Wiadomości

Triathlon Opolski. Chmura i Bartecka najszybsi na ćwiartce

Po czterech latach przerwy triathlon ponownie zawitał do Opola. Zawodnicy mierzyli się m.in.: na 1/4IM.

Pierwszy Triathlon Opole odbył się w 2018 roku i podobnie jak w 2019 roku zorganizowany był w centrum miasta. Cieszył się sporym zainteresowaniem. Pierwszą imprezę wygrał Łukasz Kalaszczyński oraz Łukasz Malaczewski. W roku 2020 niemal wszystko było przygotowane, a na zawody zapisała się rekordowa liczbę zawodników. Niestety, miesiąc przed trzeba było ją odwołać z powodu pandemii. Natomiast teraz impreza powróciła na triathlonową mapę Polski.

Po 4 latach nieobecności wracamy z triathlonem na Opolszczyznę, ale tym razem w innym miejscu. Powodem zmiany jest trasa kolarska oraz pływacka. Ta pierwsza jest w Opolu obecnie jest w przebudowie, a nie ma alternatywnej drogi na rower. Po drugie zamknięcie i oznakowanie trasy co roku kosztowało nas 55-60 tys. zł i do samego końca zapisów drżeliśmy, czy dopnie się budżet. Trasa pływacka w Opolu była ciekawą propozycją, ponieważ zawodnicy zaczynali zmagania w Odrze, na odcinku bez nurtu (dzięki możliwości uniesienia jazu na rzece, prąd puszczony był przez kanał Ulgi z drugiej strony miasta). Etap pływacki na rzece w czasie wysokiej wody jest niestety niemożliwy do przeprowadzenia,  dlatego zdecydowaliśmy się znaleźć nową lokalizację za miastem – mówił Kuba Birecki, organizator imprezy Triathlon Opolski.

Mocny Chmura

Maciej Chmura zgodnie z przedstartowymi przewidywaniami już po pływaniu znajdował się na czele stawki. Na tamtym etapie wyścigu miał 52 sekundy przewagi nad Martinem Dobkowskim. Od tamtej pory Chmura sukcesywnie powiększał dystans dzielący go od pozostałych zawodników.

Tym samym wbiegł na metę, z czasem 1:59:10. Wyprzedził Martina Dobkowskiego (2:00:48) oraz Jakuba Woźniaka (2:03:10).

TOP5 mężczyzn

  1. Maciej Chmura – 1:59:10
  2. Martin Dobkowski – 2:00:48
  3. Jakub Woźniak – 2:03:10
  4. Michał Kosmowski – 2:03:53
  5. Aleksander Piotrowski – 2:05:10

Rywalizacja kobiet

Z dobrej strony pokazała się Sabina Bartecka, choć z wody wychodziła na czwartej pozycji, tracąc 1:04 do prowadzącej Patrycji Maleszyk. Dopiero na biegu Bartecka podkręciła tempo i udało się jej dogonić rywalki i objąć prowadzenie. Finalnie wbiegła na metę, z czasem 2:24:24. W ten sposób mogła cieszyć się z wygranej, którą zapewniła sobie, wyprzedzając Magdalenę Giet o 42 sekundy. Natomiast trzecia była Dorota Jagieła (2:28:27).

Powrót triathlonu w Opolu i to przez duże P. Świetne zawody. Wpisuję je do kalendarza na przyszły rok. Na pływaniu startowało się co pięć sekund po 2 osoby. W porównaniu do pralki z zeszłego tygodnia w Pszczynie – sama przyjemność i komfort. Na rowerze spotkała nas ulewa i to konkretna. Praktycznie cały odcinek rowerowy pokonywałam w deszczu i przy silnym wietrze. Starałam się pilnować założonych watów i niczego nie narobić, bo z tyłu głowy miałam najważniejsze start w tym sezonie – pierwsze moje ultra, czyli podwójny IM pod koniec sierpnia. Na bieganiu odpaliłam wrotki. Dlatego od początku biegło mi się lekko I dobrze, więc starałam się utrzymać tempo do końca. O tym, że wygrałam, dowiedziałam się 5 minut przed ceremonią. Rolling start rządzi się swoimi prawami, a ja byłam na zawodach sama, więc nie wiedziałam, która jestem – mówiła Sabina Bartecka po starcie specjalnie dla TriathlonLife.pl.

TOP5 kobiet

  1. Sabina Bartecka – 2:24:24
  2. Magdalena Giet – 2:25:06
  3. Dorota Jagieła – 2:28:27
  4. Patrycja Maleszyk – 2:29:30
  5. Paulina Lepka – 2:32:32

Zadowolenie organizatora

Wszystko udało się dopiąć. Dostaliśmy wiele pozytywnych informacji, że w tym miejscu drzemie potencjał na porządne zawody triathlonowe. Staraliśmy się zapewnić bogatą strefę finishera, aby zawodnicy mieli co zjeść po sportowych zmaganiach i mogli skorzystać z usług masażystów. Jesteśmy zadowoleni również z frekwencji, bo było zgłoszonych łącznie 406 zawodników. Dostaliśmy też zielone światło od Pani Wójt i od Pana Marszałka i najprawdopodobniej będziemy kontynuować organizację tych zawodów – ocenił Jakub Birecki, organizator zawodów, specjalnie dla TriathlonLife.pl.

Przemek Schenk
foto: Piotr Naskrent/maratomania.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X