stawiają na indywidualne podejście do zawodników. W tym sezonie przedstawiciele Tri Wise Triathlon pojawią się m.in.: na MŚ w Nowej Zelandii. Jacek Tyczyński, jeden z pomysłodawców klubu opowiada o działalności Tri Wise, planach oraz obozie w Monte Gordo.

Dlaczego założyliście klub triathlonowy?
Kiedy rozpoczynaliśmy działalność, to nie było wielu klubów na południu kraju. Więc jego powstanie było w pewnym stopniu odpowiedzią na zapotrzebowanie. Poza tym chcieliśmy dzielić się wiedzą, którą zdobywaliśmy w trakcie sportowej drogi oraz promować naszą wizję sportu amatorskiego.

Skąd wziął się pomysł na nazwę Tri Wise Triathlon?
Nazwa TriWise wzięła się z idei, która od początku była z nami. Czyli prowadzenia zawodników z jednej strony w sposób rozsądny i racjonalny, który pozwala im godzić życie z treningiem, a nawet je wzbogacać. Z drugiej strony posiadać najlepszy możliwy warsztat, nieustannie rozwijając się jako trenerzy, poszerzając wiedzę i uczyć się od najlepszych.

Jak wyglądały początki działalność klubu?
Na początku było dużo wyzwań organizacyjnych. Natomiast już w pierwszym roku zorganizowaliśmy obóz klimatyczny. Robiliśmy warsztaty o różnej tematyce oraz naszą siłę – stacjonarne zajęcia pływackie. Szybko zdobyliśmy zaufanie zawodników.

Kto był pomysłodawcą tej inicjatywy?
Piotr Hydzik oraz Jacek Tyczyński.

triwise

Zobacz też:

SolidTeam PRO. Nowa triathlonowa siła

W jaki sposób pracujecie z zawodnikami?
Z wieloma zawodnikami pracujemy w sposób zdalny, ale już w pierwszym roku działalności prowadziliśmy zajęcia na basenach na Kolnej oraz Wiśle. Prowadziliśmy też zajęcia ogólnorozwojowe na hali.

Czy utrzymujecie ze sobą kontakt poza treningami i zgrupowaniami?
Oczywiście! Sport buduje więzi i przyjaźnie, często na bardzo długo. My widzimy w tym jedną z większych jego wartości. Wielu zawodników ma ze sobą kontakt poza treningami.

Kto może dołączyć do klubu?
Tak naprawdę nie mamy ścisłych ram, czy ograniczeń. Jeżeli na dany moment mamy miejsce w grupie, to każda osoba chętna do rozwoju i pracy będzie mile widziana.

Ile obecnie jest członków Tri Wise Triathlon?
Obecnie umiejętności pływackie w TriWise doskonali około 100 osób, natomiast zawodnicy pod naszą pełną opieką trenerską to łącznie około 50 osób.

Czy ograniczacie się tylko do triathlonu?
Naszą docelową działalnością jest praca z triathlonistami. Jednak w naszych zajęciach pływackich często biorą udział osoby, które nie mają celów związanych z triathlonem. Mimo to równie często utożsamiają się z ideą, za którą stoi TriWise. Zdarza się nam też pracować indywidualnie z biegaczami, czy kolarzami.

Kto wchodzi w skład kadry trenerskiej klubu?
W tej chwili w skład trenerów klubu wchodzą: Piotr Hydzik, Jacek Tyczyński, Kaja Kwiatkowska, Paulina Załucka oraz Konrad Zdun, który prowadzi zajęcia pływackie.

triwise

Czytaj także:

Jan Krakowski: Książka, która ma motywować i pomagać

Gdzie zazwyczaj odbywają się Wasze treningi?
Jeżeli chodzi o zajęcia pływackie, to można nas spotkać na basenach: Korony, Kolnej oraz AWF-u. Treningi grupowe, które realizujemy okresowo najczęściej w okolicach Kryspinowa lub Zakrzówka, gdzie często pływamy na wodach otwartych. Poza tym nasi podopieczni większość sesji wykonują indywidualnie. To sprawia, że można ich spotkać na ścieżkach treningowych w wielu miejscach.

