Wiadomości

Triathlonista Daniło Sapunow przyłapany na dopingu

U ukraińskiego triathlonisty wykryto obecność EPO. 38-letni Daniło Sapunow znany m.in.: ze startów w Polsce, nie uniknął surowej kary.

Daniło Sapunow został zawieszony na cztery lata. Powodem ukarania zawodnika jest stosowanie niedozwolonych środków. Próbkę do badań pobrano od Sapunowa 8 października 2019 roku przed Ironman Hawaje. Na razie nie wiadomo, czy ukraiński zawodnik po okresie zawieszenia będzie chciał powrócić na triathlonowe trasy. Wiadomo natomiast, że karę zaakceptował.

Kim jest Daniło Sapunow?

38- letni ukraiński zawodnik uczestniczył trzy razy w igrzyskach olimpijskich. W Atenach w 2004 roku zajął  17 miejsce z czasem 1:54:33. Cztery lata później wystartował także w Pekinie. W Chinach uplasował się na 21 pozycji. Całą trasę pokonał z czasem 1:50:58. Ostatnim startem na IO Sapunowa był Londyn 2012. Ukończył zawody na 42 miejscu z rezultatem 1:51:32. Należy też zaznaczyć, że w Atenach oraz w Pekinie Sapunow startował w barwach Kazachstanu, a do Londynu pojechał już jako ukraiński zawodnik. Jeszcze w zeszłych sezonie tego zawodnika mogliśmy obserwować m.in.: podczas IM 70.3 Gdynia, gdzie zajął 14 miejsce z czasem 3:58:00. Wówczas wyprzedził naszych zawodników: Miłosza Sowińskiego, Jacka  Tyczyńskiego, Łukasza Kalaszczyńskiego, czy Sebastiana Karasia. W 2016 roku w Gdyni zajął drugie miejsce  z czasem 3:57:36. Wygrał wtedy Ivan Tutukin z Rosji, 3:55:22, a na najniższym stopniu podium stanął Sean Donnelly z Niemiec 3:58:45 (cała trójka na zdjęciu). W 2018 roku ukraiński triathlonista wygrał Ironmana w Malezji.

Obok Sapunowa taką samą karą dyskwalifikacji został ukarany brazylijski amator Rodrigo Tavares. W jego organizmie test wykazał obecność wielu substancji zabronionych m.in. klomifen i wiele sterydów anabolicznych.

Przemysław Schenk
foto: Ironman 70.3 Gdynia

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X