Czy możliwe jest indywidualne podejście do każdego zawodnika?
Takie podejście od początku było zawarte w idei prowadzenia TriWise. Każdy jest inny i ma inne podejście do uprawiania sportu, odmienne cele oraz przeszłość sportową. Do tego dochodzą różnice fizjologiczne, genowe oraz w czas na trening, możliwości regeneracyjne, zawodnicy są w różnym wieku. Tych czynników jest dużo! Każdy z nich w jakimś stopniu będzie mieć znaczenie na sposób, w jaki dana osoba trenuje.

Jak oceniacie sezon 2019 w wykonaniu zawodników klubu?
To był rok wielu udanych startów. Nie sposób zliczyć życiówek, debiutów i udanych wyścigów. Zawodnicy TriWise startowali na zawodach w całej Polsce oraz za granicą. Jest tak wiele tych startów, że ciężko je tutaj przytoczyć.

W dniach 7-18 marca planujecie zgrupowanie w Monte Gordo. Dlaczego wybór padł na to miejsce?
Przez dwa lata jeździliśmy na obozy do hiszpańskiego Calpe. W tym roku zdecydowaliśmy się na zmianę kierunku. Chcieliśmy, aby miejsce w pełni odpowiadało triathlonowym przygotowaniom. Mamy tutaj wiele urozmaiconych tras biegowych, basen 50 m i możliwości realizowania treningu na wodach otwartych oraz różne trasy kolarskie, także płaskie odcinki.

Ile osób będzie uczestniczyło w tym zgrupowaniu?
14 zawodników.

Ile jednostek treningowych jest przewidzianych dla zawodników?
To jest również kwestia indywidualna. Średnio planujemy dwie jednostki treningowe każdego dnia.

triwise

Posłuchaj też:

Ania Lechowicz i Marcin Konieczny, mistrzowski duet. Podcast #4

Czy macie ustalone konkretne cele treningowej względem tego wyjazdu?
Wyjazd ma pozwolić zawodnikom zrealizować bardzo jakościowy plan treningowy, w oparciu o sprzyjające warunki pogodowe, wspaniałą infrastrukturę na miejscu, dostęp do trenerów praktycznie 24h/dobę oraz dużo więcej czasu na regenerację, niż w domu. Jako że dla wielu zawodników wciąż jest to termin odległy od startów docelowych, będziemy skupiać się na wielu aspektach treningowych.

Czy oprócz Monte Gordo, czekają Was jeszcze jakieś wyjazdy przed sezonem triathlonowym?
Rozważamy obóz w Polsce w okresie wakacyjnym.

Jakie korzyści niosą ze sobą zgrupowania?
Obóz to przede wszystkim dużo większa jakość regeneracji, warunki pogodowe i znakomita infrastruktura. Dla naszych zawodników jest to też miejsce wymiany doświadczeń i spostrzeżeń na temat rozwiązań treningowych oraz sposobów godzenia treningów z codziennymi obowiązkami/wyzwaniami. Na obozach TriWise staramy się utrzymywać atmosferę i klimat swobodnej wymiany myśli między ludźmi. To jest często jedna z największych wartości zgrupowań.

Jakie są plany na sezon 2020?
Nieustanny rozwój i poszerzanie wiedzy przez kadrę trenerską, powiększenie ilości wspólnych treningów oraz kontynuacja i rozwój warsztatów pływackich, które przyciągają dużą liczbę zainteresowanych.

Gdzie wystartują zawodnicy Tri Wise Triathlon?
Zawodnicy TriWise będą startowali w Polsce, ale też za granicą, z MŚ IM 70.3 w Nowej Zelandii włącznie.

Jakie macie długoterminowe plany oraz cele związane z prowadzeniem klubu Tri Wise Triathlon?
Chcemy, aby TriWise było miejscem rozwoju zawodników nie tylko jako sportowców, ale i ludzi. Żeby uprawianie sportu sprawiało naszym zawodnikom radość i było wsparciem w realizacji ich celów, a nie tylko wyrzeczeniem. Poza tym chcemy pracować z zawodnikami na różnym poziomie sportowym, od wtajemniczanie i naukę osób początkujących oraz o pracę z profesjonalnymi zawodnikami.

Rozmawiał: Przemysław Schenk
foto: materiały prywatne

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X